Basit Anlatımla Destek-Direnç Kavramları

05 Haziran 2022 Pazar, 00:23
hisse destek direnc analiz 642x320 - Basit Anlatımla Destek-Direnç Kavramları

Teknik Analizde Destek Ve Direnç Kavramı

Yeni yatırımcılar için veya ilgi duyanlar için teknik analiz nedir, alt başlıkları nelerdir gelin bunlara bir göz atalım.

 

Para piyasalarında geniş çaplı gözlemleyebilmek için fiyatlardaki gelişimleri tanımlamak ve bunları açıklayabilmek önemlidir. En önemlisi ise alınacak pozisyonun nerede başlayıp nerede biteceğini bilmek çok daha önemlidir.

 

Piyasada büyük bir gelişmeyi beklemektense roketin ne zaman kalkacağını bilen bir teknik analizci olmak idealdir. Bir plan çizmek ve bu plan çerçevesinde olmak da gereklidir. Şimdi gelin en önemli başlıklara bir göz atalım.

 

 

Destek Noktası Nedir? Direnç Noktası Neresidir?

 

 

Para piyasasında olsun kripto para piyasalarında olsun hisse teknik analiz göstergelerinin en çok kullanılan terimlerinin başında bu ikisi yer almaktadır, destek ve direnç noktası. Bu tanımlar temelde fiyatlardaki hareket sınırlamasını belirleyen seviyeleri açıklamak için kullanılır. Biraz daha detaylandırmak gerekirse şu şekilde açıklanabilir.

 

 

Destek Noktası Nedir?

 

 

Piyasadaki aşağı yönlü hareketliliğin alım talepleriyle durdurulduğu noktaya destek noktası denir. Boğa piyasasında fiyatların yükselişini öngören boğa yatırımcıları, ilgili varlığın fiyatlarındaki düşüşe tepki olarak ucuzdan satın alma fırsatına bu destek noktasını oluşturarak tepki verirler. Bu destek noktasında biriken alım talepleri de fiyat düşüşüne karşı destek oluşturmuş olur.

 

Peki direnç noktası nedir gelin bi de buna bir bakalım.

 

 

Direnç Noktası Nedir?

 

 

hisse teknik analiz raporu - Basit Anlatımla Destek-Direnç Kavramları

 

Bir coinin ya da bir parasal varlığın yükseliş ivmesinin sonlanacağı ve kar satışlarının beklendiği noktaya direnç noktası denir.

 

Ayı piyasalarının oluşmasını ön gören ya da al sat piyasası yatırımcılarının fiyat düşüşünü destekler kar satımları yaparak fiyatların daha fazla yükselmesini önledikleri noktaları oluşturur. Bu noktada oluşan yüklü satış baskıları da direnç noktasını oluşturmuş olur.

 

Her yatırımcı genel itibariyle yaptığı plan neticesinde alım ve satım yani destek ve direnç noktalarını belirlerken, grafik destekli de çalıştıklarında bu destek direnç seviyelerini tespit ederek ilerlerler. Bu destek ve direnç noktalarını tespit eden yatırımcılar, kendi pozisyonunu belirleyerek destek ve direnç noktalarındaki birikimlere katılmış olurlar. Burada her yatırımcı için destek noktalarından alım yapıp direnç noktalarından başarıyla satış yapmak pozitif yatırım doğurur.

 

Fiyatların, hem alt noktada hem de üst noktada taşması halinde piyasanın istikrarlı bir yön tayin ettiği de söylenebilir. Ve yeni destek direnç noktaları oluşmasına imkan vermiş olur.

 

 

Trend Çizgisi Nedir?

 

 

Bir varlığın destek ve direnç noktaları arasında oluşturduğu hatta teknik analiz çerçevesinde oluşan trend çizgisi denilir.

 

Para piyasalarının dışında kripto para piyasasında bu destek direnç seviyelerinin tespit edilmesi çok güçtür. Çok hareketli bir piyasa içerisinde özellikle bunları tespit etmek neredeyse imkansızdır. Varlıkları okumak ve bu varlıkların destek direnç noktalarını belirlemek yatırımcı açısından ancak güzel bir planlamayla pozitif yatırıma dönüşür.

 

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Kriptodan Para Kazanmanın 10 Farklı Yolu Kripto para…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz