Banka Kredi Borcu Nasıl Ertelenir?

21 Ocak 2019 Pazartesi, 20:54
Kredi Borcu Erteleme Nasıl Yapılır 642x315 - Banka Kredi Borcu Nasıl Ertelenir?

Banka Kredi Borcu Erteleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Kredi borcu erteletme işlemi her bankada farklı prosedürler eşliğinde uygulanmaktadır. Yapılan araştırmalara göre Türkiye’de her 10 kişiden 7’si birden fazla krediden yararlanmıştır. Birden fazla kredi alınması insanların ödeme konusunda zorlanmasına neden olur. Kredi taksitlerinin ödenememesi durumuna çözüm olarak geliştirilen yöntemlerden bir tanesi, banka kredi borcu erteleme uygulamasıdır. Müşterilerin hayatını daha kolay hale getirmek için sunulan bu çözüm konusunda pek çok kişi detayları internet üzerinden araştırmaktadır. Peki, banka kredi borcu nasıl ertelenir?

 

Kredi Borcu Erteleme Nasıl Yapılır?

 

Bankalar üzerinden alacağınız kredi veya kredi kartı taksitlerinin daha sonraki vadelere atılması için ilk olarak müşterinin ödeme de zorlandığını belirtmelidir. Borçlu kişi ödeme vadesini geciktirmesi ve şubeler üzerinden borç erteleme talebinde bulunması gerekir. Bankalar müşterilerinin isteği doğrultusunda taksit vadelerini 3,6 ya da 9 ay ileriye atabilmektedir. Bu uygulamalar da bankalar arası değişkenlik göstermektedir.

 

Eğitim ya da askerlik öncesinde alınmış krediler için erteleme taleplerine daha hızlı yanıt verilir. Kredi taksitlerini ödeme gücünüz olduğu dönemlerde düzenli ödeme yapan kişilerin talepleri daha kolay işleme alınmaktadır.

 

Kredi Yapılandırma Nedir?

 

Kredi Borcu Erteleme Yapılandırma - Banka Kredi Borcu Nasıl Ertelenir?

Ödeme zamanı gelmeden kredi geri ödemesinin yapılması kredi puanını yükseltmektedir. Yaşanan ödeme gecikmeleri ile negatif yönde etki göstermektedir. Kredi çekilecek olan banka üzerinden yapılacak finansal işlemler profilinizi etkilemektedir. Kredi borcunu daha sonraki dönemde ödeyemeyeceğini anlayan kişiler ilk olarak bankayla görüşme yapmalıdır. Müşterinin ödeme konusunda ne kadar zamanda nasıl ödeyebileceğini anlatması gerekir.

 

  • Geçmiş dönemde düzenli ödeme gerçekleştiren,

 

  • Bankacılık hizmetlerinden faydalanan,

 

  • Hesabında belli bir nakit tutan müşteriler ihtiyaç durumunda kredi erteleme ya da dondurma işlemleri konusunda olumlu yanıt almaktadır.

 

Bankalar yapılan başvuru ile kredi taksitlerini ertelemek yerine dondurma işlemi yapmaktadır. Taksit tutarının düşmesine yardımcı olan bu uygulama ödemelerde zaman kazanılması için yapılmaktadır.

 

Borç Kapatma Kredisi

 

Müşterilerin bankalar üzerinde erteleme, yapılandırma veya kredi dondurma hizmeti alamamaları durumunda ise borç kapatma kredisi veren bankalarla görüşmeleri gerekir. Bu kredi ile borçlarını tek bir elde toplayarak daha düzenli bir ödeme imkanına erişebilir. Borç transferi olarak bilinen bu uygulama her bankada farklı oranlarda yer almaktadır. Bu kredi desteğinde de kredi notu son derece önemlidir.

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
En İyi Yatırım Alanları Yatırım en sade haliyle;…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz