Bilanço Analizinde Kullanılan Temel Analiz Uygulamaları

26 Şubat 2020 Çarşamba, 21:30
mali tablolar analizi 642x320 - Bilanço Analizinde Kullanılan Temel Analiz Uygulamaları

Temel Analiz Uygulamaları

Temel analiz uygulamaları konusunda birçok belirleyici etken ve bunları tespit eden analiz yöntemleri bulunmaktadır. Temel analiz yöntemleri ile işletmeniz için gerekli olan verileri ve karlılık oranlarını tespit etmek mümkündür.

 

Çalışma Sermayesi

 

Bir tesisin faaliyete ya da üretime başlayabilmesi ve bunu devam ettirebilmesi için kullanılan para veya kısa bir zamanda paraya dönüştürülebilen varlıklara denir. Çalışma sermayesi işletme sermayesi olarak da bilinir.  Çalışma sermayesinin formülü aşağıdaki gibidir.

Çalışma Sermayesi: Dön. Var. – Kısa Vadeli Borçlar şeklinde ifade edilebilir.

 

 

Net Çalışma Sermayesi

 

Net çalışma sermayesi bilançoda yer alan dönen varlıkların yer aldığı hesaptan kısa vadeli yer alan yabancı sermayeli çıkarılması ile kaynakların sonucunda elde edilir. Bu işlem sonucunda ortaya negatif bir sonuç çıkması durumunda net çalışma sermayesi noksanı ortaya çıkmış olur. Bir şirkette net çalışma noksanı varsa bu şirket kısa ve uzun vadede işlemlerini sürdüremez. İşletmeyi zarardadır ve bu noksan yok edilmediği takdirde şirketin iflas etmesine ve kapanmasına neden olur.

 

Temel Analiz Uygulamaları olan kapsamlarına göre analiz türleri, amacına göre analiz türleri, analiz yapanın durumuna göre analiz türleri aşağıda incelenmiştir.

 

 

Kapsamlarına Göre Analiz Türleri

 

 

bilanço analizi - Bilanço Analizinde Kullanılan Temel Analiz Uygulamaları

 

 

Bu analiz türleri statik ve dinamik analiz olmak üzere ikiye ayrılır.

 

Statik Analiz

Sadece bir döneme ait verileri inceleyerek yapılan analizdir. Verilere incelenerek sadece dikey analiz yapılır. Bu nedenle güvenilirliği tartışılır ve yetersiz olarak görülür.

 

Dinamik Analiz

Birden fazla döneme ait veriler kullanılarak yapılan analizdir. Dikey karşılaştırmalı analiz, oran analizi, trend analizi gibi çeşitli analiz yöntemleri kullanılarak yapılır. Birden fazla dönemden elde edilen verilerden yapıldığı ve çeşitli analiz yöntemleri kullanıldığı için güvenilir bir analiz yöntemidir.

 

 

Amaçlarına Göre Analiz Türleri

 

 

Temel Analiz Uygulamaları arasında yer alan amaçlarına göre analiz türleri yönetim, kredi ve yatırım analizidir.

 

Yönetim Analizi

İşletmelerin yönetiminde bulunan kişilerin belirli bir konu hakkında karar vermek amacıyla şirketlerinin verilerinin analiz edilmesini istemesinden sonra yapılan analizdir. Yöneticiler bu analizler sonucunda alacakları kararın doğru mu veya şirket açısından karlı olup olmadığı hakkında karar vermelerine yardımcı olmak amacı ile yapılır.

 

Kredi Analizi

İşletmeler herhangi bir nedenle kredi almak zorunda olduklarında, şirkete kredi verecek kurum ve kuruluşlar tarafından yapılan analizlerdir.

 

Yatırım Analizi

İşletmeler gelecekte yapacağı veya yapmayı düşündüğü bir yatırımın şirketin yararına olup olmayacağının anlaşılması için yapılan analiz türüdür.

 

 

Analiz Yapanın Durumuna Göre Analiz Türleri

 

 

Temel Analiz Uygulamaları altında yer alan analiz yapanın durumuna göre analiz türleri iç analiz ve dış analiz olmak üzere ikiye ayrılır. İç analiz, şirketin kendi içinde olan ve şirket adına çalışan denetçiler tarafından yapılan analiz türüdür. Dış analiz ise, şirket dışında bağımsız olarak çalışan veya devlet adına çalışan denetçiler tarafından yapılan analiz türüdür.

 

Mali Analizlerin Başarılı Olabilmesi için Dikkat Edilmesi Gereken Şartlar

  • Analizde kullanılacak olan tablolar kesinlikle muhasebe alanındaki temel kavramlara ve bu alanda kabul gören muhasebe kurallarına uygun bir şekilde hazırlanması şarttır.
  • Analizi yapacak kişinin veya denetçinin gerekli eğitimi almış olması ve gerekli donanıma sahip olması gerekmektedir.

 

Yukarıda bahsedilen hususlar gerçekleşmiş olsa bile mali analizlerde elde edilen sonuçların başarılı olması için bazı işlemlerin gerçekleştirilmesi gerekir. Bunlar işlemler şu şekildedir;

  • Mali tabloların işletmelerin güncel durumunu göstermez. Yani mali tablolar işletmelerin sürekliliği esasına doğrultusunda muhasebenin kavram ve ilkelerine göre düzenlemesinden dolayı işletmelerin bugünkü gerçek değerini göstermez. Bu kavram ve ilkeler sonucunda ortaya çıkan değerini gösterir.
  • Temel mali tablolar günden güne enflasyondan etkilenirler. Enflasyon düzeltmek için işlemler yapılsa bile enflasyon sürekli değişti için bu etki hiçbir zaman sıfırlanmaz.
  • Temel mali tablolar düzenlendiği kişilerin kişisel kararları doğrultusunda düzenlenir. Yani aynı verilerle farklı kişilerin farklı tarzlarla analiz yapmaları sonucunda mali tabloların sonuçları değişkenlik gösterir.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Teknik Analizde En Çok Kullanılan İndikatörler Hangileridir? Teknik…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz