Borsa Haram Mı?

17 Şubat 2019 Pazar, 13:05
borsa haram mı 642x320 - Borsa Haram Mı?

 

Borsa Kumar Mı? Borsada Kazanılan Para Helal Mi?

İslam dini tüm evrene hitap eden Kuranı Kerim’de belirtilen ticaretin haram ve helal yönlerine kesin yargı ile yaklaşmıştır. Sermaye piyasası içerisinde yer alan ve hisse senedi olarak da tanımlanan borsa haram mı sorusuna açıklık getirilmek istenir ise; en iyi kaynak sonsuz kaidelerin yer aldığı Kuranı Kerim’ net olarak belirtilmektedir. Bu makalemizde sizlere borsanın haram mı helal mi olduğu hakkında bilgiler sunacak, otoriter kişilerin bu konudaki açıklamalarına yer vereceğiz.

 

Hisse Senedi Almak Caiz Mi?

 

İslam dininde iktisat konuları çoğu zaman uzun tartışmalara neden olmuştur. Pek çok yatırımcı ise dini büyüklere ve alimlere borsada hisse senedi alım satım yapmanın haram olup olmadığı hakkında sorular sormaktadır. Fakat farklı kesimlerden farklı cevaplar gelebilmektedir. Peki, hisse senedi almak caiz mi, borsa haram mı? Biz de sizler için bu konunun araştırmasını yaptık.

Borsa işlemlerinin haram olup olmadığını belirlemek için öncelikle hisse senedini aldığınız şirketin faaliyetini incelemek gerekmektedir. Faizin kesin bir dille yasaklandığı dinimizde borsada işlem yapmanın caiz olup olmadığı bazı kriterlere bağlıdır. Fakat bu konudaki ana unsur; hisse senedi alınmak istenen şirketin İslam dini bakımından yasaklı işlerle uğraşmaması, alkol ve domuz eti gibi ürünlerin ticaretini yapmaması gerekir. Ayrıca İslam Fıkıh Akademisi  – İslam Konferansı Teşkilatı nın 1992 yılındaki 4.dönem toplantısında borsa haram mı adlı bir bildiri yayınladı. Bu bildiriye göre; hisse senetlerinin kar ve zarara sebep olabileceği için helal olduğu belirtilmiştir. Fakat borsadaki bu işlemlerin bazı kriterleri bulunmaktadır. Aynı bildiriye göre; borsadaki şirketin faiz, karaborsa, içki gibi faaliyetlerle uğraşmaması gerekmektedir.

 

Her Türlü Faiz Yasaktır!

 

faiz borsa haram mı - Borsa Haram Mı?

Faiz konusuna bakacak olursak; İslam dininde her türlü faiz yasak ve haramdır. Bu net ve açık bir konudur. Bazı kesimler faizin haramlığına farklı açıklamalar yapsalar da her faiz türü Hz. Muhammed tarafından yasaklanmıştır.

Kuran ı Kerimde açıkça yer alan faizin haram olması ve bunu başta Peygamberin de özellikle Veda Hutbesi’nde dile getirmesi ve zaman içerisinde gelmiş geçmiş din adamlarının da bu konudaki beyanları faizin haram kılındığı kanaatine varılmaktadır.

 

Faize Alternatif Borsa

 

Faizin yasaklandığı İslam dininde faize karşı alternatif olarak borsa gösterilebilir. Bu konuda ise borsa haram mı sorusu gündeme geleebilmektedir. Fakat borsadaki hisse senetleri almadan önce iyi bir araştırma yapmak sizi bu konuda aydınlatacaktır. Borsanın haram olduğu görüşünü savunanlar ise aşağıdaki sebeplere dayanarak borsanın haram olduğunu belirtmektedir. Peki, borsa hangi sebepler nedeniyle haram kılınmıştır? İşte madde madde borsanın neden haram olduğunun sebepleri;

 

Borsa Neden Haram?

 

 • Hissesi alınan şirketin yöneticilerini tanımamak

 

 • Kazançta emek harcanmaması

 

 • Şirketin satış yaptığı ürünlerin haram listesinde yer alması (içki, tefecilik, faiz gibi)

 

 • Gayrimüslim olanların şirketler ile ortaklığı

 

 • Her ne kadar bir ticaret şekli olsa bile haram ve helalden elde edilen karın birbirine karışma olasılığının yüksek olması

 

 • Ortada satılacak bir malın varlığının olmaması

 

 • Ticarette alınan mal miktarı belirli olmak zorunda iken borsada böyle bir belirleyiciliğin olmaması

gibi nedenlere bağlı olarak haram kılınmıştır. Her iki görüşü de burada sizlere sunduk. Borsa haram mı konusunda net bir fikir birliği olmasa da her iki görüşten ortaya çıkan bazı hususlar borsanın helal olduğunu ortaya koymaktadır. Peki, borsa caiz midir?

 

Borsa Caiz Mi?

 

borsa caiz mi - Borsa Haram Mı?

Yukarıdaki tüm açıklamalardan yola çıkarak borsa haram mı sorusuna şöyle bir yorum getirebiliriz. Bir şirketin hisse senedini almak, şirkete ortak olmak anlamına geleceğinden şirketin hisse senedini alarak şirket ortak olmuş sayılırsınız. Yani şirketin faaliyetlerinden siz de sorumlu olursunuz. Ayrıca şirkete ortak olup, uzun vadeli değil kısa vadeli al sat işlemleri yapmak da biraz kumara benzemektedir. Genel olarak günlük al satlar şirkete ortak olmak amaçlı değil, alın teri dökmeden para kazanmak için yapılmaktadır. 1988 yılındaki İslam Konferansı Teşkilatı bildirisi ise hisse senetleri kâr ve zarara ortak olması sebebiyle helal olduğunu, şirketin ticari faaliyetinin incelenmesi gerektiğini vurgulamıştır.

Borsa haram mı? konusunu kısaca özetleyecek olursak, aşağıdaki faaliyetlerle uğraşmayan şirketlerin hisse senetlerini almak caiz olarak tanımlanmaktadır:

 

 • Faizle uğraşan şirketler. Bankalar, bankerlik yapan şirketler

 

 • Bira, şarap, domuz eti gibi İslam da yasaklanmış ürünler üreten firmalar

 

 • Faaliyeti helal olsa da faizli muamelelere bulaşan işletmeler

 

 • Şirket sermayesi bulunmayanlar

 

 • İslam-i koşullara uygun olmayan faaliyet sürdürenler

 

 

Kur’an-ı Kerimde Yer Alan Ayetler

 

Bakara Suresi, Faiz konusuna 275. ayette yer vermiş ve tefsiri faiz alanın boynunda ateşten bir halka olacağını, yine Bakara süresinin 279. ayetinde faiz konusunun haramlığına yer verilmiş ve tefsirinde faiz yemenin Allah ve Resulüne savaş açmakla eş sayılacağı dile getirilmiştir.

Kuranı Kerim’de yer alan bir diğer sure Ali İmran Suresinde yer verilmiş olup 130. ayetinde faiz yememe ve bu konuda Allah’tan sakınmanın gerekliği konusundadır.

Bir başka Kuranı Kerim de yer alan sure olan ve Nisa Suresi’nde yer verilmiştir. Faiz konusuna 161. ayette yer verilmiştir.

Kuranı Kerim’de yer alan Rum Suresi’nin 39. ayetinde de ise zekat vermenin daha kazançlı bir erdem olduğunu ve faizden kimsenin kazanmayacağı ancak zekatın malı artırdığı konu edilmiştir.

Kuranı Kerim’de toplamda 4 tanesi Bakara suresinde, 1 tanesi Ali- İmran, 1 tanesi Nisa ve 1 tanesi Rum suresinde yer almak üzere konu ile alakalı 7 ayet yer alır.

 

Borsa Haram Mı? – Hadisler

 

Borsa haram mı konusu ile ilgili bazı hadisler ise şöyledir:

Buhari’den nakil edilen“Rasûlüllah bizi altını parayla veresiye satmaktan nehyetti.”

Müslim’den nakledilen konu ile ilgili bir diğer hadis Altın altınla, gümüş gümüşle, buğday buğdayla, arpa arpayla, hurma hurmayla, tuz tuzla başa baş misliyle, peşin olarak satılır. Kim artırır veya artırılmasını talep ederse faize girmiş olur. Bu işte, alan da veren de aynıdır” şeklindedir.

Genel olarak Kuranı Kerimde faizin haram olduğu, faiz alanında vereninde zararda olduğunu, emek harcanarak kazanç sağlamanın faydalarına değinilmiş ve bu özellikler Peygamberin sünneti ile yaşama aksettirilmiştir. O zaman kesin bir yargı ifadesi faizden uzak durmak ve bugünün sermaye piyasasında yer alan faiz adı altında faaliyet gösteren şirketlerin ticaretinden de uzak durmak gerekir.

 

Borsa Haram Mı Videolar

 

 

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Faiz Nedir? Neden Düşmüyor? Niye Bu Kadar Önemli?…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz