Bireysel Kredi Notunu Belirleyen 5 Önemli Bileşen

11 Temmuz 2019 Perşembe, 22:13
Findeks Kredi Notu Nasıl Hesaplanır 620x320 - Bireysel Kredi Notunu Belirleyen 5 Önemli Bileşen

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Bankaların bir araya gelerek oluşturdukları kurum olan Kredi Kayıt Bürosu A.Ş. (KKB), kredi geçmişinize ait tüm bilgileri kullanıp analizleri yaparak kredi notunuzu hesaplıyor. Bu sistemin genel adı Findeks notu. Bu hesaplama neticesinde 0-1900 arasında bir puan belirleniyor. Bu puan belirlenirken puanınızı etkileyen en önemli etkenlerin başında kredi ve kredi kartları ödeme alışkanlıklarınız geliyor. Kredi ve kredi kartı gecikmeleri kredi notunuzu olumsuz etkiler ve ödemediğiniz her gün de ek olarak hesaba katılmaktadır. Ödemelerinizde 30 günden daha fazla bir gecikme olduysa kredi notunuz da daha fazla etkilenir. Bu sebeple, kredi notu uygulaması finansal hayatınızı oldukça etkileyen bir sistemdir.

 

Kredi Notunuz Neden Önemli?

 

Finans kurumları ve bankalar, kişilerin kredi notunu otomatik ve hızlı bir değerlendirme kriteri olarak kullanıyorlar. Kısaca buradaki amaç kredi başvurusu yapan müşterilerin hızlıca ilk elemesini yaparak daha da detaylı incelemeye alacağı müşterilerini en düşük maliyet ve minimum zamanda belirlemek. kredi notu ne işe yarar sorusuna açıklık getirdikten sonra sizlere kredi notunun bileşenleri hakkında bilgiler sunacağız.

 

Kredi Notu Neye Göre Belirlenir?

 

Kredi Notu Neye Göre Belirlenir - Bireysel Kredi Notunu Belirleyen 5 Önemli Bileşen

 

Bankalardan oluşan KKB AŞ her müşteri için veritabanı oluşturur. Bu veritabanı üyeler ile paylaşaılır. Peki, kredi notu nasıl oluşur? Tüm bankalara olan borç toplamınız, mevcut ödeme gücünüze göre kredi puanınızı ortalama 3/1 oranında etkiler. Bankalara halen devam eden kredi borcunuz varsa bu koşulda bankalar yeni kredi talebinizde öncelikle gelirinizin yetip yetmeyeceğine bakar. Bankalara olan borcunuz arttıkça banka için geri ödeme riskiniz de artacağı için kredi notunuz düşer. 3/1 oranında etkileyen bir başka durumda kredi kartlarını en az asgari tutar ve zamanında ödemeniz, banka kredilerini de zamanında eksiksiz olarak ödemeniz kredi puanınızı yükseltecektir. Aksi işlemlerde ise kredi notunuz bankalar tarafından düşürülür. Bu işlemler de kredi notunun hesaplanmasında %30 olarak etkilidir.

Kredi notu genellikle finansal işlerler yani bankacılık ile ilgili tüm işlemlerinizi kapsar. Kredi notu bankalar tarafından yoğun olarak kullanılır. Bankalarda bulunan tüm finansal işlemleriniz sadece bankalar için değildir. Sigorta işlemleriniz den araç kiralama, konut kredisinden, alım satım ve yatırımlarınıza kadar birçok alanda bireysel ve şirketlerin finansal durumunu belirlemekte için kullanılan bir orandır. Örneğin bankalar şuanda bizlere kredi istememiz durumda alacağımız miktarı ve faiz oralarını kredi notu durumumuza göre analiz ederek belirler. Kredi notu puan karşılığı olarak 0-1900 arasındaki puan sistemi ile belirlenir.

Bu kredi puanı sistemine göre 0-699 puan seviyesinde olan bireyler ya da şirketler “çok riskli”, 700-1099 aralığı “orta riskli”, 1100-1499 aralığın da “az riskli”, 1500-1699 aralığında “iyi” ve 1700-1900 aralığında ise “çok iyi” olarak değerlendirilir.

Kredi notu seviyeleri kişilerin, şirketlerin hatta ülkelerin maddi gelir durumunu, finansal güvenirliklerini ve borç ödeme düzenini yansıtır. Bankalardan kredi alabilmeniz için kredi notunuzun 1500’ün altına düşürmemeniz gerekir. Kredi notunuz ne kadar yüksek olursa kredi alırken daha düşük faiz ve daha yüksek miktarlı krediler den yararlanmanız mümkün olur.

 

Findeks Kredi Notu Neye Göre Belirleniyor?

 

Findeks Kredi Notu Raporu - Bireysel Kredi Notunu Belirleyen 5 Önemli Bileşen

 

Findeks kredi notunun oluşabilmesi için 5 bileşen bulunmaktadır. Findeks tarafından otomatik hesaplanan kredi notu için şu bileşenler kullanılmaktadır:

 

Kredili Ürün Ödeme Alışkanlıkları : Bankalardan kullanmış olduğunuz kredilerin taksit ve faiz ödemelerinin yapılıp yapılmama durumuna bakılır.

 

Mevcut Hesap ve Borç Durumu : Kullandığınız kredilerin borç bakiyeleri ve hesap sayısı incelenir. Kapanmış kredilerin durumu burada olumlu ve olumsuz etki yapmaktadır.

 

Yeni Kredili Ürün Açılışları : Yeni bir kredi başvurusu kredi notunuzu etkiler. Yakın zamanda kredi almak, kredi notunuzu olumsuz olarak etkiler.

 

Kredi Kullanım Yoğunluğu : Kredi kayıt sayınız incelenir. Çok sık kredi kullanmak kredi notunuzu düşürebilir. Düzenli kredi taksiti ödeyen bir kişinin kredi puanı hiç kredi çekmeyen birine göre yüksek olabilir.

 

Diğer Bileşenler : Kredi başvuru sayısı, banka adedi, risk yapısı gibi etkenler kredi notunda etkilidir.

 

Yukarıda sayılan bileşenlerin kredi notuna etki yüzdelerini de aşağıdaki grafikte görebilirsiniz.

 

findeks notu nasıl belirlenir - Bireysel Kredi Notunu Belirleyen 5 Önemli Bileşen

 

Kredi Notu Grafiği Özeti

 

Findeks verilerinden oluşan notlar 0-1900 aralığında bir rakama denk gelir. Kredi notu tablosu içeriğine bakarsak;  0-699 arası en riskli, 700-1099 orta riskli, 1100-1499 az riskli, 1500-1699 iyi ve 1700-1900 arası çok iyi olarak değerlendirilir.

 

Kredi notu tablosu - Bireysel Kredi Notunu Belirleyen 5 Önemli Bileşen

 

Kolay Kredi Kullanabilmek İçin Notunuz Kaç Olmalı?

 

Başvuruda bulunduğunuz bankaya, gelir durumunuza ve bankalara olan borçlarınıza göre değişmekle birlikte 1500 ve üzeri not kolay kredi kullanımı için yeterlidir. Genel olarak 1000 altı kredi puanı yeni kredi ilişkisinde sorun yaratabilmektedir.

 

Kredi Notu Hesaplama

 

Kredi Notu Hesaplama - Bireysel Kredi Notunu Belirleyen 5 Önemli Bileşen

 

Öncelikle kredi notu hesaplanırken kişilerin finansal durumuna ve yaptıkları ödemeler neticesinde kesinleşen belirli oranlarda puanlamaya yansıtılır. Bu unsurlarda en önemli etken sizin ödeme düzeninizi gösterir. Ödeme düzeniniz kredi notuna %30 oranında etki edebilir. Bankanızda ve diğer tüm bankalarda ki mevcut borç durumunuz ve ödeme düzeniniz göz önüne alınarak kredi notu hesaplaması yapılabiliyor. Bankalara olan kredi ve kredi kartlarının limitleri kredi notunu %25 etkiliyor. Yakın zamanda kredi almış olmanız kredini notunuzu %20’ye kadar düşürebilir. Ancak kredi kullanım sıklığına göre kredi notuna %15 oranında yansır.

 

Kredi Notu Hangi Sıklıkla Güncellenir?

 

Kredi notunuz aylık dönemler halinde günceller. Ancak sizin finansal hareketlerinizi bankalar, borç durumunuza göre bilgileri KKB’ ye günlük olarak yansıtır. Finansal durumunuzdaki değişiklikler, borç ödemeleri, hesap açma ve kapama gibi banka işlemleri ile kredi notunuz doğrudan etkilenir.

Borçların tamamının kapatılması, gecikmiş borçların ödenmesi veya borçların ödenmesi gereken tarihinden önce ödenmesi halinde kredi notunuz sizin için olumlu şekilde etkilenir. Fakat ödemelerin zamanında ve tamamının yapılmaması, geciktirilen borçların asgari ödeme oranının da ödenmemesi gibi durumlar da ilk güncellemede kredi notunuz olumsuz etkilenir. Bu durumda kredi notunuz önemli oranda düşüş yaşamış olacaktır. Kredi notunuz da düşüş yaşamamak ve notunuzun eskisi gibi kalmasını sağlamak için ödemelerinizin gününde yapılmasına dikkat etmeniz şarttır.

 

Kredi Notu Nasıl Yükselir?

 

Kredi Notu Nasıl Yükselir - Bireysel Kredi Notunu Belirleyen 5 Önemli Bileşen

 

Kredi notunu yükseltmenin en önemli etkeni borcun zamanında ödenerek bitirilmesidir. Kredi notunuz kart almaya yetmiyorsa yapmanız gereken işlem banka hesabını aktif bir şekilde kullanmaktır. Bu kredi notunuza yansıyacaktır. Peki, kredi notu nasıl yükselir? İşte madde madde kredi notu yükseltme yolları:

 

Gecikmiş borçları ödemek. Gecikmesi olan tüm borçların ödenmesi kredi notunuzu yükseltecektir.

 

Yüksek tutarlı borçlanmamak. Yüksek borcu olan kredi kartı limiti riski arttırdırğından düşük borçlanmaya çalışmalısınız.

 

Çok kredi başvurusu yapmamak. Bu madde oldukça önemlidir. Sürekli kredi başvurusu yaparsanız, kredi notunuz düşer.

 

Düzenli ödeme yapmak. Kredi notu hemen yükselen bir sistem değildir. Düzenli ödeme yaparak kredi notunuzu üst sıralara taşıyabilirsiniz.

 

Gelirinizden çok borçlanmamak. Eğer aylık gelirinizden çok borçlanma içine girerseniz, sistem bunu kontrol etmekte ve sizi bu şekilde değerlendirmektedir.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
En İyi Yatırım Alanları Yatırım en sade haliyle;…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz