BES Kesintisi Nedir?

10 Eylül 2019 Salı, 13:01
bes kesintisi 642x320 - BES Kesintisi Nedir?

BES Kesintisi Ne Kadar?

Emeklilik anlayışının sadece çalışanlara ait olduğu düşüncesi gittikçe uzakta kalan bir durumdur. Çünkü kendi isteği ile emeklilik elde etmek isteyen kişilerin de artık makul yolları vardır. Ödemeleri kendilerinin belirlediği ve belli oranda devlet desteği de aldıkları bir sistem olan BES yani bireysel emeklilik sisteminden bahsetmek gerekir. BES kesintisi nedir? sorusunun sorulmaya başlanmasının nedeni ise devletin de artık bu sistemi desteklemesinden ve buna önem vermesinden kaynaklanır. Bireysel emeklilik birçok çalışan için ikinci bir emeklilik anlamında kullanılır. Bundan dolayı da yasalar kapsamında devlet desteği alınması için zorunlu hale getirilmesi söz konusu olmuştur. İlk olarak devlet çalışanlarından başlanmasına karar verilmiştir. Bu sayede ikinci bir emeklilik ve bankalarda biriken mevduat gibi sayısız yarardan söz etmek mümkün olur.

 

BES’in Yararları Nelerdir?

 

Bireysel emeklilik konusunda en çok fayda devlet katkısı olarak sayılabilir. Devlet yatırdığınız yatırım miktarına göre %100 oranına kadar emekliliğiniz için katkı sağlar. Bu katkının alınması için ise sistemde ne kadar uzun kaldığınız hesaplanır. Kısa süre içinde sistemden çıkmak bir takım maddi zararların oluşmasına neden olur. Ek olarak bankada mevduat birikimi ve ekonomi içinde bir nefes oluşması sağlanır. Ayrıca ikinci bir emeklilik sahibi olmak belli yaştaki insanların rahatlamasına neden olur.

 

bes kesintisi nedir - BES Kesintisi Nedir?

 

Kesinti Neden Yapılır?

 

BES kesintisi yasal zorunluluk olarak kesilir. Ama bu kesintinin çalışan tarafından istenmemesi halinde bilgi verilerek işlem sonlandırılabilir. Bunun için bir zorunluluk olmaktan ziyade öneri olarak değerlendirmek daha doğru olacaktır.

 

BES’e Katılmak Önerilir Mi?

 

Çalışan olsun veya olmasın emeklilik için BES oldukça iyi yollardan bir tanesidir. Bankaların avantajlarından yararlanmayı isteyenler konu hakkında araştırma yaptıktan sonra gerekli bankaya başvuruda bulunabilirler. Ayrıca birikim yapmanızı da sağlayacaktır.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
İhtiyaç Kredisi Dosya Masrafı Geri Alma Kredi çekmek…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz