Asgari Ücretli Ne Kadar Kredi Alabilir?

05 Ocak 2019 Cumartesi, 12:34
Asgari Ücretli Ne Kadar Kredi Alabilir 642x320 - Asgari Ücretli Ne Kadar Kredi Alabilir?

Asgari Ücretli Kredi Limiti Nasıl Hesaplanır?

Asgari ücretliler için kredi alımı bazı dönemlerde zor olabilir. Kredi başvuruları sırasında bankaların dikkat ettiği konuların başında ise gelir durumu ve kredi notu yer almaktadır. Kazandığınız gelir bankaların istediği durumda değilse kredi alamamakta ya da istediğiniz miktarları elde edememektesiniz. Bu makalemiz içerisinde sizlere asgari ücret kazanan kişilerin alabileceği kredi oranlarını hesaplayacağız. Peki, asgari ücretli biri ne kadar kredi çekebilir?

 

Asgari Ücret Ne Kadar Oldu?

 

Asgari ücretli çalışanların her yıl sonu merak ettiği konu olan asgari ücret ne kadar sorusunun ayrıntılarına baktığımızda; 2019 yılı için asgari ücret tutarının 2 bin 20 TL olduğu görülmektedir. Yıllar itibariyle asgari ücret tutarının ne olduğunu aşağıdaki tablodan inceleyebilirsiniz:

 

Yıllar İtibariyle Asgari Ücret Tutarı

Yıllar Net Asgari Ücret (TL)
2008 503,26
2009 546,48
2010 599,12
2011 629,96
2012 739,79
2013 803,68
2014 891,03
2015 1.000,54
2016 1.300,99
2017 1.404,06
2018 1.603,12
2019 2.020,00

Bu veriler asgari ücret tutarında yıllar itibariyle önemli artışlar gerçekleşmiştir. 2008 yılında 503,26 tl olan asgari ücretin 2015 yılından sonra bin tl nin üzerine çıktığı görülmektedir. Asgari ücret ile çalışan işçilerin merak ettiği 2019 yılında asgari ücret ne kadar oldu sorusuna açıklık getirdikten sonra şimdi kredi limiti ile ilgili bir hesapmala yapalım.

 

Asgari Ücret Kredi Limiti Hesaplama

asgari ücret kredi hesaplama - Asgari Ücretli Ne Kadar Kredi Alabilir?

2019 yılında belirlenen asgari ücret üzerinden ve güncel kredi faiz oranı ve kredi vadesi ile asgari ücret kredi limi ile ilgili bir hesaplama yapacak olursak;

 

Asgari Ücret Kredi Limiti Örnek Hesaplama:

Asgari Ücret : 2.020 TL Kredi Vadesi: 36 Ay Aylık Faiz Oranı: %2.73

Yukarıda belirtilen koşullarda bir asgari ücretlinin alabileceği kredi miktarı ise 30 bin ile 40 bin arası değişebilmektedir. Hesaplamanın sonucunda aylık kredi taksitiniz 1.800 TL ye kadar çıkabilmektedir. Buradaki limit ; kredi notunuza, borçluluk yapınıza, çalışma sürenize, bankanın kredi politikasına ve aylık kira ücretinize göre değişebilmektedir.

 

Asgari Ücretli Ne Kadar Kredi Çekebilir?

 

asgari ücret kredi başvurusu - Asgari Ücretli Ne Kadar Kredi Alabilir?

Bankalar kredi başvurusu gerçekleştiren kişilere aylık gelirinin yaklaşık olarak  %75`’i kadar kredi vermektedir. Kredi veriliyorken gelirin

belirli oranları üzerinden sınırlamasının temel amaçları arasında ise insanların asgari geçim şartlarının kaybedebilme ihtimalidir. Eğer daha yüksek oranlarda kredi kullanmanız durumunda maaşınız yetmemekte ve kredi borcunuzu ödeyemez duruma gelebilirsiniz.

 

Bankalar Arası Kredi Oranları Değişebiliyor

 

Kredi oranları maaşın %70 –  %75`’i ile sınırlı olarak yer alsa da bu konu her banka için söz konusu olmamaktadır. Bazı bankalar üzerinde bu oran %50’lere kadar inmektedir. Bu sebeple, asgari ücretli bir çalışan olarak kredi limitiniz hakkında bankalardan bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Başka Bankalara Borcunuz Varsa Ne Kadar Kredi Çekebilirsiniz?

 

Diğer bankalara borcunuz yer alıyorsa bu borç başvuru yapmış olduğunuz bankada hemen görünür. Bu konu kredi başvurusunu etkilemektedir. Kullanılmak istenen kredi miktarı toplamda maaşınızın %70 ile %75’ ini geçmemektedir. Sahip olduğunuz borçlarınız tüm bankaların görebileceği sistem üzerinden görülmesinden dolayı kredi kolayca hesaplanır. Eğer borcunuz kullanılmak istenen kredi miktarından fazla olması durumunda o zaman banka size kredi vermemektedir.

 

Daha Fazla Kredi Nasıl Alabilirsiniz?

 

Ekonomik koşullara bakıldığı zaman asgari ücret üzerinden büyük yatımlar gerçekleştirmek son derece zordur. Yatırım gerçekleştirmek adına gerekli olan fonları kredi kullanarak karşılayabilirsiniz. Asgari ücret üzerinden yüksek oranlarda bankalardan kredi alamazsınız. Bununla beraber bazı konularda kredi miktarını yükseltme imkanına sahip olabilirsiniz. Yüksek miktarda kredi alabilmek için farklı yollar yer almaktadır.

 

Bu yollardan bir tanesi ek gelir beyanıdır. Ek gelir beyanı için asgari ücrete ek olarak bir gelirinizin olması gerekmektedir. Gelir şekli olarak kira gibi kayıtlı bulunan gelirleri gösterebilirsiniz. Bankaya vereceğiniz belgeler ile beraber sizde gelirinizi ispat edebilmelisiniz. Bu konu önemli noktalardan bir tanesi gelirin düzenli şekilde yer almasıdır.

 

Asgari ücret üzerinden kredi almanın bir diğer bir yolu ise ipotek göstererek kredi almaktır. Üzerinize kayıtlı bulunan taşınmazlarınızı teminat olarak göstererek kredi alabilirsiniz. Kredi borcunu geri ödeme sırasında yaşayacağınız problem nedeniyle teminatınız banka tarafından satılabilmektedir. Bu yüzden hayati bir ihtiyaç bulunmuyorsa bu yöntemden uzak durmanızı sizlere tavsiye ediyoruz.

 

Asgari ücret ile çalışan kişiler için kolay kredi almanın üçüncü yolu ise kredi notu yüksek olan bir kefilden destek almanızdır. Kredi konusunda size destek olabilecek kişilerden yararlanabilirsiniz. Ebu uygulama ile beraber yüksek bedelli kredi alabilirsiniz. Borç ödenmemesi durumunda ise, borcun kefil tarafından ödeneceğini unutmamalısınız. Kefillik zor bir süreçtir. Güven istemektedir.

 

Asgari Ücretli Konut Kredisinden Yararlanabilir Mi?

 

Asgari ücret parası ile çalışan bir kişi konut kredisinden yararlanabilir. Fakat kişinin konut kredisi alma şartlarını sağlaması gerekir. Konut kredisi almayı düşünen kişiler ilk olarak almak istedikleri evi belirlemesi gerekir. Belirlenecek olan eve banka bir uzman gönderecektir. Uzmanın açıklamaları sonrasında bankaya belirli

bir miktarda peşinat vermeniz gerekmektedir. Verilecek olan peşinat ise evin değerinin yaklaşık’si kadardır.

 

Kredi Notunun Kredi Limitindeki Etkisi

 

Kredi notu, bankaların bir araya geldiği Kredi Kayıt Bürosu aracılığı ile verilen bir puanlama sistemi olarak yer almaktadır. Bu puan sistemi banka müşterilerine ait olan gelmiş ve geçmiş tüm borçların hesaplanarak oluşturulmaktadır.

 

Bankalar kredi notunuzu inceleyerek başvuruyu gerçekleştiren kişinin borçlarını ve borç ödeme disiplinini kolayca inceleyebilmektedir. Kredi notunuzun düşük olması durumunda, başka bir bankaya borcunuz anlaşılır. Bu konuda ise kredi başvurunuz onaylanmamaktadır. Kişilerin gelirine ve kredi notuna bakıldığı zaman bankalar üzerinden kullanabileceği toplam kredi oranları bellidir. Bu limit aşılması durumunda bankalar krediyi onaylamamakta ya da kısmen onaylamaktadır.

 

Bu makalemiz içerisinde sizlere asgari ücret kazanan kişinin ne kadar para çekebileceği hakkında bilgi verdik. Burada yazılan yazılar 2019 yılı güncel kredi açıklamalarıdır. Asgari ücretli ne kadar kredi çekebilir konusunda daha detaylı bilgi almak için banka şubelerini ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
En Yüksek Vadeli Döviz Mevduat Faiz Oranları Yurtiçindeki…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz