Bankaların Konut Kredisi Masrafları

29 Temmuz 2020 Çarşamba, 09:00
Bankaların Konut Kredisi Masrafları 642x320 - Bankaların Konut Kredisi Masrafları

Konut Kredisi Masrafları Nelerdir?

Konut kredisi masrafları genelde kredi reklamlarında pek karşımıza çıkmayan, ancak bizi oldukça yoran ve yıpratan masraflardır. Bildiğiniz gibi kredi reklamlarında, sadece bankanın almış olduğu faiz bilgisi yer alır, oysaki bu faiz oranlarına vergiler ve diğer masraflarında dahil edilmesi gerekir. Aylık 0,69 faiz oranı cazibesine kapılan pek çok birey, krediyi gerçekten 0,69 faizle alacağını sanar. Bu büyük bir yanılgıdan ibarettir. Peki konut kredisi masrafları nelerdir? Konut kredisi almak istediğinizde ne kadar masraf ödersiniz.

 

 

 

Konut Kredisinden Alınan Masraflar

 

 

Konut Kredisinden Alınan Masraflar - Bankaların Konut Kredisi Masrafları

 

 

 

Aşağıda konut kredisi için talep edilen bazı masraflar listelenmiştir. Konut kredisi almak isteyen bireylerin bu masrafları ödemesi gerekir.

 

Bankaların Konut Kredisi Dosya Masrafları

 

  1. Ekspertiz Ücreti
  2. Hayat Sigortası
  3. Dosya Masrafı (Kredi Tahsis Ücreti)
  4. Taşınmaz Rehin Masrafı (İpotek Masrafı)
  5. Konut – DASK Sigortası

 

 

 

Normal şartlarda, tüm bu masraflara ek olarak KKDF ve BSMV adı verilen ve kredinin toplam faiz tutarının yüzde 20’si olarak alınan vergiler, konut kredilerinde muaf tutuluyor. Yani konut kredisi alan bireyler yüzde 20’lik vergiyi ödemiyorlar.

 

 

 

Ekspertiz Ücreti

 

 

Ekspertiz ücreti, alacağınız konutun değer hesaplamasını yapacak olan ekspertizler için ödenen bir ücrettir. Ekpertiz ücretleri, bankadan bankaya göre değişmekle beraber genelde konut başına 1,000 TL olarak alınmaktadır. Ekpertiz ücreti kredi maliyetini yükselten çok önemli faktörlerden biridir.

 

 

 

Hayat Sigortası

 

Konut kredisi masrafları arasında yer alan hayat sigortası ücreti, bankadan bankaya değişmekle beraber, genel olarak yıllık tercih edilmektedir. Vefat halinde mirasçılara ödeme yapan bu sistemde banka, borcu garanti alına almaktadır.

 

 

Dosya Masrafı

 

Dosya masrafı da yine kredi maliyetini artıran çok önemli masraflardan biridir. Söz konusu dosya masrafı, toplam kredi tutarının yüzde 0,5’i olarak alınmaktadır. Yani 200 bin liralık bir kredi için 1,000 TL dosya masrafı ödüyorsunuz. Konut kredisi masrafları içinde yer alan dosya masrafında da alacağınız kredi ürününe yönelik hazırlanacak dosyaların ve diğer masrafların bedeli tahsil ediliyor.

 

 

 

Taşınmaz Rehin Masrafı

 

Taşınmaz rehin masrafı, konutu satın alacak kişinin tapu dairesinden eve ipotek koymak için bankaya ödediği ücrettir. Evi satın aldıktan sonraki süreçte borç bitene kadar ev bankaya ait olur. Bu süreç zarfında ev satılamaz, kiraya verilemez veya haczedilemez. Aynı zamanda konut sahibini koruyan ve dolandırılmasını engelleyen çok önemli şeylerden biridir. Konut kredisi masrafları taşınmaz rehin masrafı standart bir konut kredisi için ortalama 300 TL civarında  olsa da bazı bankalar bu ücreti almamaktadır. Ayrıca tapu dairesinde rayiç bedel üzerinden yüzde 4 de alım satım ücreti alınmaktadır.

 

 

 

Konut – DASK Sigortası

 

Bankadan kredi çekerek aldığınız konutlar için konut sigortası yaptırmak zorunludur. Konut sigortaları, evinizi yangın, doğal afet, hırsızlık gibi olaylara karşı korur ve maddi güvence sağlar. Konut kredilerinden alınan konut sigortaları da konut kredisi masrafları arasındadır ve maliyete eklenmektedir. Ayırca Konut kredisi masrafları arasında yer alan son kalem ise evin depreme karşı teminat altına almak için de DASK sigortası yapılmaktadır.

 

Tüm masraflar toplandığı zaman, Kredi dosya masrafı ne kadar diye sorarsak; 100 bin TL’lik bir krediye ortalama 4- 10 bin TL masraf binmektedir. Yani 200 bin lira kredi çektiğinizi ve faiz oranıyla geri ödeme tutarınızın 300 bin lira olduğunu düşünelim. Bu masraflar kredinize ekleniyor ve geri ödeme tutarı 304 bin TL ile 310 bin TL arasında oluyor.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Kredi Notum Niye Sıfır? Kredi notum neden sıfır?…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz