Asgari Ücretlinin İşverene Maliyeti

16 Aralık 2019 Pazartesi, 08:00
Asgari Ücretlinin İşverene Maliyeti 642x320 - Asgari Ücretlinin İşverene Maliyeti

Asgari Ücretlinin İşverene Maliyeti

Asgari ücret ile çalışan işçilerin eline geçen maaş ile işverenin asgari ücretli için yatırdığı ödemeler farklılık gösterir. Asgari ücretli bir çalışan için işverenin sigortası ya da farklı vergileri bulunmaktadır. Bu bakımdan bir asgari ücretlinin işverene maliyeti maaşından fazla olacaktır. Peki, işveren maliyeti nasıl hesaplanmakadır?

 

 

Bir Asgari Ücretlinin İşverene Maliyeti

 

 

2019 yılı boyunca asgari ücret için işçiye ödenen günlük tutar 85, 28 tl olarak belirlenmiştir. Asgari ücretliye ödenen maaş için ise aylık hesaplama 2.558.40 tl olarak belirlenmiştir. Brüt hesaplamada asgari ücretli 2500 lira alırken işçinin eline net geçen maaş 2000 lira kadar olur.

 

Bir asgari ücretli için işveren brüt maaş yanında 358,18 lira SGK primi işçi hissesi ödemektedir. Bu ödeme her ay yapılmaktadır. Aynı şekilde bir asgari ücretli için ödenecek İSP işçi hissesi 25,58 olarak belirlenmiştir. Gelir vergisi matrahı ödemesi ise bir asgari ücretli için 2.174.64 liradır. Gelir vergisi 326,20 lira iken asgari geçim indirimi sonrası gelir vergisi 134 liradır. Aynı şekilde bir asgari ücretlinin işverene maliyeti içinde 19,42 lira damga vergisi yer alır. Bu şekilde sıralanan kesintiler ile bir asgari ücret maaşı 2.020.90 lira kalmaktadır.

 

 

Asgari Ücret Maliyeti İçindeki Vergiler

 

 

işçinin işverene maliyeti hesaplama - Asgari Ücretlinin İşverene Maliyeti

 

 

Asgari ücret için işverenin elinden çıkan maaşın hepsi işçiye ulaşmaz. İşçilerin alacağı asgari ücret üzerinden kesintiler yapılır. Brüt ücret üzerinden SGK primi işçi payı için yüzde 14 oranında kesinti yapılır. Aynı şekilde bir asgari ücretlinin maaşından yüzde 1 oranında işsizlik sigortası primi işçi payı da kesilmektedir.

 

Gelir vergisi genel başlığında bir asgari ücretlinin işverene maliyeti artmaktadır. Hesaplanan gelir vergisi yanında gelir vergisi stopaj matrahı da bulunur. Asgari geçim indirimi ve ödenecek gelir vergisi gibi başlıklarda asgari ücretli için maliyet oluşturur. Damga vergisi ise brüt maaş üzerinden yüzde 07,59 olarak kesilir. Toplamda vergi tutarı 153 gibi bir rakama ulaşır. İşçi için toplam prim tutarı yani işçi payı ise 383 lira olmaktadır. İşsizlik sigortası işveren hissesi gibi pek çok başlık toplandıktan sonra asgari ücretlinin işverene maliyeti 3.006.12 lira olmaktadır.

 

Burada yer alan adres ile manuel olarak hesaplama yapabilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki tablodan bir asgari ücretlinin yıllık olarak işverene maliyetini görebilirsiniz.

 

 

Asgari Ücretlinin İşverene Maliyeti Hesaplama - Asgari Ücretlinin İşverene Maliyeti

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
İhtiyaç Kredisi Dosya Masrafı Geri Alma Kredi çekmek…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz