Bankalara Borcum Var Ödeyemiyorum Ne Yapmalıyım?

21 Aralık 2020 Pazartesi, 08:57
Kredi Borcu Odenmezse Ne Olur 642x320 - Bankalara Borcum Var Ödeyemiyorum Ne Yapmalıyım?

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Bankalara borcum var ödeyemiyorum. Ne yapmalıyım ? Bu soru kredi ödemeleri bulunan pek çok vatandaş tarafından soruşturulmaktadır. Bankalara olan borçların ödenmemesi durumunda nelere yol açılır ?

 

Covid-19 Pandemi sürecinde vatandaşların bir çoğu gerek piyasa durgunluğu gerek istihdam olanaklarının da sorunlar yaşanması nedeniyle bankalara olan borçlarda ödeme zorlukları yaşanmaktadır. Kredi borçlarının ödenmemesi durumunda bankalar kapsamında takip söz konusu olabileceği gibi. Merkez Bankası Kara Listesine de girilmesi durumu yaşanabilir. Dolayısıyla süreç icra takibine kadar uzamaktadır.

 

Bireysel kredi borcu ödenmezse ne olur? Yasal takibe girilmeden önce toplamda 90 günlük bir süre bulunmaktadır. Bu süre sonunda şayet borç ödenirse yalnızca gecikme faizi ödenir. Ama 60.güne kadar borcun ödenmemesi durumunda yasal ihtar borçluya bildirilir. 60. günün geçmesiyle hem ihtar ücreti hem de gecikme faizinin ödenmesi istenmektedir. 90 günlük tanınan süreçte borçlu olunan banka ya da bankalar borçlu tarafla iletişime geçerek ihtar kapsamında 3 aylık yani 90 gün içerisinde yer alan toplam borcun ödenmesi istenmektedir. Hala borç ödenmemiş ise banka ya da bankalar idari takip sürecine başlamaktadır.

 

Banka avukatları aracılığıyla yürütülmekte olan yasal takip işlemiyle Merkez Bankas’nın kara listesine girilmesi anlamı da taşımaktadır.

 

 

Kredi Kartı Borcunu Ödeyemiyorum!

 

 

Bankalara cok borcum var ne yapmaliyim - Bankalara Borcum Var Ödeyemiyorum Ne Yapmalıyım?

 

 

Burada kredi kartı borcu bulunan kişilere yapılacak tavsiye en az asgari ödeme tutarının yapılmasıdır. Asgari ödeme tutarının ödenmesiyle yasal süreç engellense de arkada kalan borca faiz işlenmesi devam etmektedir. Fakat asgari ödeme imkanı da yok ise en mantıklı adımlar: Borç bulunan bankaya yapılandırma talebinde bulunulması, vadelerin uzatılarak taksitlendirme imkanlarının değerlendirilmesi en son imkan olan borç transferi kredisinin çekilmesi durumudur. Kredi kartı borcunun ödenmemesi durumunda ise 90 gün sonunda yasal takip süresi başlayarak bankaların avukatları tarafından muhattap olunma durumuyla karşılaşılabilir.

 

Bankalar çeşitli sebeplerden ötürü ödenemeyen banka kredilerini ve kredi kartı borçlarını 2 ile 3 yıl sonra varlık yönetim şirketlerine devretmektedir. Şayet bankalar mevcut borcu yönetim şirketlerine devretmiş ise borcun devrolmuş şirket bilgileri kredi veya kredi kartı kullanan kişilere paylaşımı yapılmaktadır. Bu adımdan sonra borçların ödenmesi için muhattap artık varlık yönetim şirketleri olmaktadır. Peki, kredi borcunu ödeyemeyenler ne yapmalı?

 

 

Bankalara Borcum Var Ödeyemiyorum Ne Yapmalıyım?

 

 

Bankalara Borcum Var Odeyemiyorum Ne Yapmaliyim - Bankalara Borcum Var Ödeyemiyorum Ne Yapmalıyım?

 

 

Bankalara kredi veya kredi kartı borcu olanlar için hazırlanan bu bölümde ise ödeme sorununu nasıl çözebileceğinizi anlatacağız. Bankalara çok borcum var ne yapmalıyım?

 

  • Ödemede sorun yaşıyorsanız, mutlaka bankanızla irtibata geçerek yapılandırma seçeneklerinden faydalanabilirsiniz.
  • Yeniden yapılandırılarak ödemelerinizi erteleyebilirsiniz.
  • KMH, kredi kartı gibi kısa ve yüklü ödemelerinizi taksitlendirerek uzun vadede borçlarınızı ödeyebilirsiniz.
  • Tüm bankalara borçlarınızı hesaplayıp bankalara borç transfer kredisi başvurusu yaparak borçlarınızı düzene koyabilirsiniz.
  • Kredi borcunu ödememek sicilinizi bozacağından yapılandırma yapmak avantajınıza olabilir.
  • Kredi taksitlerinizi KMH, kredi kartı gibi eksi hesap veya nakit avans kullanarak ödeyebilirsiniz. Fakat eksi hesap borcunu yakın zamanda kapatmalı, borcunuzu biriktirmemelisiniz.

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
En İyi Yatırım Alanları Yatırım en sade haliyle;…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz