ATM’den Kartsız Para Çekmenin 4 Pratik Yolu

21 Temmuz 2019 Pazar, 13:20
ATM Kartsız Para Çekme Yolları 642x320 - ATM'den Kartsız Para Çekmenin 4 Pratik Yolu

ATM’den Kartsız Para Çekme Yolları

ATM gibi bankamatik platformlarında birçok işlem şubeye gidilmeden oracıkta gerçekleştirilebiliyor. Bu işlemlerden biri de kartlı veya kartsız para çekmek oluyor. Bankamatiklerden kartsız para çekebilmek için öncelikle kişinin banka bilgilerinin doğru ve kartsız işlem için başvurusunu olması gerekiyor. Bunun yanı sıra kişinin kartına kayıtlı olan ve sistemde bulunan telefonun da yanında olması gerekiyor. Peki, ATM kartsız para çekme nasıl yapılır?

 

Kartsız ATM’den Para Çekme Yolları

 

atm kartsız para çekme - ATM'den Kartsız Para Çekmenin 4 Pratik Yolu

 

Teknolojinin gelişmesi ile banka kartı olmadan ATM’lerden para çekme işlemleri de kolaylaşmıştır. Kişiye özel uygulamalar ile kartsız para çekme işlemi kolayca gerçekleştirilebilir. Günümüzde kullanılan 4 kartsız para çekme yöntemi şunlardır: 

 

  • T.C. kimlik numarası ve telefon numarası ile giriş yaparak,

 

  • Biyokimlik ile işlem yaparak,

 

  • QR Kod / Mobil uygulama ile para çekerek,

 

  • Cep İmza yöntemil ile para çekerek.

 

TCKN ve Telefon No İle Kartsız Para Çekme

Sadece kimlik numaranız ve telefon ile kartsız para çekme için öncelikle bankaya bu işlem için başvuru yapmanız gerekmektedir. Eğer cep telefonunuz yanınızdaysa ve kimlik numaranızı da biliyorsanız, ATM kartsız para çekme işlemini kolayca yapabilirsiniz. Öncelikle ATM menüsünden kartsız işlem seçeneğine basılmalıdır. Daha sonra ise bankamatikten kartsız işlemlere girilmelidir. Ardından ” Para çekme ” ve ” Para yatırma ” gibi seçenekler ekran gelecektir. Bu kısımdan ” Para çekme ” butonuna basılmalıdır. Son olarak Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası girilir. Ardından kayıtlı cep telefonuna bir mesaj gelir. O mesajın bankamatiğe girilmesi istenecektir. Sonuç olarak para kolayca sizin elinizde olacaktır.

 

Biyokimlik İle Kartsız Para Çekme

Teknolojinin son ürünü olan bu hizmet ile sadece size özel bilgilerle ATM’den kartsız para çekme işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bazı bankalar bu sistemi sıkça tercih etmektedir. Gerek parmak izi gerekse avuç içi ile siz de ATM kartsız para çekme gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için öncelikle parmak izi

veya avuç içi bilgilerinizi banka sistemine kayıt ettirmelisiniz. Kayıt işlemi bittikten sonra ATM menüsünden uygun olan para çekme yöntemini seçip T.C. kimlik numaranızı yazarak para çekme menüsüne erişebilirsiniz. 

 

QR Kodunu Kullanarak Kartsız Para Çekme

Yine teknolojinin son ürünü QR kod ile kartsız para çekebilirsiniz. Bu sistem için bir akıllı telefonunuzun olması gerekmektedir. Ayrıca telefon paketinizde internet paketi de bulunmalıdır. Bankanızın uygulamasına girerek QR kod oluşturabilir ve telefonunuzdaki kodu ATM’ye göstererek para çekebilirsiniz. Bu kod size özel ve tek kullanımlıktır.

Belirli bankaların mobil bankacılık uygulaması sayesinde kredi kartı veya buna benzer kartlar kullanılabiliyor. Bunun için bankada belirli bir hesabın ve hesabın içeresinde paranın bulunması gerekiyor. Ayrıca telefon ve mobil netin de bulunması gerekiyor. Daha sonra mobil bankacılık uygulamasına girerek temassız ödeme seçeneği ile alışveriş yapılabilir hatta bir çok şeyde alınabilir. Fakat bu yöntem her bankacılık sisteminde bulunmayabilir.

 

Cep İmza İle Kartsız Para Çekme

Güvenli internet hizmetleri kapsamında bazı bankalar tarafından kullanılan bu sistemde operatör desteği de bulunmaktadır. Bankaya bu işlem için kayıt yaptırdıktan sonra kartsız para çekme için hazırsınız demektir. Ama öncelik olarak bankanıza mobil imzanızı kaydettirmeniz gerekmektedir.

 

ATM Kartsız Para Yatırma

 

ATM Kartsız Para Yatırma - ATM'den Kartsız Para Çekmenin 4 Pratik Yolu

 

ATM ve bankamatiklerde birçok işlem yapılabilir. Bu işlemlerden biri de kartsız para yatırma işlemidir. Bu işlem para çekme işleminden oldukça farklıdır. Öncelikle yatırılacak kişinin veya hesabın Türkiye cumhuriyeti kimlik numarası, hesap numarası ve ayriyeten IBAN numarası bilinmelidir. Daha sonra bankamatikten kartsız işlemlerden bu sefer ” Para çekme ” işlemi yerine ” Para yatırma ” işlemi seçilmelidir. Daha sonra belirli yönergeler ve bir takım sorular izlenerek para yatırılabilir.

 

ATM Kartsız Kredi Taksit Borcu Nasıl Ödenir?

Yeni bankamatikler sayesinde artık kredi borcu için şubelere gitmeye gerek yok. Sadece en yakın bankamatiğe giderek kredi taksiti yatırılabilir. Sadece yapılması gereken Kartsız işlemlerden ” Kredi kartı taksit yatırma ” seçeneğinin seçilmesi ve devamında ki istenilen bilgilere doğru cevap verilmesi gerekir. Bu sayede şubeye gitmeye gerek kalmaz.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
OdeaBank Bank’O Card Kredi Kartı Başvurusu Merkezi Lübnan’da…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz