Borsa Aracı Kurum Dağılımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

18 Ocak 2020 Cumartesi, 09:00
aracı kurum dağılımı nasıl okunur 642x320 - Borsa Aracı Kurum Dağılımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Aracı Kurum Dağılımı ve Hisse Analiz

Borsada yatırım yaparken kullanılan argümanların başında teknik ve temel analiz vardır. Ancak hisse senetlerindeki hareketleri gösteren ve yatırım kararlarını etkileyebilecek başka faktörler de vardır. Bu önemli faktörlere aracı kurum dağılımı ve takas analizini örnek gösterebiliriz. Bu iki analiz yöntemi birbiri ile ilişkili olsa da bazı temel farklılıkları vardır.

 

Peki, borsa yatırımcılarının merak ettiği aracı kurum dağılımı nasıl yorumlanır?

 

 

 Borsada Aracı Kurum Dağılımı Nasıl Yorumlanır?

 

 

Aracı kurum dağılımı borsada işlem yapan banka ve diğer aracı kurumların gün içerisindeki alım ve satımlarını gösteren verilerdir. Ancak takas verileri, işlem günü bitiminde kurumun takasında kalan hisse senedi oranını gösterir. Bu nedenle hisseyi gün içerisinde alıp satan aracı kurum ile takas bank hesabında saklayan aracı kurum farklı olabilir. Aracı kurum dağılımı ücretsiz kurumlarla istediğiniz hisse senedi için analiz yapabilirsiniz.

 

Bu farklılık aracı kurumlar arası hisse transferi sağlayan virman işlemlerinden kaynaklanır. Aracı kurum dağılımı yorumlanırken günlük alım satım miktarları, kredili işlemler ve açığa satış işlemleri dikkate alınır. Böylece hangi hisseye para giriş çıkışı olduğu, yerli ya da yabancı kurumlardan hangilerinin alım işlemi yaptığı rahatlıkla tespit edilebilir. Fakat aracı kurum dağılımı hisseleri elinde bulunduran kurumları belirlemek için tek başına yeterli değildir. Bu yüzden bu analize ilave olarak mutlaka takas analizi yapmak gerekir. Matriks sisteminde aracı kurum dağılım sistemi kullanım klavuzuna buradan ulaşabilirsiniz.

 

Özetlemek gerekirse aracı kurum dağılımı nasıl okunur ;

 

  •  Takas analizi yaparken; bir aracı kurumun aniden yüzde 10 gibi toplu alım yapması uzun vadeli olarak değerlendirilebileceği gibi kısa vade yatırım için de oldukça önemlidir.

 

  • Çoğu zaman gerçek alımlar ilk 5 te göünmez. Alımlar bir başka kurum üzerinden de yapılmış olabilir. Amaç: dikkat çekmemek.

 

  • Özellikle  daha önce alım yapmamış aracı kurumların alım ve satım işlemi dikkatle izlenmelidir.

 

  • Günlük olarak senet alıcısına bakmak yeterli olmayabilir. Günlük, haftalık hatta aylık bazda hisse hareketleri incelenebilir.

 

  • Hisse takas analizi alımların dağınık olması spekülatör için olumludur. Bu tip analizlerde rahat hisse alır ve satar.

 

  • Alım tarafında yüklü bir alım varsa veya hisse senedinin yetkili aracı kurumu toplu alım yaptıysa bu fiyatın yükselebileceğini işaret edebilir.

 

  • Bir aracı kurum bir hissedeki payını sürekli arttırıyorsa yatırımcının bir beklentisi vardır. Bu alım dikkatle incelenmeli.

 

Daha detaylı aracı kurum dağılım analizi için aşağıdaki videoyu inceleyebilirsiniz:

 

 

 

 

Borsa Takas Analizi Nasıl Yapılır?

 

 

Borsada takas analizi herhangi bir şirkete ait hisselerin hangi kurumun takas bank hesabında saklandığını gösteren verilerden yola çıkılarak yapılan bir analizdir. Takas analizine göre en başta dikkat edilmesi gereken husus bir şirketin çoğunluk hissesini elinde bulunduran kurumun hesabında görülen değişimlerdir. Çünkü, çoğunluğu elinde bulunduran aracı kurumun yaptığı hareketler hissenin yönünü belirleyen ana faktörlerden biridir. Bu noktada, hisse senedi miktarı ve aracı kurumun büyüklüğü de etkilidir.

 

Bu nedenle borsada daha çok yabancıların elinde bulunan hisse senetlerine yatırım yapmanın daha mantıklı olduğu değerlendirilir. Çünkü aracı kurum dağılımı ve takas analizi sonucunda yabancı yatırımcının ağırlıkta olduğu hisselerin yükselme potansiyeli daha fazladır. Tam tersi durumda yabancıların satış yaptığı hisse senetlerinden de uzak durmak daha doğru bir davranış olabilir. Sebebi ise büyük yatırımcıların sattığı hisselerin daha çok düşmesidir. Takas analizi yorumlanırken belirlenen aralıktaki alım ve satımlar dikkate alınmalı ve mutlaka aracı kurum dağılımı ile birlikte değerlendirmelidir.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Kredi Notum Niye Sıfır? Kredi notum neden sıfır?…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz