Bireysel Temel İhtiyaç Destek Kredisi Ödenmezse Ne Olur ?

23 Aralık 2020 Çarşamba, 08:52
Temel Destek Ihtiyac Kredisi Kac Gun Odenmezse Icralik Olur 642x320 - Bireysel Temel İhtiyaç Destek Kredisi Ödenmezse Ne Olur ?

Temel İhtiyaç Kredisi Ödenmezse Ne Olur ?

Temel İhtiyaç Kredisi kullanan birçok kişi kredilerini 6 ay ödemesiz ve en fazla 36 ay vade ile kullanmıştır. KGF destekli olarak 10.000 tl ye kadar kişilere sunulan kredi taksit ödemeleri kişileri zaman zaman zor durumda bırakabilmektedir. KGF tarafından belirlenen koşullara göre sunulan kredi işlemleri hizmetinde her vade vaktinde belirli bir ödeme tarihi belirlenmektedir. Devlet bankaları aracılığı ile kullandırılan krediler zamanında ödenmezse bazı sorunlar ile karşılaşılabilir. Peki, uygun vade ve faiz oranı ile kullanmış olduğunuz temel ihtiyaç destek kredisi ödenmezse ne olur?

 

 

Temel Destek İhtiyaç Kredisi Kaç Gün Ödenmezse İcralık Olur?

 

 

Temel ihtiyaç Kredisi kullanan vatandaşların vade süreleri zaman belirtilen miktarlarda eksiksiz olarak ödemelerin yapılması gerekmektedir. Bu ödeme işlemlerinin yapılmaması durumunda da bankalar tarafından belirli koşullarda yaptırım yapılması söz konusudur. Temel İhtiyaç Kredisi kapsamında borç tutarı ödemeyen kişilere ilk adım olarak bankadan uyarı metni gelmektedir. Uyar metni gelmeden önce telefonla aranarak bilgilendirme yapılacaktır.Günü geçen borçlar söz konusu olduğunda bankaların veri sistemlerinde belirtilen gecikme faizi bünyesinde toplam borç tutarı üzerinde uygulanacaktır.

 

Temel İhtiyaç Kredisi kullanan kişilerin, borç ödemesi yapması gereken tarihten sonra ki ilk bir hafta içerisinde banka temsilcilikleri tarafından aranarak banka sicillerinin olumsuz olarak etkilenmemesi adına hem uyarı mesajları hem de uyarı aramalarına maruz kalacaktır. Bazı durumlar da borçların tamamının ödenmesi için bankalara tarafında ihtar gelmektedir. Bu yapılandırmayla fazla karşılaşılmasa da ödenmeyen borç tutarı bir hafa içerisinde ciddi kredi notlarına düşüşe sebep olacaktır.

 

Vade vakti 3 dönem geciken borçların ödenmemesi durumunda ve banka müşteri temsilcilerinin çağrılarına yanıt verilmemesi durumunda banka müşteri dosyaları banka avukatlarına teslim edilmektedir. Yani 90 günü geçen kredi taksitlerinde bankaların yasal takip işlemlerine maruz kalmanız mümkündür.

 

 

Kredi Borcu Ödenmezse Eve Haciz Gelir mi ?

 

 

Temel Ihtiyac Kredisi Odenmezse Ne Olur - Bireysel Temel İhtiyaç Destek Kredisi Ödenmezse Ne Olur ?

 

Birçok kredi çeken vatandaş kredi borcunun ödenmesi konusunda sıkıntı yaşamaktadır. Özellikle pandemi döneminde taksit ödemeleri aksayabilmektedir. Bu sıkıntılar sonucunda eve haciz işleminin yapılıp yapılmayacağı da merak edilmektedir.

 

İlk önce kredi borcu ödenmesinde sıkıntı yaşayan borçluların evlerine haciz gelme durumu tamamen banka avukatlarının uygulamasına kalmış bir durumdur. Fakat mahkeme kararı olmadan taşınmaz mallar hakkında herhangi bir işlem söz konusun değildir. Kredi kullanırken bankalar tüketicilere bazı evraklar imzalatmaktadırlar. Kredi sözleşmesi hem banka hem de müşteri açısından oldukça önemlidir. Bu yüzden imza atılacak belgelerin iyi okunması gerekmektedir. Temel ihtiyaç kredisi ödenmezse ne olur? merak edenler kredi taksitlerini ödeyememeleri durumda hem bankanın hem de KGF denilen kurumun işlemi ile karşı karşıya kalabilmektedir. Çünkü pandemi kredisi olarak anılan bu krediler bankadan kullanısa da kredi KGF teminatlı olarak sizlere sunulmuştur. Yani KGF denilen kuruluş bu krediler için sizlere kefil olmuşlardır. Yani banka, size KGF kefaleti ile kredi tahsisi yapmıştır. Bu nedenle, Temel ihtiyaç kredisi ödenmezse ne olur? öncelikle banka sonra KGF alacak takibine başlar.

 

Pandemi süreciyle birlikte kredi borçlarının ertelenmesi yasal takip süresini etkilese de çoğu kişi kara listeye girmiş durumdadır. Kara liste durumların da 5 yıl müddetçe bankalardan kredi alması durumu söz konusu değildir. Ancak borç aktarımı olan yani borç kredisi çekilerek Temel İhtiyaç kredisi borcu kapatılıp bu durum önlenebilir. Aksi halde istenmeyen durumlarla karşılaşılabilir.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Borsada En Az Komisyon Alan Bankalar Hisse senedi…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz