Bankaların 2019 Konut Kredisi Faiz Oranları

18 Mart 2019 Pazartesi, 21:17
Bankaların 2019 Konut Kredisi Faiz Oranları 642x320 - Bankaların 2019 Konut Kredisi Faiz Oranları

2019 Yılında Konut Kredisi Faiz Oranları Nasıl Seyrediyor?

Çeşitli bankalar tarafından sunulan konut kredisi faiz oranları birçok farklı değişkene göre belirlenir. Buna bağlı olarak gerçekleştirilen faiz oranlarında kişisel unsurlarında önemi vardır. Ayrıca vade sayısı, aylık ödemesi yapılacak tutarın faiz oranlarına etkisi de bulunmaktadır. Hali hazırda konut kredisi özelindeki faiz oranları 1,28 seviyelerine kadar düşebileceği gibi 1.60 ya da 1,80 faiz oranlı uzun vadeli seçenekleri de içerir. (Makalenin yazıldığı tarih itibariyle)

Uygun faizli konut kredisi ile çeşitli inşaat firmalarından alımlar yapılabileceği gibi aynı zamanda kredi kullanımlarında konutların belirli şartları bulunur. Kat irtifakı bulunması ya da kat mülkiyeti alınmış olması, evin iskanlı durumda olması, ev üzerinde hiçbir şekilde ipotek bulunmaması gereklidir. Ayrıca evin %80 oranında tamamlanmış olma şartı da konut kredisini kullanımını imkanlı hale getirir. Bu şartların olmaması halinde ev kredisi başvurusu yapılamamaktadır.

Konut kredisi kullanımlarında farklı türler var olurken hali hazırda arsa kredisi, ofis kredisi, konut geliştirme kredisi ve kentsel dönüşüm kredisi çokça tercih edilir. Var olan maksimum kredi tutarları değişkenlik gösterirken yapılacak işlemlerde konut kredisi türlerinde ayrılır.

 

Konut Kredisi Nedir, Kimler Nasıl Kullanabilir?

 

konut kredisi başvurusu - Bankaların 2019 Konut Kredisi Faiz Oranları

 

Çeşitli konutların alım süreçlerinde bankalar tarafından verilen konut kredileri, belirli vadelere bölünerek faizli bir şekilde ödenir. Konut satın almalarda gerçekleşirken konut üzerine ipotek konularak işlemler yapılır. KKDF ve BSMV vergilerini olmadığı finansman şekli olarak da tanımlanacağı gibi herkesin konut kredisi kullanımına izin verilmemektedir.

Hali hazırda konut kredisi en uygun koşulları sunan bankalarla yapılacak görüşmelerle kullanılacak kredi düzeyleri belirlenir. Kredilerin belirlenmesinde evin ekspertiz değeri önemli olduğu kadar, bireysel konut kredisi başvurusu gerçekleştiren kişinin kredi notu ve hane geliri de belirleyici olmaktadır. Profesyoneller tarafından gerçekleştirilecek ev ekspertiz işlemlerinde tutarın maksimum %80’i oranında kredi alımı söz konusudur. Ayrıca kişinin sahip olduğu kredibilite hesaplaması için var olan banka işlemleri geçmişine de göz atılır. Önceki kredilerin ödemesinde güçlüklerin olması, kredi kartları borçlarının ödenmesinde yaşanan sorunlar konut kredisi alımlarını olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bankalarla yaşanan problemlerin olması durumunda kişilerin konut kredi başvuruları reddedilir.

  21 Maddede Ev Almak İçin İhtiyaç Kredisi ve Konut Kredisi Farkı

Kredi notu yüksek olan kişilerin konut kredisi kullanımı mümkün olurken gerekli belgelerin tamamlanmasıyla süreç başlatılır. Doğru ödeme planıyla işlemlerin yapılırken bankaların sahip olduğu konut kredisi faiz oranları da değişkenlik gösterir. En ucuz ev kredisi veren banka hangisi bu süreçte araştırma yapılarak bulunabilir. Ayrıca düşük faizli olmasının yanı sıra, bazı koşulların aranması da çok daha doğru bir şekilde kredi kullanımını beraberinde getirir. Bilindiği gibi konut kredisi alan kişilerin hayat sigortası ve ferdi kaza sigortası yaptırmasını hemen her banka talep etmektedir. Bunların dışında DASK ön koşulu da vardır. Konut kredisi faiz oranları ise vade sayısı ve aylık ödeme tutarıyla hesaplanır.

 

Bankaların Konut Kredisi Faiz Oranları

 

Bankaların Konut Kredisi Faiz Oranları - Bankaların 2019 Konut Kredisi Faiz Oranları

Konut kredileri tutarlarının belirlenmesi kişisel imkanlara göre farklılaşırken evin değeri de önemli oranda belirleyici olur. Hali hazırda 80.000 TL ile 100.000 TL arasındaki konut kredilerinde var olan vade sayıları faiz oranlarını etkilemektedir. Garanti Bankası özelinde %1,65 faiz oranı mevcut olurken kredi tutarı ise 100.000 TL’dir. 120 ay vadeli olacak şekilde aylık 1.919,31 TL ödeme gerçekleştirilir. Konut kredisi en uygun şartların kamu bankalarında olduğunu söylemek ise pek mümkündür. Çoğunlukla bankaların 1,50 ile 1,99 arasında faiz oranları sunduğu görülürken vadeler ise 120 aydır. Çok daha yüksek tutarlı ödemeler yapabilecek müşteriler ise 60 ay vade seçeneği de tercih edebilir. Bankaların konut kredisi faiz oranlarını şöyle sıralayabiliriz:

 

Bankalar Faiz Oranları
Ziraat Bankası Konut Kredisi 1,28%
Halkbank Konut Kredisi 1,28%
Vakıfbank Konut Kredisi 1,28%
Akbank Konut Kredisi 1,57%
Yapı Kredi Konut Kredisi 1,59%
Kuveyt Türk Konut Kredisi 1,59%
TEB Konut Kredisi 1,61%
Garanti Bankası Konut Kredisi 1,65%
ING Bank Konut Kredisi 1,65%
İş Bankası Konut Kredisi 1,72%
Ziraat Katılım Konut Kredisi 1,82%
Odeabank Konut Kredisi 1,99%
Fibabanka Konut Kredisi 1,99%
Albaraka Türk Konut Kredisi 1,99%
  Cep Telefonu Kredisi Veren Bankalar

 

Ziraat Bankası Konut Kredisi Faiz Oranları

Konut kredisi faiz oranları 2019 Ziraat - Bankaların 2019 Konut Kredisi Faiz Oranları

Hali hazırda ziraat kredi hesaplama işlemleri online olarak da yapılabilirken kredi tutarları ve vade sayısına göre anında konut kredisi gösterilmektedir. Faiz oranı 1.28 olurken 120 ay vadeli konut kredileri alınabilir. 100.000 TL konut kredisi için 10 yıllık bir ödeme planı yapılmaktadır. Buna göre aylık olarak ödemeler 1.635 TL olurken toplam maliyeti ise 197,535 TL’dir. Konut kredisi faiz oranları 2019 Ziraat Bankası en uygun şartları sağlamaktadır. Şubeler aracılığıyla hızlı bir şekilde bilgi alımı yapılabilir, konut kredisi alımına uygun olunmasıyla süreçler başlatılabilir. Ziraat Bankası konut kredisi kullanımlarında farklı seçeneklerde sıralanır.

 

Vakıfbank Konut Kredisi Faiz Oranları

Vakıfbank Konut Kredisi Faiz Oranları - Bankaların 2019 Konut Kredisi Faiz Oranları

Kredi yapılandırma haricinde geçerli olan Vakıfbank kredi hesapla süreçleri de internet üzerinden kolaylıkla gerçekleştirilebilir. 36 ay vade ile 120 aya kadar çıkan vade seçenekleri mevcuttur. 36 ay vadeli seçimle elde edilecek Vakıfbank konut kredisinde faiz oranı 1.28 olup aylık taksit tutarı ise 3.484 TL’dir. 100.000 TL kredi alımında toplam maliyet 127.235 TL olur. Diğer masraflar 1.804 TL olarak açıklanırken maliyet %18’dir. 3 ile 120 ay arasındaki vade sayılarıyla konut kredisi en uygun şekilde alınabilir, Vakıfbank üzerinden açılan hesapla ödemeler yapılabilir.

 

Konut Kredisi Nasıl Hesaplanır?

 

konut kredisi hesaplama - Bankaların 2019 Konut Kredisi Faiz Oranları

Yeterliliklere sahip bireylerin farklı bankalar üzerinden elde edebileceği konut kredisi hesaplama süreçleri birçok bilinmeyenden oluşmaktadır. Kişinin sahip olduğu kredi notuna göre hesaplamalar yapılabileceği gibi aynı zamanda ödenmesi gerekli konut kredisi faizi her taksit döneminde bir kez daha toplam para üzerinden hesaplanır. Aylık ödemeler sabit bir şekilde ödenirken her ay kalan borcun azalmasıyla birlikte faiz oranları da düşmektedir. Banka faiz oranları haricinde var olan maliyetlerin hesaplanmasının da dahil edilmesi önem taşımaktadır.

  Türkiye'nin En Güçlü BİST Şirketleri

Faiz oranı ile konut kredisi hesaplama işlemleri internet üzerinden de yapılabilir. Buna karşın var olan tüm koşulların ve seçeneklerin dahil edilmesi gerekirken kredibilite durumuna göre de değişkenlikler olmaktadır. Kişinin aylık olarak çok daha yüksek tutarlı ödeyebilmesi durumunda vade sayısı 60 aya düşürülebilir. Ortalama 120 ay üzerinden yapılan 100,00 TL tutarındaki kredi alımlarında ise en uygun kredi hesaplama işlemleri Vakıfbank ya da Ziraat Bankası ile mümkün olur. Yapı Kredi için faiz oranı 1.59 olmakla birlikte toplam maliyet 226.070 TL’ye kadar çıkmaktadır. Aylık taksit ise 1.871,96 TL’dir. Akbank özelinde konut kredi hesapla süreçlerinde faiz oranları 1.61 ile 1,81 arasında değişkenlik gösterir. Vade sayısının 120 ay olması durumunda aylık taksitler çok daha az olurken faiz oranları artmaktadır. Bundan dolayı faiz oranının düşük tutulması için vade sayısının az olması gerekir.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Forex'te Para Kazanma Teknikleri Dünyanın en gelişmiş piyasasının…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz