Bitcoin Alternatifi 5 Sanal Para Birimi

26 Aralık 2019 Perşembe, 09:00
Bitcoine Alternatif Kripto Paralar 642x320 - Bitcoin Alternatifi 5 Sanal Para Birimi

Bitcoin’e Alternatif Paralar

Kripto para birimlerinin en çok rağbet görenleri arasında Bitcoin yer alıyor. Bu para birimine alternatif olarak yatırımcıların değerlendirebilecekleri farklı seçenekler de mevcut. Business Insider dergisinin yaptığı araştırmaya göre Bitcoin ‘e alternatif olabilecek 5 kripto para bulunuyor.

 

 

Bitcoin’e Alternatif Kripto Paralar

 

 

Ethereum

Blok zincir teknolojisi ile geliştirilmiş olan Ethereum para birimi, 2014 yılında Vitaluk Buterin tarafından yaratılmış. Ethereum sanal para birimleri arasında en popülerleri arasında sayılabilir. Açık merkezli olmayan bir yatırım platformu olarak para transfer ücretlerinin ödenmesi ve transfer işleminin gerçekleştirilmesi için kullanılıyor. Bitcoin kripto para birimine alternatif olarak yatırımcılar tarafından değerlendirilebilecek olan para seçenekleri içerisinde yer alıyor.

 

 

Ripple

Bitcoin’in geliştiricileri tarafından 2012 senesinde yatırımcıların kullanımına açılmış olan Ripple, araştırmacılara göre sanal para birimleri arasında Bitcoin’in en büyük rakibi. Birçok banka kuruluşu tarafından ödeme ve para gönderme sistemlerinde kullanılıyor. Diğer kripto para birimlerinin aksine Ripple, banka kurumu olmadan her hangi bir önem ifade etmiyor.

 

 

Bitcoin alternatifi sanal para birimleri - Bitcoin Alternatifi 5 Sanal Para Birimi

 

 

IOTA

Kalabalıklaşmış dijital para birimi sahasının yeni bireylerinden bir tanesi olan IOTA, blok zincir ağına dayanmıyor. Tangle adı verilen alternatif dağıtımcı bir sisteme dayandırılan IOTA, Fujitsu ve Microsoft gibi şirketler ile iş birliği yapıyor. Nesnelerin interneti alanında kendisini kanıtlayan ilk kripto para birimi olma özelliğini taşıyor. İşlem ücreti ve madenciliği olmayan sanal para birimi olarak Bitcoin’e alternatif ve farklı bir yatırım aracı olarak tercih ediliyor.

 

 

DASH

2014 yılının Ocak ayında XCoin, daha sonrasında Dark Coin olarak adlandırılmış olan bu kripto para birimi, son hali ile DASH olarak biliniyor. Digital Coin isminden esinlenilerek oluşturulmuş olan DASH, para transferini anonimleştirmesi ve gizliliği ile rakiplerinden ayrılıyor. Bitcoin’e alternatif olarak değerlendirilebilecek olan DASH, bir çok kripto para birimine oranla gizliliği ile üstün bir hizmet sunuyor.

 

 

LITECOIN

Google çalışanı tarafından geliştirilmiş olan Litecoin, Bitcoin’in altın renkli sembolü ile kıyaslandığında gümüş renk olarak betimleniyor. Bu para birimi de Bitcoin alternatif arasındadır. Gümüş renk ile sembolleşmesinin nedeni ise daha erişilebilir ve daha ucuz bir seçenek olmasından kaynaklanıyor. 2011 senesinde Bitcoin’den daha hızlı bir işlem gerçekleştirme sistemini sunan Litecoin, Bitcoin’e alternatif olabilecek kripto paralar içerisinde yer alıyor.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
İz Süren Stop Emirleri Hisse senedi alım satımı…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz