Kategoriler: Borsa

Aracı Kurumların Hisse Senedi Komisyon Oranları

Borsa Aracı Kurumların Komisyon Oranları

Yatırımcılar adına hizmet veren ve alım satım işlemlerini gerçekleştiren anonim şirketler aracı kurum olarak ifade edilir. Aracı kurumların hisse senedi komisyon oranları sunulan bu hizmet karşılığı olarak alınır. Bu oranlar kurumlar arası farklılık gösterir. Oranlar yıllar itibariyle de güncellenmekte olup işlem yapmadan önce kurumlar birbiriyle hem oran hem de kalite yönünden kıyaslanmalıdır.

 

Aracı kurumların hisse senedi komisyon oranları içerisinde en çok uygulanan yöntem hacim üzerinden alınan komisyonlardır. Hacim oranların belirlemesi için önemli olup yatırımcının portföyü büyükse tahsil edilecek olan oran binde 1’in altına inebilir. Bankalar ile kıyaslandığında aracı kurumlar tarafından alınan oranlar biraz daha azdır. Bunun nedenlerinden biri ise bu tür şirketlerin bankalara göre daha küçük olmasıdır.

 

 

Borsa Hisse Komisyon Oranları

 

 

A1 Capital

Özel bir portföy yönetim şirketi olan A1 Capital hisse senedi alım satım faaliyetlerine de aracılık eder. İnternet üzerinden işlem yapan yatırımcılar için uygulanan aracı kurumların hisse senedi komisyon oranları daha düşüktür ve on binde 1 ile on binde 7 arasında değişir. İşlem hacmi sınıflandırmasına göre diğer yatırımcılar için özel oran on binde 1 ile on binde 3 arasında belirlenir.

 

 

Gedik Yatırım Menkul Değerler

En çok tercih edilen aracı kurumlardan biri olan Gedik Yatırım Menkul değerler için alım satım toplam komisyon oranları on binde 4’dür. Yüksek işlem hacmi olanlarda bu oranda on binde 1’e kadar düşer. Aracı kurumların hisse senedi komisyon oranları ile karşılaştırıldığında bu kurumda avantajlı oranlar geçerlidir.

 

 

Tacirler Yatırım

Adı sıklıkla duyulan kurumlardan biri olan Tacirler Yatırım komisyon oranı on binde 7,5’dur. Geçerli olan alım satım toplam komisyon oranı ise on binde 10 olarak ifade edilir. Bu oranlar dönemler itibariyle değişiklik göstermekte olup güncel rakamlara kurumun internet sitesinden ulaşılabilir.

 

 

Osmanlı Yatırım Menkul Değerler

Borsa faaliyetleri için tercih edilebilecek en iyi kurumlardan biri Osmanlı Yatırım Menkul Değerlerdir. Yüksek portföye sahip yatırımcılara özel oranlar sunulmaktadır. Diğer aracı kurumların hisse senedi komisyon oranları ile karşılaştırıldığında bu kurumda oranlar on binde 4,25’tir. Kurum tarafından yatırımcıya özel portföy yönetimi hizmeti de verilir.

 

Share