featured

Artıları Eksileri İle Bireysel Emeklilik Sistemi (BES)

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bireysel Emeklilik Sistemi Artıları Eksileri

Bireysel emeklilik kullanımı hemen hemen herkesin yapmış olduğu ve uzun yıllar boyunca birikim yapmanızı sağlayan bir sistemdir. Herkes için ek gelir imkanı sunan bireysel emeklilik sistemi yaşlılık dönemin de eliniz de birikmiş paranızın olmasını sağlar. Tercih edilen emeklilik sistemi sayesinde göndermiş olduğunuz katkı payı da fonlar tarafından değerlenerek her geçen gün daha fazla değer kazanır. Bireysel emeklilik nedir diye soranlara cevap veririsek; bireysel emeklilik adı üstünde bir emeklilik sistemidir. Ama SGK sisteminden farklıdır.

Tam para almak için bu sistemden 10 yıl boyunca çıkmamanız gerekir. Emekliliğe kazanmış olduğunuz yaşta çekmeniz halinde elinize geçecek olan para da artmış olacaktır. Bireysel emeklilik sisteminden 10 yıl boyunca çıkmamanız halinde biriken paranızı toplu olarak veya aylık taksitler halinde de almanız mümkün. Bireysel Emeklilik 10 yıl sonunda toplu para hesaplama yaparak yıllara göre karınızı ortaya çıkarabilirsiniz.

 

 

Bireysel Emeklilik Avantajları

 

 

Bireysel emeklilik özellikle para biriktirme konusunda sıkıntı yaşayan kişiler için oldukça avantajlıdır. Sistemde para biriktirmeye başladığınız zaman devlet katkısı da eklenince alacağınız para da artmış oluyor. %25 devlet katkısı da eklenince daha fazla elinize para geçmiş oluyor.

 

Bireysel emeklilik faydaları zararları için en önemli fayda; devlet katkısının aylık brüt ücreti %25’dir. Bireysel emeklilik için anlaşmış olduğunuz banka veya şirketleri de değiştirme hakkınız bulunur. Fon yönetimini de istediğiniz zaman sistemden kontrol etmek de mümkün. Bireysel emeklilik için ödemek istediğiniz tutarı kendi gelirinize göre belirlemek de mümkün. İstediğiniz zaman azaltabilir veya arttırabilirsiniz. Fonlar da vergiden muaf olur.

 

  BES Kesintisi Nedir?

 

Bireysel Emeklilik Dezavantajları

 

Emeklilik sistemin de 10 yılı doldurmadan çıkmanız halinde hesabınızdan ciddi anlam da kesintiler yapılır. Bu nedenle sistemden 10 yıl boyunca çıkmamak daha sağlıklı olacaktır. Fonların iyi bir şekilde yönetilmesi için sigorta firmalarıyla anlaşmak gerekir. Ancak bazı şirketler kesinti yapar. Bunu da firmalarla görüşerek öğrenmek mümkündür. Ancak bireysel emeklilik için bankaya da birikim yapabilirsiniz. Bireysel emeklilik avantajları dezavantajları için bu gelişmeleri dikkatle izlemelisiniz.

 

 

Ödeme Tutarları

 

BES için ödeme kısmı tamamen size aittir. Aylık olarak en düşük tutar genel olarak 100 TL’dir. Ancak daha fazla ödeme yapmak da mümkün. Aylık aldığınız maaşınıza göre belli bir tutar belirleyebilirsiniz. Ödeme günü de aldığınız maaşa göre belirlenir. Böylelikle her ay düzenli bir şekilde birikim yapma imkanınız olur.

 

Artıları Eksileri İle Bireysel Emeklilik Sistemi (BES)

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
BİST Çimento Hisseleri Çimento hisseleri borsa trendinde en…