Bankaların Kredi Yapılandırma Seçenekleri

19 Şubat 2019 Salı, 22:02
Bankaların Kredi Yapılandırma Seçenekleri 642x320 - Bankaların Kredi Yapılandırma Seçenekleri

Kredi Kartı ve Kredi Borcu Yapılandırma Süreci

Türkiye Bankalar Birliği tarafından yapılan çeşitli çalışmaların sonucunda artık bankalar yapılandırma seçeneklerini tüm müşterilerini sağlamaktadır. Özellikle çok hızlı bir şekilde artan döviz kurlarının olumsuz etkilerinden kurtulmak için ödeme zorluğu çeken kişilerin borçları bu süre zarfında yapılandırılmaktadır. Peki, bankaların kredi yapılandırma seçenekleri nelerdir?

 

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

 

Var olan kredi borçlarının yapılandırma sonrasında ödenmemesi halinde 3 farklı durumla karşılaşılmaktadır. Ortaya konan yapılandırma protokolünün uygulanmaması yani, ödemelerin gerçekleşmemesi durumlarında bankayla muhakkak görüşme talep edilmesi gerekir. Ödemelerin 3 ay boyunca olmaması halinde icra takibi başlatılmaktadır. Banka avukatları tarafından kişinin takibi yapılırken sicilin olumsuz değişimi de söz konusudur. Ödemelerin icra yoluyla alımı meydana gelirken aynı zamanda kişinin kara listeye alınması da ihtimal dahilindedir. Böyle bir durumda ise 5 yıl boyunca kredi kartı sahibi olunabilmesi ve kredi çekme talebinin gerçekleştirilmesi ortadan kaldırılacaktır.

 

Kredi Yapılandırma Nedir?

 

Var olan kredi borçları ya da kredi kartı borçlarının ödenmesinin zor hale gelmesi çeşitli sorunları da beraberinde getirmektedir. Borç ödemeyenlerin sayısının çok ciddi rakamlara ulaşmasından dolayı bankalar tarafından yapılandırma seçeneği kullandırılmaktadır. Bu sayede takip-icra süreçleri başlamadan kişinin bankayla ile anlaşarak var olan borçların yapılandırılması yapılmaktadır. Kalan borçların yeniden hesaplanarak daha uzun sürede vadeye bölünerek ödenmesidir. Faiz oranları bankalar arasında değişkenlik gösterebilirken vade sayısının fazla olması da aylık taksit tutarının azalmasını beraberinde getirmektedir. Böylelikle bankalara olan borçların ödemeleri yapılabilmektedir.

Yapılandırma süreçlerinde dikkat edilmesi hususlar arasında faiz oranları ilk sırada gelirken taksit sayısı, dosya masrafları, komisyon kesintileri, erken borç kapatma cezası, iki kredi arasındaki ek ücretlerde bulunmaktadır.

 

Bankaların Kredi Yapılandırma Şartları

kredi yapılandırma seçenekleri - Bankaların Kredi Yapılandırma Seçenekleri

Yapılandırma işlemlerinin yapılabilmesi için kredinin takibe düşmemiş olması gerekir. İhtiyaç kredisi türlerinin yanında kredi kartı borçları da yapılandırma işlemine tabi olabilmektedir. Ödemelerde zorluk yaşayan herkesin başvuru yapabilmesi mümkündür. Başvuru süreçleri ilgili banka üzerinden gerçekleşirken herhangi bir başvuru ücreti ya da cezası yoktur. Bankaların belirli koşullarla varlık yönetim şirketlerine devrettiği borçlar ise kapsam dışında bulunmaktadır. Çünkü bu borçlarla ilgili nihai kararlar ilgili şirketler tarafından verilecektir. Bundan dolayı böyle bir durumda yapılandırma haklarından yararlanılmamaktadır.

 

Kredi Kartı Yapılandırma Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kredi Kartı Yapılandırma Başvurusu Nasıl Yapılır - Bankaların Kredi Yapılandırma Seçenekleri

Ziraat Bankası Kredi Kartı Yapılandırma Seçenekleri

Yapılandırma başvuruları ilgili

bankaya yapılabileceği gibi Ziraat Bankası üzerinden tüm borçlar için kredi alımı söz konusudur. Bu sayede birden fazla bankaya olan borçların kapatılması ve ödemelerin tek bir banka üzerinden gerçekleşmesi de sağlanmaktadır. Ziraat Bankası tarafından sunulan yapılandırma işlemlerinde 24 ay vadeli olacak şekilde süreçlerde aylık %1,10 faiz oranı bulunmaktadır. 60 aylık vadeli işlemlerde ise %1,20 faiz oranı yer almaktadır. Ziraat Bankası şubeleri üzerinden de “ Birleştiren İhtiyaç Kredisi ” başvuruları hemen yapılabilmektedir. Farklı bankalara ait olan kredi kartı borçlarının kapatılması da uygun faiz şartlarıyla sağlanmaktadır.

Başvuru işlemlerinde kişinin sahip olduğu aylık gelir durumu, kredi ödeme geçmişi değerlendirilmektedir. Kredi risk raporunun yüksek olması hallerinde vatandaşa uygulanacak vade sayısı ve faiz durumlarında da farklılıklar olabilmektedir. Çok yüksek borçlar için dahi yapılandırma başvurusu yapılabilirken herhangi bir sigorta ya da kefil durumu da koşul olarak talep edilmemektedir.

 

Vakıfbank Kredi Kartı Yapılandırma Seçenekleri

Tüm kredi kartı borçlarının kapatılması için 20.000 TL’ye kadar kredi alımı mümkün olmaktadır. 18 ay vade seçeneği sunulan bankada aynı zamanda ödemelerin 3 ay sonra başlatılması da mümkün olmaktadır. Borç transfer kredisi için banka şubeleri üzerinden başvurular yapılmaktadır.

 

Bankaların Kredi Yapılandırma Seçenekleri

Akbank kredi kartı yapılandırma işlemlerinde 200 TL ile 20.000 TL arasındaki borçlar kabul edilmektedir. %2,42 faiz oranıyla yapılandırma yapılırken vade sayıları da kişiye göre belirlenmektedir. TEB, Yapı Kredi, İş Bankası, Garanti müşterileri içinde kredi yapılandırma seçenekleri bulunmaktadır. Tavan olarak 5 yıllık vade süresi belirlenirken çok daha yüksek aylık taksitlerle vade sayısı azaltılabilir. Bunun haricinde özel bankalarda faiz oranları %2-2.20 arasında değişmektedir. Uygulanacak kredi faizlerinin yüksek bulunması durumunda farklı bir bankaya başvuru yapılabilmesi de söz konusudur.

 

Yapılandırma Kredi Hesaplaması

 

Yapılandırma süreçlerinde yapılacak basit kredi hesaplaması sonucunda ödenmesi gereken tutarlar gösterilmektedir. Kredi durumuna göre de gösterim olabileceği gibi aylık taksit tutarı ya da faiz oranlarına göre değişim durumu bulunmaktadır. QNB Finansbank, TEB %1,99 faiz oranı bulundururken aylık taksit ödemeleri 626 TL olmaktadır. 15.000 TL alım sonrasında ödemelerle maliyeti 22.000 TL’yi aşmaktadır. İNG Bank kredi faiz oranları hesaplamasında 1.94 çıkarken Türkiye İş Bankası 2,20 faiz oranıyla 23.502 TL toplam maliyet çıkarmaktadır.

 

Kredi Yapılandırma Avantajları ve Dezavantajları

Kredi Yapılandırma Avantajları ve Dezavantajları - Bankaların Kredi Yapılandırma Seçenekleri

Borçların yapılandırılması hali hazırda birçok banka tarafından gerçekleşirken avantajları çok daha fazladır. Kredi ya da kredi kartı borçlarının ödenmesi gereklidir. Herhangi bir önemli şart olmaması halinde bankanın bu borcu temini her koşulda olmaktadır. Yapılmış olan borç ödemelerinde olası aksaklıklarda üç aylık süre sonrasında yasal takip başlatılmaktadır. Bu durumdan dolayı kişilerin çok zor şartlar altında girdikleri de gerçektir. Faizlerin etkisiyle borcun katlanarak yükselmesi de ödeme imkanını tamamen ortadan kaldırmaktadır. Yapılacak borç yapılandırma işlemleri ise çok daha makul şartlarda ödeme imkânı vermektedir. Bankayla doğrudan iletişime geçilerek kişinin borçları yapılandırılabileceği gibi Ziraat Bankası ya da Vakıfbank üzerinden düşük faizle alınacak krediyle borçların kapatılması da ihtimal dahilindedir. Bu sayede vade sayısı arttırılırken kişinin aylık çok daha düşük tutarlarda ödeme yapması da sağlanmaktadır. Ödemelerin kolaylaşmasıyla kişinin borç yükünden kurtulması mümkün olur.

Yapılandırma yapılmasının sonrasında ise belirli

taksitlerin ödenmesiyle borç faiziyle birlikte kapatılmaktadır. Aksi durumda ise 3 ay boyunca ödenmeyen kredi ya da kredi kartı borçlarının icra süreçleri başlamaktadır. Avukatlarla muhatap olunurken kişinin ödemeleri haciz yoluyla yapılmaktadır. Bununla birlikte kişinin bankalar üzerinden işlem yapmasına bloke konulabilir, kredi kartı kullanımı dahi engellenebilir. Yapılandırma kararı verilmesinin dezavantajları ise yalnızca ödemelerin düzenli olması durumlarında ortaya çıkmaktadır. Çünkü ödemelerin düzenli yapılması halinde işlemlerin devamı daha sağlıklıdır. Faiz oranlarıyla vade sayısının yükselmesi toplam ödenecek tutarı artıracaktır.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Öğrenciye Kredi Kartı Veren Bankalar Kredi kartı para…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz