Bilinmeyenleri İle Altın Fonu

08 Ocak 2023 Pazar, 14:04
altin fonu riski 642x320 - Bilinmeyenleri İle Altın Fonu

Altın Fonu Riskli Mi?

Altın Fonu Riskli Mi? Fiziki olarak altın alıp yatırım için elinde bulundurarak risk almak istemeyenler, altın yatırım fonlarına veya altına endeksli sermaye koruma fonlarına bakmalıdır. Uzmanlar, altına bağlı sermaye koruma fonlarından kaçınmak için altının fiyatının artmaya devam edeceğine inanan yatırımcılara tavsiyede bulunuyor.

 

Ana Koruma Altın Fonları

 

 

Normal Altın Fonlarına göre daha düşük risk oranına sahip olan bu fonlar, bu fonlardan kaynaklanan fiyat düşüşlerinden kaynaklanan daha az kâr veya zarara sahiptir. Genellikle bir yıl vadeli olan bu fonun avantajı, yıl sonunda altının fiyatının düşmesi durumunda paranın çoğunu korumayı hedeflemesidir. Fon’dan Para Çekme Bir yıllık süre dolmadan, ödenen tutarın %1 ile %3’ü arasında bir tutar erken çekim tutarı olarak bloke edilir.

 

Düzenli Altın Fonları

Bu fonlar, anapara korumalı fonlara göre daha yüksek risk oranına sahiptir ve çoğu anapara korumalı fon gibi belirli bir tarihe kadar beklememe esnekliği sunar. Bu fon türü, yüksek risk ve yüksek getiri nedeniyle ani dalgalanmalara karşı hassastır.

 

Altında Yönetilen Mevduat Yatırımcıları

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na (BDDK) göre, bankaların altın mevduatı büyüklüğü 49 ton civarına yükseldi. Fiyatların artmasıyla birlikte altın hesap türleri ve müşteri sayıları artmış ancak son dönemde bazı mevduat yatırımcılarının pozisyon değiştirip altın hesabına geçtiği kaydedildi. 2010 yılsonuna göre ilk beş ayda toplam mevduat %4,3, Türk bankacılık sektöründeki altın mevduatı ise %74,1 arttı.

 

Altın Yatırımının Avantajları

 

altin fonu gram altin farki - Bilinmeyenleri İle Altın Fonu

 

Altın, yakın zamana kadar hem para hem de para birimi olarak kullanılıyordu. Altın standardı, bir ülkenin para biriminin değerinin sahip olduğu altın miktarına bağlı olduğunu belirtir. Belirli bir ülkeden banknot tutan bir kişi, sahip olduğu parayı hükümete sunarak altın eşdeğerini elde edebilir. Altının bir para birimi standardı olarak bazı avantajları ve dezavantajları vardır. Altına yatırım yapmanın temel avantajı, altının bir yatırım varlığı olmasıdır.

 

Altın Fonu Faydaları

 

Altın Yatırım Fonu, yatırımcıların altına yatırım yapmalarını kolaylaştırıyor.

 

  • Yatırımcılar, fiziki altına sahip olmadan altının potansiyel değerinden faydalanabilirler.
  • Altın Fonu, jeopolitik istikrarsızlık ve enflasyona karşı korunma stratejisi olarak kullanılabilir.
  • Altın Fonu, yatırım portföyünüzü çeşitlendirmenin kolay bir yoludur.
  • Altın, fiyatı fazla dalgalanmadığı için güvenli bir yatırımdır.
  • Gold ETF’ye aracınız veya fon yöneticiniz aracılığıyla yatırım yapmak kolaydır.

 

Altın da kurdaki değer kaybına karşı iyi bir yatırım fırsatıdır.

 

 

Altın Fonu ve ETF’lere Yatırım

 

Altın Fon’a yatırım yaptığınızda, doğrudan bir varlığa yatırım yapmıyorsunuz. Doğrudan altın almanın en yaygın yolu külçe paralar ve dolaylı olarak altına yatırım yapmanın en yaygın yolu B. altın hisse senetleridir.

Yatırım fonlarının fiziki altına çok az yatırımı vardır veya hiç yoktur. Genellikle “değerli metaller” olarak sınıflandırılan altın yatırım fonları, madencilik şirketlerinde hisse sahibidir. Altın hiçbir zaman bir piyasa zamanlama aracı veya tüm tasarruflar için tek araç olarak kullanılmamalıdır. Altının fiyatı dalgalanabilir ve ortalama uzun vadeli getirisi çok yüksek değildir.

 

 

 

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Güvenilir Yatırım Aracı: Cumhuriyet Altınları Cumhuriyet Altını Nedir?…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz