Bankaların Borsa Komisyon Oranları

11 Şubat 2019 Pazartesi, 21:09
Bankaların Borsa Komisyon Oranları 642x315 - Bankaların Borsa Komisyon Oranları

Bankadan Hisse Senedi Alım – Satım Yaparken Yapılan Kesintiler

Borsada işlem yapmak belirli yetkinlikleri gerektirmektedir. İşlem yapacak kişinin bilgi ve beceri anlamında bu alandaki zorluklara göğüs gerebileceğini ve dürüst bir şekilde tüm manipülasyonlardan uzak olarak işlem yapmaya çalışacağını otoritelere ispatlaması istenmektedir. Borsa; yapılan işlemler, bu işlemlerin hacimleri ve işlemlerin meblağları göz önüne alındığında hatanın en az tolere edileceği alanların başında gelmektedir. Bu durumun verdiği hassasiyetle, borsadaki tüm paydaşların haklarında herhangi bir kayıp yaşanmaması adına yetkililer belirli kriterler ışığında yetkilendirme yapmaktadırlar. Türkiye’de mevcut borsa olan Borsa İstanbul’da işlem yapabilmek için yetkilendirme ve kontrol işlemlerini ise Sermaye Piyasaları Kurulu organize etmektedir. Peki, borsada alım satım yaparken ne kesintiler yapılmaktadır? Bankaların borsa komisyon oranları nedir?

 

Bankacılık Borsa Komisyon Oranları

 

Aracı Kurumların Borsa Komisyon Oranları - Bankaların Borsa Komisyon Oranları

Borsada işlem yapabilmek için belirlenen aşamalardan geçmek ve yetkili olabilmek ise belirli maliyetlere tabi tutulmaktadır. Her bir işlem için ise ayrıca maliyetler söz konusu. Bahsettiğimiz bu yetkilendirmeler ise herkes tarafından alınması gerekmez. Günümüz piyasasında bu işlemlerim yapılabilmesi için belirli aracı kurumlar oluşturulmuştur. Bu aracı kurumlar müşterilerinin beklentileri doğrultusunda danışmanlık hizmeti veya aracılık hizmeti verebilmektedirler. Bu anlamda yaşadıkları tüm maliyetleri ise karlarının üstüne koyarak müşterilerinden almaktadırlar. Bu ücret tarifelerine kesinti adı verilmektedir. Borsada yapılan işlem başına maliyetler oluştuğundan dolayı kendi hizmet bedellerini de bu meblağ üzerinde ekleyip müşterilerinden kesinti bedeli olarak tahsil etmektedirler. Bankalar borsadaki işlemleriniz için aracılık etmekte ve bu işlemler için sizden belli bir ücret tahsil etmektedir. Bankaların borsa komisyon oranları yaptığınız işlem hacmine göre değişiklik göstermekle beraber bankalar genel olarak binde 1 – 2 arası komiyon kesintisi yapılmaktadır. Banka dışındaki aracı kurumlar ise bankalar göre daha iyi oranlarda sizlere alım satım imkanı vermektedir. Hatta aylık yapılan hacme göre komisyon oranlarında düşüş olabilmektedir. Bankalar haricindeki özel aracı kurumlar ise on binde 1 – 5 arası komisyon kesintisi yapabilmektedir. Fakat bu kurumların EFT, havale, yazılım programı gibi maliyetleri bulunduğundan bu tür işlemlerde sizlere belli bir ücret yansıtabilmektedir. Bu sebeple, borsada en uygun al sat yapmak için borsa komisyon oranları iyi incelemeli, bilinen kurumlar ile çalışılmalıdır.

 

Bazı aracı kurumların hisse senedi komisyon oranları ise şöyledir:

 

Aracı Kurumlar Binde
Ziraat Yatırım 2
Halk Yatırım 2
Garanti Yatırım 1.85
Yatırım Finansman 2
Yapı Kredi 1.99
Tacirler Yatırım 0.75
QNB Finansbank 5
Osmanlı Menkul 0.425
Deniz Yatırım 0.4
TEB Yatırım 2
Vakıf Yatırım 2
ING Bank 2
ATA Yatırım 2

* Komisyon oranları değişebilmektedir.

 

Borsa Komisyon Oranları -Video

 

 

 

Borsada İşlem Yapan Firmalar

 

Bahsedilen aracılık ve danışmanlık işlemleri, borsanın Türkiye’de ilk kurulduğu zamanlarda, daha çok bu işi ana faaliyet alanı olarak gören firmalar, aracı kurumlar, tarafından gerçekleştirilmekteydi. Finans sektörünün en önemli ayağı olan bankalar için, teknoloji ve kalifiye eleman yetersizliğinden dolayı, gereksiz iş yükü olarak görüldüğünden 2008 krizi sonrasına kadar bankalar tarafından bu alanda fazla yatırım yapılmadı. 2008 krizi sonrasında özellikle bilgisayarların algoritmalar üzerinden işlem yapabilmesi mümkün kılınınca yüksek sermaye sahibi olan bankalar bu alanda faaliyetlerini arttırdı.

Teknolojinin sunduğu imkanlar sonucunda kazanılan yüksek getiriler, bu alanda iş yükünü azalttığından bankalar faaliyet alanlarını bu alana kaydırmış; hatta bu alanda geçmişten gelen sermayelerini kullanmaları sonucunda evrimi hızlandırmışlardır. Her ne kadar bağımsız aracı kuruluşlar kendilerini günümüz piyasasında ayakta tutmaya çalışsa da, arkasında sağlam bir sermaye olmayan firmalar banka sektörünün karşısında eriyecektir.

Son olarak belirtmekte fayda var, yatırımlar sonucu faaliyet maliyetleri çok aşağıya inen bankalar birçok bağımsız aracı kuruma göre kesintilerini düşük tutmaktadır. Aracı kurumlar arasında aynı teknolojik yatırımı yapmayanların eriyeceğinin en büyük göstergesi bu olarak düşünülebilir. Bundan dolayı, borsa komisyon oranları arasından en düşük komisyon oranını sunan kurumlar haricinde sermayesi yüksek, lisanslı şirketlerle de çalışmak paranızın güvencesidir.

Yorum

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Faiz Nedir? Neden Düşmüyor? Niye Bu Kadar Önemli?…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz