ATM Kartı Yuttu Ne Yapabilirim?

13 Haziran 2021 Pazar, 00:41
Bankamatik Karti Yuttu Ne Yapabilirim 642x320 - ATM Kartı Yuttu Ne Yapabilirim?

Bankamatik Kartı Yuttu Ne Yapabilirim?

Bankomat kartı ya da kredi kartı ile ATM’den işlem yapılırken bazen talihsiz durumlarla karşılaşılabilir. Bu durumlardan biri de bankamatiğin kartı yutması olarak bilinir.

Bankanın karta el koyması olarak da bilinen kartın yutulması durumunda nelerin yapılması gerektiği ile ilgili bu bilgilerin tamamına bu makalede ulaşılabilir.

Öncelikli olarak ATM’nin bir kartı ne için yuttuğu hususuna değinmekte fayda olacaktır.

 

 

ATM’nin Kartı Yutmasının Sebepleri

 

 

Bankalara bağlı bir şekilde faaliyet gösteren ATM’leri, hem kart sahibi açısından hem de kendileri açısından bir tehlike gördükleri hallerde karta geçici süreliğine el koyabilir. ATM’nin kartı götürmez sebepleri aşağıda maddeler halinde tek tek açıklanmıştır;

 

  • ATM’lere dolandırıcılık faaliyetlerinde bulunmak maksadıyla yerleştirilmiş olan kopyalama cihazları gibi çeşitli hallerin söz konusu olması,
  • ATM’lerde teknik bir problem meydana gelmesi,
  • Kart ile ilgili yapılan kayıp ya da çalıntı ihbarının bulunması,
  • Kartın Son kullanma tarihinin geçmiş olması neticesinde otomatik bir şekilde kullanım dışı bırakılması, yani kartın zaman aşımına uğramış olması,
  • Borç bulunmasından dolayı kartın banka aracılığı ile iptal edilmesi,
  • Bankamatik ya da kredi kartı şifresinin 3 defa yanlış girilmesi.

 

 

ATM’nin Kartı Yutması Durumunda Yapılması Gerekenler

 

 

bankamatigin karti yutmasi - ATM Kartı Yuttu Ne Yapabilirim?

 

 

  • ATM’nin kartı yuttu esnada şube kapalı ise veya bankasız bir ATM üzerinden işlem gerçekleştirilmiş ise ATM’nin önünde ayrılmadan ilgili bankanın müşteri hizmetlerinin aranması ve şüpheli işlemler menüsünden durumun bildirilmesi gerekir.

 

  • Eğer ki banka şubesi yakınlarında ya da çalışma saatleri içerisinde ATM’nin kartı yutması durumunda, şubeye gitmek suretiyle banka personeli durum ile ilgili bilgilendirilmeli.

 

Teknik arızalardan kaynaklı bir şekilde ATM’nin kartı yutması durumunda kimlik bilgilerinin kontrol edilmesi gerekir. Kartın gerçek sahibi, ihbarda bulunan kişi ise değişik herhangi bir engelin bulunmaması halinde kart şube personeli aracılığı ile kişiye iade ediliyor; Ancak kart borçlarından kaynaklı bir şekilde kartın bloke edilmiş ya da kart ile ilgili kayıp ya da çalıntı ihbarında bulunulmuş ise, kartın o an geri alınması kesinlikle mümkün olmayacaktır.

 

Bunun için öncelikli olarak banka ile iletişime geçilmelidir. Borçlardan dolayı karta el konulmuş ise eğer borç yapılandırıldıktan veya bütün borç kapatıldıktan sonra kartın sahibine iadesi talep edilebilir.

 

 

Kartın Yutulması Durumunda ATM’nin Önünden Ayrılmamak Gerekir

 

ATM’nin işlem yapılan karta el koyması durumunda banka aracılığı ile hesap bloke edilene kadar ATM’nin önünden ayrılmamak gerekir. Bunun sebebi ise dolandırıcılar, ATM’lere çeşitli tuzaklar kurduktan sonra kameralar yerleştirir ve şifreleri öğrenebilir. Bu yol ile hesaplardan para çekme gibi pek çok dolandırıcılık yöntemine başvurabilir.

 

 

ATM’nin Yuttuğu Kart Bir Başkasına Aitse Ne Yapılmalı?

 

Bir başkasına ait kart ile işlem yaparken, ATM’nin karta el koyması durumunda bu kartın işlem yapan kişiye teslim edilmesi beklenemez. Kartın gerçek sahibinin, kimlik kartı ile banka şubesine başvurması ya da müşteri hizmetlerini arayarak kartın bloke edilmesini beklemesi ya da kartın kendisine geri iade edilmesini talep etmesi gerekir.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Faiz Nedir? Neden Düşmüyor? Niye Bu Kadar Önemli?…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz