Kategoriler: BESGündem

Bireysel Emeklilik Sistemi Hakkında En Çok Merak Edilenler

Bireysel Emeklilik Sistemi Hakkında Her Şey

Emeklilik döneminin maddi açıdan çok daha rahat olabilmesini sağlayan bireysel emeklilik sistemi kısaca BES olarak adlandırılırken arzu edilmesi durumunda kişiler online başvuru yapabilmektedir. Bireysel emeklilik başvuru işlemlerinde bankalar ya da bazı sigorta kuruluşları da değerlendirilebilir. Aylık ya da belirli periyotlarda ödemelerin yapılmasıyla emekli oluncaya kadar ciddi tutarların birikmesi söz konusudur. Bir birikim hesabı olarak da bireysel emeklilik tanımlanabilir.

 

BES En Çok Merak Edilen Sorular

 

 

Bu makalemizde BES hakkında en çok merak edilen soruları sizler için toparladık. İşte BES en çok merak edilenler:

 

Bireysel Emeklilik Başvuru Nasıl Yapılır?

 

Bireysel emeklilik başvuru şartları özelinde belirli bir gelir yeterli olmaktadır. Bununla birlikte 18 yaşından büyük herkesin bireysel emeklilik haklarından yararlanması mümkündür. Kişi kendi için başvuru formları doldurabileceği gibi aynı zamanda eşi, çocukları, torunları içinde başvuru süreçlerini işletebilir. Böylelikle prim ödemelerinin gerçekleşmesiyle birden fazla kişinin emeklilik aylığı alabilmesi de sağlanabilir.

 

Bireysel Emeklilik Primleri Nasıl Ödenir?

 

Bireysel emeklilik getiri hesaplama süreçleri başvurularla birlikte yapılırken aylık ödenen primlere göre çok daha yüksek kazanımlar olmaktadır. Bunun haricinde aylık ödeme olabileceği gibi 3 aylık ya da 6 aylık zaman dilimlerinde de bireysel emeklilik primleri yatırılabilir.

 

Bireysel Emeklilik En Çok Ne Zaman Avantajlıdır?

 

Bireysel emeklilik yatırım fonları kullanımları emeklilik sonrasında yaş durumuna göre olmaktadır. Çok daha erken başlatılan bireysel emekliliklerde toplu birikecek paranın tutarı da büyük olacaktır. Bunun dışında arzu edildiği zaman dilimlerinde prim ödemeleri kesilebilir, ertelenebilir ya da bekletilebilir. Sonrasında ise belirli bir düzen içinde tekrar ödemelere başlanılabilir. Ödeme planlarının oluşturulması kişiye uygun olarak hazırlanır. Bunun haricinde ise ödeme ve prim tutarlarıyla sunulan hizmetler bankalara göre farklılık gösterebilir. Bundan dolayı bireysel emeklilik başvuru öncesinde doğru kuruluşun tercih edilmesi de sahip olunacak avantajlarda farklılığa sebebiyet verecektir.

 

Bireysel Emeklilik Sistemine Herkes Katılabilir Mi?

 

Kolay bir şekilde yapılan bireysel emeklilik hesabı hemen açılırken prim ödemelerine istenildiği tarihten başlanabilir. Kişinin 18 yaşından büyük olması yeterli görülürken sonlandırma durumları da kişi isteğiyle olmaktadır.

 

Bireysel Emeklilik Sistemi Neden Avantajlı?

 

%25 devlet katkısı var olurken yıllık olarak asgari ücretin dörtte birinden fazla olamamaktadır. Ancak buna rağmen yine de birikim yapılması açısından bireysel emeklilik sistemi avantajlı kabul edilebilir. Emeklilik dönemlerinde ek bir getiri olurken çalışmayan eş ya da çocuk içinde prim ödeyerek emekli aylığı bağlanması mümkündür. Bireysel emeklilik katkı payı hesaplama internet siteleri üzerinden yapılırken var olan aylık prim tutarıyla ödenen aylık sayılarına göre değişmektedir.

 

Bireysel Emeklilik Sistemi –  Otomatik Katılım

 

45 yaşından küçük olan tüm kamu ve özel sektör çalışanları için düzenlenen yasa sonrasında 2017 yılından itibaren uygulanmaya başlanılan bes otomatik katılım nedir sorusu birçok konu başlığına göre farklı yanıtlanabilir. Kısaca ifade etmek gerekirse zorunlu bir şekilde tüm çalışanların sisteme dahil edilmesidir. Bu süreçte çalışanların maaşlarından kesintileri iş verenler yaparken belirli oranlarda aylık ödemeler sisteme aktarılmaktadır. Üç aylık ödeme sonrasında ise cayma haklarıyla birlikte sistemden çıkış durumu olmaktadır. Ancak böyle bir durumda devlet tarafından sunulan destek katkıların alınması söz konucu olmayacağı gibi ödemelerin kaybı da olumsuz yönde etki edecektir.

 

Otomatik Katılım Devlet Destekleri

 

2017 yılından beri yapılan bes otomatik katılım nedir sorusu yanıtlanırken amaçlarından da bahsedilmesi gerekir. Öncelikli olarak kişilerin emeklilik sonrasında ek bir gelir alması sağlanır. Emekli maaş haricinde bir gelir durumu oluştururken birikim yapılması da ekonomiye uzun vadede katkı olarak dönecektir. Bunun haricinde emeklilik sonrasında kişilerin çalışmasına gerek olmayacağı için istihdamın artması ve yenilenmesi de bu sistem yararları arasında sıralanabilir. Bireysel emeklilik sorgulama için hizmet alınan bankayla iletişime geçilebileceği gibi var olan uygulamaların kullanımı da yeterli olmaktadır. Bununla birlikte kişinin otomatik bes üzerinden süreci devam ederken belirli dönemlerde devlet katkıları arttırılmaktadır.

3 yıl boyunca sistem içinde kalması durumunda kişinin var olan toplam hesap tutarına %15 ek devlet katkısı verilmektedir. Sürenin 6 yıl olması halinde ise %35 oranına kadar katkı çıkarılmaktadır. 10 yılın aşılması durumlarında ise %60 devlet katkısı ilave edilerek kullanıma başlanılmaktadır.

 

Share