Banka Kredi Borcu Ödenmezse Karşılaşabileceğiniz Durumlar

15 Haziran 2019 Cumartesi, 12:24
Banka Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur 642x320 - Banka Kredi Borcu Ödenmezse Karşılaşabileceğiniz Durumlar

Banka Haciz İşlemlerini Ne Zaman Başlatır?

Bankalardan kredi çeken kişilerin sıkça sorduğu banka borcundan dolayı eve haciz gelir mi  sorusuna yanıt aradığımız bu makalemiz ile kredi borcunun ödenmeme durumunda karşılaşabileceğiniz durumların sizlere özetlemek istedik. Banka kredi borcu ödenmemesi gibi durumlarda bankalar haciz işlemleri başlatabilir. Bu haciz işlemlerinin başlamasından önce izlenen bazı yollar ve müşterinin dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır.

 

Öncelikle banka bireysel kredilerinin üst üste iki taksiti ödenmediğinde bankaların ödeme talepleri yasal sürece dönüşebilir. Tüketici kredileri için geçerli bu şart ile bankalar her zaman yasal takip işlemi başlatamazlar. Böyle bir durumda icralık olan kişi ne yapmalı , banka yetkilileri ile görüşüp icraya itiraz etmelidir.

 

Ayrıca bankalar borç miktarınıza ya da ödeme sıklığınıza bakmaksızın maaşınıza haciz koyamazlar. Bir kişinin maaşının en fazla yüzde 25’lik kısmına haciz koyulabilir. Daha yüksek miktarlarda haciz ile karşılaşılması durumunda kişi haklarını yasalar karşısında aramalıdır. Ayrıca emekli olan kişilerin emekli maaşlarına haciz konulabilmesi için yazılı muvafakatname alınması şarttır.

 

Banka Kredi Borcu Yasal Takip Süreci

 

Banka Kredi Borcu Haciz ve Hapis Cezası - Banka Kredi Borcu Ödenmezse Karşılaşabileceğiniz Durumlar

 

Peki, kredi borcu ödenmezse ne olur? Şimdi bu konuyu bir detaylandıralım. Müşteri kredi borcunun üst üste iki taksitini ödemezse banka müşteriye bir uyarı yazısı yollayarak borcun tamamının 30 gün içinde ödenmesini talep edebilir. Yasal takip sürecinin başlaması için ise tüketicinin 90 gün süresi bulunmaktadır. Fakat bu işlem sadece tüketici işlemleri için geçerli bir uygulamadır. Ticari kredi borcu ödenmezse böyle bir durum söz konusu olmayıp, yasal takip işlemi her an başlatılabilir. Kredi borcu ödenmezse haciz işlemi ne zaman başlar ?

 

Banka Kredi Borcu İhtarname Ne Zaman Gelir?

 

Bankalar kredi borçlarının ödemeleri yapılmadığı durumlarda ilk aydan bile ihtarname gönderme hakkına sahiptirler. Ancak genelde bankalar üst üste ikinci ya da üçüncü dönem borç ödenmemesi durumunda ihtarname göndermeyi tercih etmektedir.

 

Haciz İşlemi Ne Zaman Gerçekleşir?

 

Üst üste iki taksit ödeme yapılmaması durumunda müşteriye 30 gün süre tanınır. Bu süre ödeme yapılmayan aylar da hesaba katıldığında toplamda 90 günü bulmaktadır. Bu 90 gün dolduğunda hala banka ile bir anlaşmaya varılmamış, ilerleyen dönemler için yeni bir ödeme planı hazırlanmamışsa banka en kısa sürede yasal takip sürecini başlatma hakkına sahiptir. Yani ödemelerin yapılmadığı iki ayı takip eden 30 günde borcun ödenmesi için yapılması gerekenlere karar verilmesi büyük önem arz etmektedir. Günümüzde ise kredi borcunu ödeyemeyenler için birçok seçenek bulunmaktadır. Bankaların bu seçeneklerini değerlendirerek icra / yasal takip işlemlerinden kurtulabilirsiniz. Pekala, kredi borcu ödenmez ise ihtiyaç kredisi yapılandırma olur mu ?

 

Banka Kredi Borcu : İcra – Haciz İşlemi Nasıl Durdurulur?

 

Banka Haciz İşlemi Nasıl Durdurulur - Banka Kredi Borcu Ödenmezse Karşılaşabileceğiniz Durumlar

 

Kredi borcu ödenmezse bankanın yasal takibinden kurtulumak için birkaç yöntem bulunmaktadır. Böyle bir durumda haciz işlemi nasıl durdurulur . İşte başvurabileceğiniz birkaç yöntem:

 

Kredi Yapılandırma : Her bankada kredi yapılandırma seçeneği mevcuttur. Eğere gerçekten borcu ödemeye niyetliyseniz, bankalar ile konuşarak borucunuzu uzun vadede yapıladırabilirsiniz. Fakat bu noktada kredi yapılandırma hesapla yaparak toplam maliyetinizi öğrenebilirsiniz. Çünkü kullandığınız tüketici kredisi ile kredi yapılandırma faiz oranı farklı olabilir. Bir diğer seçenek ise yeni kredi çekmektedir.

 

Kredi Başvurusu : Az bi ihtimal olsa da kredi gecikmeniz olsa da bankalardan yeni kredi çekerek eski borcunuzu kapatıp, yeni vadede kredi çekmeniz mümkündür. Ayrıca kredi notunuz çok düşmemişse, bir başka bankadan kredi başvurusu yaparak ödeyemediğiniz borcu kapatabilirsiniz. Borç kapatma kredisi ile gecikme sorununuzu çözebilirsiniz.

 

Varlık Yönetim Şirketleri : Bazı özel bankalar kredi borcunu ödeyemeyen kişilerin borcunu finansman şirketlerine satmaktadırlar. Varlık Yönetim Şirketleri ‘ne devredilmiş borcu da yapılandırarak ödemeniz mümkündür. Böyle bir durumda yasal işlemler de başlamamış olur.

 

Kredi borcu ödenmedi, kredi yapılandırma da yapmadınız. Şimdi ne olacak? Bu durumda banka borcu sizden tahsil etmek için icra müdürlüğüne başvuru yapacaktır. Pekala, tebligattan kaç gün sonra haciz gelir ? Eve icra tebligatı geldikten sonra 7 gün içinde hacze itiraz hakkınız bulunmaktadır. Yoksa bildiriyi kabul etmiş sayılırsınız.

 

Son Aşama : Banka Avukatı Haciz İşlemleri

 

Bankalar haciz işlemi gerçekleştirseler bile bazı durumlarda haciz işlemleri bile bankalar için karlı olmamaktadır çünkü lüks sınıfına girmeyen eşyalar haczedilemez. Bunun yanı sıra maaşın de yüzde 25 kadar bir kısmına el konabiliyor.

 

Haczedilemeyecek Mallar

 

Kanuna göre aşağıdaki mallar hacze konu olamaz:

 

  • Ekonomik faaliyette kullanılan malzemeler.  Kişinin gelirini sağladığı eşyalar haczedilemez.
  • Evde aynı eşyadan 1 tane varsa, asgari geçim eşyaları hacze konu olamaz. Aynı eşyadan 2 tane varsa, bu mallardan 1 tanesi haczebilir.
  • Borçtan yüksek değerinde mal varlığı – haline münasip kriteri.
  • Öğrenci bursları
  • Zorunlu bağlanan maaşlar
  • Avuktalık ücreti
  • Askeri harçlık
  • TSK personeline ödenen harçlık
  • İşsizlik ödeneği

 

Durum böyle olunca banka avukatları hacizden kurtulmak isteyen müşteri ile pazarlık masasına oturabiliyorlar. Banka kredi borcu için bazı durumlarda müşteri için oldukça tatmin edici sonuçlar almak mümkün. Özellikle iyi pazarlık yapılması durumunda normalde ödenmesi gereken faiz miktarı ciddi oranlarda düşürülebiliyor hatta sadece anapara ödemesi bile kabul edilebiliyor.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
İhtiyaç Kredisi Dosya Masrafı Geri Alma Kredi çekmek…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz