Banka Faiz Oranları Artışının Emlak Piyasasına Etkisi

04 Nisan 2019 Perşembe, 20:25
faiz artışının zararları 642x320 - Banka Faiz Oranları Artışının Emlak Piyasasına Etkisi

Banka Faiz Oranlarının Artmasının Etkileri

Dünya üzerindeki insan topluluğunun daima pek çok ihtiyacı olmuştur. Bu ihtiyaçlardan en çok hissedilen ve temel ihtiyaçlardan biri olan alan ise barınmadır ve bu alanda konutlar veya emlaklar ile ilgili bir piyasa oluşmaktadır. Emlaklar ile ilgili olan bu piyasada olumlu veya olumsuz etki topluluklarından söz etmek mümkündür.

Bu iki topluluktan olumsuz olan kısımda ise faizlerin yüksek oranda olmasından söz edilebilir. Yüksek oranlı faizlerin olumsuz etkilerini kavramak için konunun normal oranlı faizlere sahip piyasalar ve yüksek oranlı faizlere sahip piyasalar olarak iki farklı bölümde incelenmesi gerekir. faiz artışının zararları kısmına şu şekilde bakabiliriz.

 

Normal Oranlı Faizlere Sahip Piyasalarda Durum

 

banka konut kredisi faiz oranları - Banka Faiz Oranları Artışının Emlak Piyasasına Etkisi

 

Bu piyasada normallikten söz edildiği için emlakların bulunduğu piyasada normal bir yol izlemekte olup emlak talebinde bulunanlar ve emlakçılar için herhangi bir aksaklığın olmadığı ve işlerin yolunda seyir aldığından rahatlıkla bahsedilebilir. Dolayısıyla yüksek faiz oranları olumsuz etkilenmeyen ve emlakların bulunduğu piyasadaki olumlu görüntüyü bozmayan bir yapıdan söz edilebilir.

Yani işler genel olarak düzgün veya yolunda gittiğinden dolayı olumsuzluk teşkil edecek herhangi bir durum yoktur. Zira faizlerin normal veya düşük oran çizgisini koruyup artış yapmamasının alım gücündeki olumlu etkisinden dolayı emlakçılar da olumlu etkilenip işler olumlu bir şekilde ilerlemektedir. Peki, faiz artışının ekonomiye etkileri kısmında emlakçılar nasıl etkilenir?

 

Yüksek Faiz Oranına Sahip Piyasalarda Durum

 

düşük faizli kredi başvurusu - Banka Faiz Oranları Artışının Emlak Piyasasına Etkisi

 

Bu piyasada ise faizlerin yüksekliğinden veya aşırı bir şekilde artış göstermesi durumundan söz edilebilir. Faizlerdeki bu artma durumunun alım gücüne olan olumsuz etkisi ile birlikte emlakların satışında düşüş yaşanır ve dolayısıyla bu artış döneminde emlakların bulunduğu piyasaya olan olumsuz etkilerin varlığından söz etmek mümkün olacaktır. Dolayısıyla faizlerde yaşanan düşüş veya artış oranlarının emlakların bulunduğu piyasaya pek çok etkisi olmakla birlikte ne kadar çok düşük faiz oranları olursa o kadar çok alım gücünden ve olumlu etkilerin varlığından söz etmek mümkündür.

  Teminat Göstererek Kredi Çekme

 

Aynı şekilde faizlerde ne kadar çok artış oranı var ise alım gücü o kadar az alım gücünden ve pek çok olumlu etkinin yerini olumsuz etkilere bırakmasından söz edilir. Yani faizlerdeki artış değerleri bu piyasanın neredeyse kaderini belirleyebilir ve yüksek artış bedelleri oldukça emlakların bulunduğu piyasada olumsuz etkilerin hızla çoğalmasından söz edilebilir.

 

dmca badge w150 5x1 01 - Banka Faiz Oranları Artışının Emlak Piyasasına Etkisi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
E- Yatırım Hisse Senedi Hesabı Açma Yatırım hesabı…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz