Borsa İstanbul Yeni Pazar Yapısı ve Endeks Kuralları

31 Ocak 2020 Cuma, 09:00
Borsa İstanbul Yeni Pazar Yapısı ve Endeks Kuralları 642x300 - Borsa İstanbul Yeni Pazar Yapısı ve Endeks Kuralları

BİST Yeni Pazar Yapısı ve Endeks Kuralları

Borsada işlem gören hisse senetleri farklı pazar kurallarına tabi tutuluyor. Borsa İstanbul A.Ş. tarafından yapılan düzenlemeler çerçevesinde Ana Pazar ve Yıldız Pazar’da işlem gören hisseler yeniden gruplandırıldı. Buna göre büyüklük ve likiditesi birbirine yakın olan hisseler, aynı pazarda işlem görecek şekilde yeniden planlandı. BİST yeni pazar yapısı düzenlemesinin ardından borsada uzun bir süredir kullanılan A, B, C ve D şeklindeki gruplandırma işlemi de sona erdi.

 

 

 Yeni Pazar Yapısı Nasıl Gruplandırılıyor?

 

 

BİST bünyesinde yapılan değişiklikler, yeni gruplandırma kuralları ile karşımıza çıkıyor. BİST yeni pazar yapısı ile ilgili yapılan son düzenlemeye göre; Ana Pazar (Grup 1-2), Yıldız Pazar (Grup 1-2), Gelişen İşletmeler Pazarı (GİP), Nitelikli Yatırımcı İşlem Pazarı (NİYİP), Yapılandırılmış Ürünler ve Fon Pazarı (YÜFP), Piyasa Öncesi İşlem Platformu (PÖİP) ve Yakın İzleme Pazarı (YİP) şeklinde gruplandırmaya gidilmiştir. Bu gruplandırmaya bağlı olarak Yeni Pazar yapısı gereği endeks kurallarında köklü değişikliklere gidilmiştir.

 

 

 

 

Yeni Pazar Yapısı Hisseleri ve Endeks Kuralları

 

 

BİST yeni pazar yapısı ile ile birlikte yürürlüğe konulan endeks kuralları gereği Ana Pazar ve Yıldız Pazar ‘da bulunan hisseler için sürekli işlem görecek şekilde düzenleme yapılmıştır. YİP ve PÖİP platformunda bulunan hisseler günde 5 defa tek fiyat üzerinden ve GİP pazarında bulunan hisseler içinse günde 10 defa tek fiyat üzerinden işlem görme kuralı getirilmiştir. Piyasa yapıcılık faaliyetlerinin sadece Ana Pazar bünyesinde ve isteğe bağlı olarak uygulanmasına karar verilmiştir.

 

 

Bu kapsamda Hisse Senedi Pay Piyasası yeni pazar yapısı şu şekilde olacaktır:

 

Yıldız Pazar – Grup 1, Grup 2

Ana Pazar – Grup 1, Grup 2

Gelişen İşletmeler Pazarı (GİP)

Yapılandırılmış Ürünler ve Fon Pazarı (YÜFP)

Nitelikli Yatırımcı İşlem Pazarı (NİYİP)

Yakın İzleme Pazarı (YİP)

Piyasa Öncesi İşlem Platformu (PÖİP)

 

 

Ana Pazar ve Yıldız Pazar’da açığa satış ve kredili işlem uygulaması geçerliyken, her iki pazarda da brüt takas uygulaması kaldırılmıştır. GİP’te yer alan hisse senetleri için tek fiyatlı emir uygulandığı için piyasa yapıcılık ve likidite sağlayıcılık işlemi geçerli olmayacaktır. Daha önce uygulanan özel işlem bildirimleri ve fiyat bildirimleri ile ilgili herhangi bir değişiklik olmayacaktır. Yedek belirlenmesi gereken pazarlarda 3 adet yedek pay ayrılması kuralı getirilmiştir. Ayrıca, BIST 100 endeksi hisselerinin belirlenmesi için 90-110 alt/üst limit yerine 95/105 alt/üst limitler getirilmiştir. Son olarak İŞ Bankası (A), (B) ve Kurucu hisseleri için açığa satış ve kredili işlem yasağı getirilmiştir.

 

BİST yeni pazar yapısı ve endeks kuralları ile ilgili detaylar ve pazardaki hisse senetlerini buradan inceleyebilirsiniz.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Teknik Analizde En Çok Kullanılan İndikatörler Hangileridir? Teknik…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz