Bitcoin Nasıl Alınır?

06 Aralık 2018 Perşembe, 20:52
bitcoin nedir 642x320 - Bitcoin Nasıl Alınır?

Bitcoin Piyasasına Nasıl Girebilirim?

Yakın zamanda duymaya başladığımız Bitcoin kavramı, yeni dünyanın sanal parası olarak adlandırılmaktadır. Veri madenciliği yaparak üretilen Bitcoin kripto paralar arasında en popüleri olarak söylenebilir. Yeni nesil para birimi olan Bitcoin alımı ve satımı konusunda detaylara geçmeden önce ” bitcoin nedir ” konusunun detayına girecek ve bu konuda daha etkin olmanıza destek olacağız.

 

Bitcoin; elektronik ortamda oluşturulmuş ve yine elektronik ortamda elde edilen dijital bir para birimidir. Bitcoin, Euro, Dolar ve Türk Lirası gibi paralar gibi banknot halinde kağıtlara veya demirlere basılan para birimi değildir. Ama dijital ortamda Euro, Dolar, Türk Lirası gibi paralar gibi harcanabilmektedir. Onu bu banknotlardan ayıran şey ise merkezi olmamasıdır. Yani bitcoin ağını hiçbir kurum kontrol etmemektedir. Bitcoin, kripto para olarak adlandırılır. Bitcoin nedir sorusuna açıklık getirdikten sonra şimdi de Bitcoin ve yasal prosedür hakkında sizlere bilgiler sunacağız.

 

Bitcoin Yasal Mı?

 

Birçok kişinin aklında olan soru elbette “bitcoin alıp satılırsa herhangi bir sorun ile karşılaşılabilir mi veya ceza alınabilir mi?” sorusudur. Bitcoin almak, satmak veya bulundurmak gibi şeylerden ceza almanız mümkün değildir. Ama eğer bu konu hakkında kanunlarla bitcoinin alım satımı yasak hale getirilirse ceza almanız olasıdır. Ancak şuan ülkemizde herhangi bir bitcoin alım satım yasağı bulunmamaktadır.

 

Bitcoin Nasıl Alınır?

 

bitcoin - Bitcoin Nasıl Alınır?

Öncelikle bu konuyla ilgilenen ve bitcoin piyasasına girmek isteyen kişiler temel olarak kendilerine bir “wallet” yani “çevrimiçi cüzdan” edinmelisiniz. Bu çevrimiçi cüzdanı bir banka hesabı olarak düşünebilirsiniz. Nasıl çevrimiçi cüzdan sahibi olunacağı hakkında geniş alanda bir araştırma yapılması önerilir.

Eğer bir kişi tarafından bitcoin alımı ve satımı yapılıyorsa borsadan dolayı banka hesabına sürekli para girişleri ve çıkışları olacaktır. Bu durum maliye banka hesaplarının ilgisini çekebilecek olabileceğinden maliyete çağrılabilir. Bu durumda bu konuyla ilgilenen kişiden ufak bir vergi alınması da söz konusudur. Bu durumda gerçeklerin söylenmesi en doğrusu olacaktır. Ne de olsa yasal olmayan bir iş yapılmamaktadır.

 

Bitcoin Ne Kadar?

 

Bitcoin piyasasına girmek isteyen kişiler için hazırladığımız bu yazıya Bitcoin ne kadar sorusu ile devam ediyoruz. Bu makalenin yazıldığı tarihte Bitcoin’in güncel fiyatı: 1 bitcoin = 20.447,67 Türk Lirası’na yani 1 bitcoin yirmi bin dört yüz kırk yedi lirası altmış yedi kuruşa eşittir. Ama bu fiyatta sürekli inişler ve çıkışlar olacağından bu piyasa ile ilgilenenlerin güncel bitcoin borsasını takip etmesi gerekmektedir.

Bitcoinin yasak olduğu ülkeler; Cezayir, Bolivya, Ekvador, Bangladeş, Nepal, Kamboçya, Endonezya, Pakistan, Çin ve İzlanda’dır. Tabii ki bu ülkelere ilerleyen dönemlerde bir yenileri daha eklenebilir.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
En İyi Yatırım Alanları Yatırım en sade haliyle;…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz