Borsada Alım Satımı Nasıl Görebilirim?

18 Şubat 2021 Perşembe, 08:38
Borsada Alim Satimi Nasil Gorebilirim 642x320 - Borsada Alım Satımı Nasıl Görebilirim?

Borsada Derinlik Ve Alıcı Satıcı Görme İşlemi

Borsada derinlik analizi alıcıları ve satıcıları izlemek için kullanılmakta, hem ücretli hem de ücretsiz bir hizmet olarak sunulmaktadır. Ücretsiz olarak verilen hizmet belirli bir işlem hacmine bağlı olarak kullanılabilir.

 

Borsada gerçekleşen hisse senedi derinlik analizi alıcılar ve satıcılar tarafından ne tür işlemler yapılacağını ifade eder. Fakat elde edilen sonuçlar kesin gerçekleşecek manasına gelmemektedir. Bu işlem kapsamında bir hisse senedi ile ilgili tüm fiyat kademelerinde kaç tane ve kaç kişi tarafından alış satış emrinin girildiği ortaya çıkmaktadır. İsterseniz borsa derinlik görme ücretsiz programlar ile siz de alıcı satıcı takibi yapabilirsiniz.

 

Yatırımcılar tarafından borsada sıklıkla duyulan bir kavram olan borsa derinlik görme programları eksiksiz olarak yapabilmek için aracı kurumlar tarafından hazırlanmış uygulamalardan yararlanmak gerekir. Bu noktada derinlik izleme programları kullanarak veri dağıtımına erişim mümkündür.

 

 

Borsada Derinlik İzleme Programları Nelerdir?

 

 

borsa derinlik analizi - Borsada Alım Satımı Nasıl Görebilirim?

 

 

Yatırımcılar için borsa hareketlerini analiz edebilmek adına özel derinlik izleme programları oluşturulmuştur. Bu uygulamalara erişebilmek için aracı kurum ile iletişime geçilerek derinlik lisansı satın alınabilir. Aracı kurumlar buna yönelik olarak kampanyalar düzenlemektedir. Aracı kurumların bazıları bu borsa alım satım görme uygulamaları kullanıcılara ücretsiz olarak sunmaktadır. Bu uygulamaların isimleri aracı kuruma göre farklılık gösterdiğinden doğrudan erişim mümkün olmayacaktır.

 

Ücretsiz uygulamalara erişebilmek ve borsa ile ilgili anlık veri alabilmek için canlı borsa takip uygulamaları da kullanılabilir. Bunlar arasında matriks, IBS, TAMS, Forex gibi uygulamalar öne çıkmaktadır. Bunlar piyasalarda meydana gelen değişimleri, haberleri, verileri ve yorumları anlık olarak hem yurtiçinde hem de yurtdışında bulunan kullanıcılara aktarmaktadır.

 

 

Borsada Derinlik Yorumları Ve Avantajları

 

 

Borsada derinlik yorumları incelenirken farklı kademelerde bulunan alış ve satış miktarları takip edilir. Eğer yüklü miktarda alış emri varsa bu durum olumlu olarak kabul edilmektedir. Tam aksine satış kademelerinde yüksek miktar varsa bu olumsuz olarak yorumlanır. Bu tür yorumlar yapılırken alış ya da satış emrinin her an değiştirilebileceği veya iptal edilebileceği unutulmamalıdır. Borsa alım satım görme işlemi ile birçok avantaj sağlanabilir.

 

Doğru şekilde yapılan borsa derinlik analizi ile bekleyen emir durumuna bağlı olarak yatırım kararlarına yön verilebilir. Kullanılan borsa derinlik ekranında genellikle sol kısımda alış, sağ tarafta ise satış kademeleri görünmektedir. Bunlar sayesinde hedeflenen miktarda ne kadar alış ve satış emri olduğu görülebilecektir.

 

 

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Faiz Nedir? Neden Düşmüyor? Niye Bu Kadar Önemli?…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz