Bankaya İpotekli Ev Devredilebilir Mi?

18 Haziran 2020 Perşembe, 09:21
ipotekli ev devredilebilir mi 642x320 - Bankaya İpotekli Ev Devredilebilir Mi?

Banka İpotekli Ev Başkasına Devredilebilir Mi?

Çeşitli ihtiyaçlar için bankalar üzerinden kredi kullanımına karşılık olarak bankalar kredi türüne göre müşterilerinden çeşitli taleplerde bulunmaktadır. Kredi türü olarak ifade edilen banka müşterisinin ihtiyacına karşılık olarak kullanacağı tüketici, ihtiyaç, konut, araç, eğitim, evlilik, borç kapama(yapılandırma) vb. türlerden herhangi birine karşılık olarak istenen türüdür. Bu kredi türleri içerisinde en ağır şartları olanı veya bankanın talep ettiği şartlara karşılık konut kredileri ön plana çıkmaktadır. Bankadan konut kredisi çeken müşteri için ilk olarak alınan taşınmazın banka üzerine ipotek edilmesi istenir. Bankanın kendini güvence altına alması ile ilgili olarak değerlendirilen bu durum her banka tarafından itinayla gerçekleştirilir. Banka, krediyi kullandırmadan önce ilgili eve ipotek koyar ve devir işlemini tamamlar. Peki, ipotekli ev başkasına devredilebilir mi?

 

 

İpotekli Evi Devretme Yolları

 

 

Borcun son ödeme taksitine kadar ipotek uygulaması banka üzerinden kalır. Peki, herhangi bir sebepten ötürü borcun ödememesi veya farklı ihtiyaca karşılık olarak ipotekli ev devredilebilir mi? Bu soru ile ilgi olarak çeşitli alternatifler bulunmaktadır. İpotekli evi satmak isteyen banka müşterisi ilk olarak ipotekten dolayı kredi borcunun tamamını kapatmak suretiyle evi satabilir. He ne kadar borcun doğrudan kapatılması mümkün görünmese de banka ile anlaşma yapıp evi ipotekli olarak herhangi bir alıcıya satıp satış işleminden sonra krediden dolayı tüm borcun kapatılması ile ipotek kaldırılır. İpotekli ev devredilebilir mi sorusuna yanıt olarak verilebilecek bir diğer uygulama ise, kredisi devam eden evin yeni alıcıya devredilmesidir.

 

Bankalar evi satın almak isteyen banka müşterisine bu ev üzerinden kredi çıkartıp mevcut devam eden kredi miktarını kapatmak suretiyle ipotek işlemi banka üzerinden devam eder. Bu uygulamada tek değişen kredi borcu devam eden kişinin farklı bir şahıs olmasıdır. Ayrıca bankalar ipotekli ev devredilebilir mi sorusuna olumlu yanıt için mevcut kredi borcu devam eden banka müşterisine farklı bir kredi ürünü çıkartıp bu krediden gelen para ile mevcut konut kredisinin geri kalan borcu kapatılıp ipotek ev üzerinden kaldırılır. İpoteği kaldırılan ev için banka müşterisi dilediği zaman ipoteksiz bir şekilde evini değeri üzerinden her daim satabilir. Bu alternatiflerden hangisi banka müşterilerine uygun geliyor ise onu diledikleri gibi kullanabilirler.

 

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
En İyi Yatırım Alanları Yatırım en sade haliyle;…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz