Borsa Ne Olur?

28 Şubat 2019 Perşembe, 23:41
Hisse Senetleri ve Borsa Nedir Nasıl Oynanır 642x320 - Borsa Ne Olur?

Borsa Yorumları

Çeşitli yatırım araçlarıyla yapılacak işlemlerle az ya da çok risklere sahip olacak şekilde kazançlar elde edilen kurumsal piyasalara denilen borsa, birçok farklı faktörlere göre değişkenlikler göstermektedir. Uzun vadeli olabilecek durumlardan etkilenmesinin dışında anlık gelişmeler bile borsanın ne olabileceğini gösterebilmektedir. Borsa hisse senetleri yatırım için piyasa takip işlemleri ile Bundan dolayı var olan yatırımların borsada değerlendirilmesinde teknik analizler şarttır. Yapılacak çeşitli analizler, veri okumaları sayesinde çok daha iyi yatırımlar yapılabilir, en cazip hisse senetleri yatırımları gerçekleştirilebilir.

 

Hisse Senetleri ve Borsa Nedir?

 

Borsa en çok tercih edilen yatırım araçlarının başında gelmektedir. Herhangi bir şirketin ortaklık yapısını gösteren ve oluşturan hisse senetleri alımları için belirli koşullar bulunmaktadır. Bunların yerine getirilmesinin ardından istenilen şirketler üzerinden hisse senetleri alımları dakikalar içinde gerçekleştirilebilir. BİST piyasasından hisse senedi almak günümüz teknolojisi ile oldukça kolaydır. Borsada yapılacak hisse senetleri yatırımlar öncesinde ise mutlaka piyasanın tanınması gerekir. Planlı bir şekilde adımların atılmasıyla borsada kazançların sağlanabileceği unutulmamalıdır. Çalıştığınız aracı kurumlardan alacağınız borsa takip programı ile borsadaki yatırımlarınızı yönetebilir, analiz edebilirsiniz. Peki, borsa ve hisse senetlerini hangi faktörler etkilemektedir?

 

Hisse Senetlerini Etkileyen Faktörler Hangileridir?

 

Hisse Senetlerini Etkileyen Faktörler - Borsa Ne Olur?

Borsa nasıl oynanır sorusunu sıkça soran yeni yatırımcılar için hazırlanan bu bölümde sizlere borsa şirketlerini etkileyen faktörleri açıklayacağız. Hisse senetleri alımlarında öncelikle borsada bir hesabın bulunması şarttır. Bankalarla anlaşarak yatırım hesabı açılabileceği gibi çeşitli kurumlar üzerinden de işlemler yapılabilir. Borsa hesabı açma işlemleri sonrası kolayca internetten borsa işlemi yürütebilirsiniz. Bu süreçte komisyon oranları, işlem ücretleri kurumlar arasında değişkenlik göstermektedir. En iyi olanakları sağlayan şirket ya da bankayla anlaşılması çok daha büyük avantajları da beraberinde getirecektir. Aracı kurum seçimi sonrasındaki banka hesabındaki vadesiz hesabı kullanımı da olmaktadır. Hesabın aktif edilmesinin hemen sonrasında tutarın bu hesaba yatırılmasıyla hisse senetleri alımına başlanmaktadır.

Hisse satın al işlemlerinde portföy oluşturma önem taşımaktadır. Bununla birlikte kişinin ilgilendiği ve fikir sahibi olduğu sektörlerdeki şirketlerden hisse alımı yapması da önerilmektedir. Hisse senetleri alımıyla bir çeşit yatırım yapılmaktadır. Sonrasında bu hisse senetlerinin değerlenmesi gerekir. Kısa ya da uzun vadeli hisse senet alımları olabileceği gibi, olumsuz imaja sahip şirketlerin hisse senetlerini alarak da yatırım yapılabilir.

BİST 100 hisseleri etkileyen faktörlerin başında ise şirket performansı gelmektedir. Şirketin yapısının incelenmesi, bilanço ve finansal kazanımlarının analiz edilmesi gerekebilmektedir. Ayrıca ilerleyen aylarda ve yıllarda olabilecek yatırım işleyişleri de şirket performansında belirleyici olmaktadır.

Şirket performansı haricinde hisse senetleri olumlu ya da olumsuz yönde etkileyecek faktörlerden bir diğeri sektördür. Sektörün sahip olduğu olanaklar, pazar ağı ve ilerleyen günlerde olabilecek satış performanslarının analizi de yatırımları doğrudan etkilemektedir.

Ülkenin sahip olduğu yıllık ve aylık performansla olabilecek tüm durumların hisse senetlerini ve borsayı etkileyebileceği unutulmamalıdır. Ulusal ya da uluslararası krizlerin tamamı, siyasi gelişmeler ya da iç siyasette yaşanan durumlardan da borsalar etkilenebilmektedir.

 

Döviz Kuru – Borsa İlişkisi Nedir?

 

dolar ve borsa ilişkisi nedir - Borsa Ne Olur?

Gelişmekte olan ülkelerin önemli bir kısmında uzun vadeli olarak tablolara bakıldığında borsa ile döviz kurları arasında doğru orantılı bir durum bulunmaktadır. Çoğunlukla olabilecek piyasaları hareketlendirecek durumlardan sonra döviz kurları son iki yılda olduğu gibi artış eğilimini sürdürecektir. Geçmiş veriler incelendiğinde kısa vadeli olarak bu durum söylenemese de borsa getirileri üzerinde faiz ve döviz kurları belirleyici etkiye sahiptir. Döviz kurunun nedensellik çerçevesinde borsayı etkilediği söylenebilir. Ancak borsanın olumlu ya da olumsuz gelişmelerde doğrudan döviz kurlarını etkilediğini söylemek pek mümkün olmayacaktır.

 

Borsadaki Yabancı Yatırımcının Önemi

 

Borsa İstanbul özelinde yabancı yatırımcıların büyük çoğunluğu çeşitli şirketlerden hisse senetleri almaya devam etmektedir. Ülkenin iç piyasasına nakit para girdisinin sağlamanın yanında yabancı yatırımcılar güven duygusunun olduğunu da ortaya koymaktadır. Özellikle büyük çaplı yapılan yatırımlarla borsanın hareketlenmesi ve yükselişe geçmesi de kaçınılmaz olmaktadır.

 

Borsada En Ucuz Hisse Senedi Nasıl Seçilir?

 

Özellikle birkaç yıldır düzensiz fiyat hareketlerinden dolayı diğer piyasa araçlarının riskli bulunması, hisse senetleri yatırımlarını arttırmış durumdadır. Bundan dolayı rekor seviyelerin görülebilmesi söz konusu olurken doğru hisse senetleri alımlarına da bu şekilde ulaşılabilir. Borsa oyna işlemlerinde çok daha düşük kazançlar isteyenler ise BİST 30, BİST 50 ve BİST 100 hisse senetlerine yatırım yapabilirker. Risk oranlarının çok düşük olmasından dolayı borsada bu hisse senetleri oldukça değerlidir. Ancak en ucuz hisse senedi için gelişen sektörlerin araştırılması ve piyasanın anlık olarak takip edilmesi de olmazsa olmazlardandır.

Hisse senedi almak için yapılan yatırımların uzun vadeli olabilmesi durumunda ise çok daha yüksek kazançlar söz konusu olabilmektedir. Bundan dolayı teminatın yatırılmasının ardından bekleme süresi başlamaktadır. Ancak bazı durumlarda büyük kayıpların olabileceği de unutulmamalıdır. Ayrıca kötü koşullara sahip şirketlerden alınacak hisse senetleri çok daha ucuz olacaktır. Herhangi bir ortaklık durumu öncesinde hisselerin alınmasıyla yüksek kazanımların da sahibi olunabilir.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
En İyi Yatırım Alanları Yatırım en sade haliyle;…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz