Bankaların Kara Listesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

28 Mart 2019 Perşembe, 21:01
kara listeye kredi veren bankalar 642x320 - Bankaların Kara Listesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kara Listeye Kredi İmkanı

Kara listede aslında kastedilmek istenen şey, finans piyasasındaki adına göre yasal takip durumudur. Bu yasal takip durumunu basit bir açıklaması, üzerinizde bulunan kredi veya kredi kartının borçlarının verilen süre içinde ödenmemesi durumunda sözü geçen borcun tahsil edilmek üzere işleme koyulmasıdır. Kredi kara liste aslında halk arasında oluşan bir sıfattır. Üzerinizde bulunan finansal işlemlerin yasal takibinde olan veya daha önce yasal takip olayı geçmesinden dolayı kredi notu düşük olan kişilerin sözüdür. Her kredi borcunu geç ödeyen veya düzenli ödemeyen kişileri bu listeye dahil edemeyiz. Yani bu takibe düşen kişi ile borcunu düzenli ödemeyen kişiyi aynı kefeye koymak doğru değildir. Kara liste nedir sorusuna açıklık getirdikten sonra şimdi sizlere kara listeye giren kişilerin kredi süreçlerinden bahsedeğiz.

 

Kara Listeye Nasıl Girilir?

 

Kara liste nedir - Bankaların Kara Listesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 

Kredi kara liste uygulaması 2015 yılında yönetmeliğe girmiştir. En az iki ay art arda kredi taksitini ödeyemeyen / ödeme yapmayan kişilere yaklaşık 30 gün süre verilerek kredi taksit ödeme yapması istenir. İki ay boyunca ödeme yapmayan kişilere muacceliyet uyarısı yapmak zorunda bulunuyorlar. Kara listeye tam olarak girmek 3 ay boyunca art arda ödeme yapılmaz ise kara listeye isminiz ekleniyor. Bu listeye dahil olmanız ile bankalardan kredi başvuru yapmanız askıya alınır ve kara listeye kredi veren bankalar haricinde kredi almanız oldukça zorlaşır.

 

Kara Listeye Girmenin Sonuçları

 

Her bankanın yaptığı gibi yasal olarak kişi veya kişilerin zamanında ödeme yapmaması durumunda karşı tarafın alacağını karşılamak amaçlı haciz işlemi başlatılır. Bu haciz işlemleri borçlu kişinin üzerinde bulunan gayrimenkul, araç veya banka hesaplarında bulunan paraya el konulmasıdır. Eğer borçlunun üzerine gayrimenkul veya araç yok ise evinin içinde bulunan eşyalara yasal olarak haciz konur. Ama çoğunluk olarak bankalar düşük meblağlar için eve haciz memurları yollamıyorlar. Bunun nedeni ise kurumun kötü bir şekilde reklamı olmama isteğidir. Böyle bir durumda kara listeye kredi imkanı oldukça zorlaşır. Peki, kara listede kredi almak için ne yapmak gerekir?

 

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

 

kara liste sorgulama - Bankaların Kara Listesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 

Kara listeden çıkmak için ilk önce üzerinize tanımlı bütün borçların ödenmesi gerekir. Ödenmemesi durumunda kara listeden çıkmak mümkün değildir. Borçların kapatılmasından hemen sonra kara listeden çıkılmıyor. Borçlarınızı düzenli bir ödemeye sokana kadar kara listede isminiz devam etmektedir. Siz de kara liste sorgulama yaparak bankaların kara listesinde yer alıp almadığınızı öğrenebilirsiniz. Borçlarınızı düzenli ödeyerek veya en azından asgari ücreti ödemek kara listeden çıkmanız için ufak bir başlangıçtır.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Borsada İş Yatırım Hisse Senedi Önerileri Yatırımını borsa…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz