Bireysel Emeklilikte Fon Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

27 Temmuz 2021 Salı, 22:55
BES Fon Secimi 642x320 - Bireysel Emeklilikte Fon Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bireysel Emeklilikte Fon Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilir?

Bireysel Emeklilik Sistemi, kişilerin emeklilik döneminde bulunan refah düzeylerini korumak ve bu durumun sağlanması için yapılan tasarruflar ile oluşturulan fonlarla ülke ekonomisine katkı sağlamayı hedefliyor. Devlet teşvikinde uygulanması ile birlikte katılımların arttığı bilinen BES küçük birikimleri ile tasarruf yapmayı amaçlayan bireylerin dikkatlerini çekmektedir. Bunun yanı sıra otomatik olarak katılım uygulaması başlaması ile sistem içine girişlerin arttığı görmekteyiz. Peki, BES fon yatırım fonu nedir?

 

 

Bireysel Emeklilik Yatırım Fonu

 

 

Sadece bireysel emeklilik sözleşmeleri hususunda ödeme yapılmakta olan katkı payları yatırıma yönlendirilerek kullanılan yatırım fonları olarak biliniyor. Bu fonlar ise profesyonel olarak portföy yönetim şirketleri tarafından yönetilmektedir. Bunun yanında düzenli şekilde devlet denetimine de alınıyor.

 Bireysel emeklilik yatırım fonları türleri şu şekildedir;

 

  • İçermiş oldukları kamu borçlanma araçları fonu

 

  • Hisse senedi fonu

 

  • Mevduat 

 

gibi enstrümanlar doğrultusunda belirleniyor.

 

 

BES Fon Seçimi

 

 

BES Fon Seciminde Dikkat Edilmesi Gerekenler - Bireysel Emeklilikte Fon Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

 

Bireysel Emeklilik Sistemi ’ne dâhil durumdaki katılımcılar kabul etmiş oldukları planlar dâhilinde yer alan bireysel emeklilik yatırım fonları yatırım tercihlerini belirleyerek birikimlerini rahatlıkla değerlendirebilmektedir. Peki, fon seçiminde nelere dikkat edilmeli?

 

 

BES Fon Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Bireysel Emeklilik Sistemi ’nde bulunan katılımcılar tarafından seçilen fonların amacı ve yatırım stratejisi ile kendilerinin yatırım stratejisinin uyumlu durumda olması, fon seçimi aşamasında dikkat etmemiz gereken en önemli konu olarak karşımıza çıkıyor.

 

Örneğin; yüksek getiriyi oluşturmak isteyen bir katılımcının getirisi diğer fonlar kapsamında daha yüksek konumda olduğundan hisse senedi ağırlıklı fonlar tercih edilir. Fakat bu kararın verilme aşamasında, yüksek getiriye sahip olabilmek için yüksek risk gruplarında var olan fonların tercih edilmesi ile birlikte risk unsurunun artış göstermesi mevcut birikimlerin kısa dönemde ortaya çıkan dalgalanmalardan etkileneceğini unutmamak gerekir. Bu sebeple kısa dönem içinde karşılaşılması muhtemel dalgalanmalar kişisel yatırım tercihine uygunsuz durumdaki katılımcılar tarafından tercih edilmemelidir. Yatırım ve risk tercihi bu hususta şekillenmiş katılımcıların düşük veya orta risk gruplarına dâhil olan fonları tercih etmeleri daha tatmin edici olacaktır.

 

Faiz İçermeyen BES Fonları

 

Faiz açısından hassasiyeti bulunan katılımcıların yatırım tercihleri hususunda yönlendirme yapabilmek adına faiz içermeyen enstrümanlara yatırım yapılmış, İslami finans kuralları dâhilinde ve katılım bankacılığı prensiplerine de dayanan fonlardan faydalanılabiliyor.

 

Fon Seçiminde Tercihler Değiştirilebilir Mi?

 

Bireysel Emeklilik Sistemi ’nde katılımcılar hesaplarında bulunan birikimler doğrultusunda ödemiş oldukları katkı payları ile bireysel emeklilik fonları arasında oluşan dağılım oranlarını ve tutarlarını yıl içerisinde en fazla 6 kez değişim yapabiliyor. Katılımcılar değişikliği oluşturmak için taleplerini yazılı şekilde veya dâhil olunan emeklilik şirketlerinin çağrı merkezleri ve internet siteleri yardımı ile iletebilmektedir.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Faiz Nedir? Neden Düşmüyor? Niye Bu Kadar Önemli?…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz