Avantajlarıyla Borsada İz Süren Stop Yöntemi

10 Mart 2020 Salı, 09:00
izsüren stop nasıl yapılır 642x320 - Avantajlarıyla Borsada İz Süren Stop Yöntemi

İz Süren Stop Emirleri

Hisse senedi alım satımı yapan kişilerin daha fazla kar elde etmesi ve daha az zarar etmesi amacıyla oluşturulan yönteme iz süren stop denmektedir. Hisse alan kişilerin hissenin karı yükseldikçe sevinmesi ve karı alabilmesi için oldukça önemli olan bu yöntemin doğru bir şekilde uygulanması gerekir.

 

İz süren stop yönteminde zarar etmeye başlanacağı anlaşıldığı anda hissenin satılması gerekir. Bu sayede hisse daha büyük zararlar yaşamadan satılmış olur ve kar büyük oranda cepte kalmaktadır.

 

 

İz Süren Stop Avantajları

 

 

  • İz süren stop kullanımı ana paranın korunmasını sağlar.

 

  • Kar elde etmek isteyenler için iz süren stop kullanmak karın büyük oranda elde edilmesini sağlamaktadır. Hatta doğru bir şekilde kullanılması halinde kar oranlarını da artırarak kişilerin daha da büyük paralar kazanmasına yardımcı olmaktadır.

 

  • Zarar edileceği önceden öngörülebilen izsüren stop yöntemi sayesinde ufak zararlar ile hisse satışı yapılabilmektedir. %10’luk bir zarar yerine %2-3 oranında zararla satışa yönelmek daha karlıdır.

 

 

  • İz süren stop avantajları arasında duygusallıktan kurtulma ve mantıklı hareket etmek de bulunmaktadır. Çoğu kişi elde ettiği kar oranı artmaya başladığında karşısına çıkan riskleri doğru bir şekilde değerlendirememektedir. Yanlış değerlendirmeler sonrasında ise çoğu yatırımcı elinde olan karı ve ana parayı kaybedebilmekte ve büyük bir zarar yaşamaktadır. Ancak iz süren stop bütün bu duygusallığı ortadan kaldırabilen bir sistem sunmaktadır.

 

 

İz Süren Stop Nasıl Yapılır?

 

 

izsüren stop avantajları - Avantajlarıyla Borsada İz Süren Stop Yöntemi

 

 

İz süren stop nedir , avantajları nedir açıkladıktan sonra şimdi sıra geldi nasıl kullanılacağını anlatmaya. İz süren stop kullanımına başlamak için öncelikle kendinize bir zarar oranı belirlemeniz gerekecektir. Kar oranını geçmeyecek olan bu zarar oranının belirlenmesinin ardından stop uygulamasını başlatmak gerekmektedir. Aracı kurumlarda ekran kısmında stop uygulaması bulunmaktadır. Bu kısımdan isteyen herkes stop uygulamasını o gün ve ya belirli bir süre içi aktif hale getirebilmektedir.

 

Kişilerin hareketli stop loss ayarını yapmasının ardından belirledikleri zarar oranını değiştirmeden yoluna devam etmesi gerekir. Riskli durumlarda çoğu kişi duygularına kapılarak stop uygulamasındaki zarar oranını değiştirebilmektedir. Zarar oranı sadece karın artmasına bağlı olarak artırılabilir bir değişkendir. Bunun dışında karın aynı seviyede ilerlediği bir yatırımda zarar oranının yükseltilmemesi gerekir. İz süren stop uygulaması bazı aracı firmalar tarafından sunulmayabilir. Böyle durumlarda zincir emir ile stop ayarı yapılabilmektedir.

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Kredisiz - Faizsiz Ev Alma Yöntemleri Faizsiz ev…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz