Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?

26 Aralık 2018 Çarşamba, 20:36
bireysel emeklilik sistemi nedir 642x320 - Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Hakkında Merak Edilenler

Birikim yapmak isteyen kişilerin merak ettiği Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir ? makalemizde sizlere Bireysel Emeklilik Sistemi hakkında bilgiler sunuyor olacak, sistemin işleyişi hakkında merak edilenleri sizlerle paylaşacağız. Peki, Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir? Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) , şahısların aktif çalışma yaşamları boyunca yaptıkları tasarrufları uzun vadeli yatırıma yönlendirmeyle,  emeklilik dönemlerinde yaşam standartlarını koruyabilecek bir gelir elde etmelerini sağlayan özel bir emeklilik sistemidir. Bireysel emeklilik, Devlet tarafından korunmakta ve Devlet Katkısı ile desteklenmektedir. BES’ e katılım isteğe bağlıdır.

          Bireysel Emeklilik Sistemi’nin amacı, bireylerin emekliliğe yönelik birikimlerinin yatırıma yönlendirilmesiyle, bireylere emeklilik dönemlerinde ek bir gelir sağlamaktır. Böylece, aktif çalışma hayatları sona erdiğinde, emeklilik dönemine geçen kişilerin refah düzeylerini yükselmektedir.

          Bireysel Emeklilik Sistemi 27 Ekim 2003 tarihinde ilk emeklilik planlarının tasdiki ile emeklilik şirketleri icraata başlamıştır. Bireysel Emeklilik Sistemi’nde Sosyal Güvenlik Kurumu’na ilişkin bir bağlılık veya çalışma koşulu yoktur.

 

Neden Bireysel Emeklilik Sistemi ?

 

BES bireysel emeklilik sistemi Hakkında Merak Edilenler - Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?

          BES, Sosyal güvenlik sistemini ikame eden ve tamamlayıcı bir sistemdir. Bireysel emeklilik sistemine girmeniz mevcut sosyal güvenlik kuruluşlarına üyeliğinizde ya da bu kurumlara karşı yükümlülükleriniz de herhangi bir değişim oluşturmayacaktır. BES mevcut sosyal güvenlik sisteminden farklı olarak bireysel hesaplara ve gönüllü katılıma dayanan bir sistemdir. Ödemeleriniz, sizlere özel hesaplarda, kendi tercih edeceğiniz özel emeklilik fonlarında değerlendirilmek suretiyle emekliliğinizde size geri ödenecektir.

          BES yani Bireysel Emeklilik Sistemi ile yatırımlarınız Devlet tarafından korunmakta ve sitemde kayıtlı olduğunuz firmaya bir şey olsa dahi yatırımınız aynı kalacaktır. Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu ile Fon malvarlığı rehin edilemez, portföye ilişkin olarak yapılan işlemler haricinde teminat gösterilemez, üçüncü şahıslar tarafından haczettirilemez ve iflas masasına dahil edilemezdir.

Bireysel Emeklilik Sistemi ile Devlet tüm bireysel emeklilik katılımcılarına, ödedikleri katkı payının %25’i oranında ek katkı sağlamaktadır. Örnek olarak hesabınıza 100 TL katkı payı yatırmak suretiyle 25 TL devlet katkısından yararlanabileceksiniz.

Geliri olsun veya olmasın çiftçi, ev hanımı, esnaf, memur, doktor, avukat, 18 yaşını dolduran herkes Bireysel Emeklilik Sistemi’ne katılabilmekte ve devlet katkısından yararlanabilmektedir.

 

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde Kullanabileceğiniz Haklar

 

Bireysel Emeklilik Sistemi ne dahil olarak bazı haklar kazanabilirsiniz. Sisteme katılımcı olarak katılan kişilerin kazanacağı hakları şu şekilde sıralayabiliriz:

 

 • Satın aldığınız emeklilik ürününden cayma hakkınızı kullanarak vazgeçebilirsiniz.
 • Teklif formunu imzalamanızı ya da mesafeli satışlarda teklifi onaylamanızın ardından 2 ay içinde cayma hakkınızı kullanabilirsiniz.
 • Yürürlükten önce cayma ile bildiriminizin emeklilik şirketinize ulaşmasından itibaren, daha önce verdiğiniz katkı payı ödeme talimatları iptal edilir.
 • Yürürlükten sonra cayma ile bildiriminizin emeklilik şirketinize ulaşmasıyla birlikte iş gününde verdiğiniz ödeme talimatları iptal edilir ve bireysel emeklilik hesabınızdaki birikim, 10 iş günü içerisinde yapılan tüm kesintilerle birlikte iade edilir.
 • Yatırmış olduğunuz katkı tutarınızı değiştirebilirsiniz ve ödemelerinize ara verme hakkına da sahipsiniz.
 • Düzenli katkı payı ödemeleriniz haricinde ilave olarak istediğiniz zaman, istediğiniz tutarda ek katkı payı ödemesi yapabilirsiniz.
 • Dilediğiniz takdirde emeklilik şirketinizi değiştirebilirsiniz. Emeklilik şirketinizi değiştirebilmeniz için sözleşme tarihinizden itibaren en az 2 yıl söz konusu emeklilik şirketinde kalmanız gerekmektedir.
 • BES’ den dilediğiniz zaman ayrılma hakkına sahipsiniz.

Peki, Bireysel Emeklilik Sistemi’nden çıkmak nasıl olur, sistemden nasıl çıkabilirsiniz? Tamamen gönüllülük esasına dayanan bu sistemden istediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. Bireysel Emeklilik Sistemi nden ayrılmanız durumunda;

 1. Sistemde en az üç yıl kalınırsa %15
 2. Sistemde en az altı yıl kalınırsa %35
 3. Sistemde en az on yıl kalınırsa %60
 4. Emeklilik, vefat veya maluliyet durumunda Devlet katkısının %100’ü tarafınıza ödenmektedir.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Borsada En Az Komisyon Alan Bankalar Hisse senedi…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz