Anında Bankada Unutulan Para Sorgulama

05 Nisan 2019 Cuma, 20:24
Bankada Unutulan Para Sorgulama 642x320 - Anında Bankada Unutulan Para Sorgulama

Hak Sahipleri İçin Bankada Unutulan Para Sorgulama

Bankada hesabı olan kişiler zamanla hesabında bulunan paraları unutabiliyorlar. Hesapta unutulan paralar için Bankacılık Kanunu nda bazı açıklamalar yer almaktadır. Bu kanuna göre;

Bankalar 10 yıl boyunca işlem görmemiş hesaplarda bulunan paraları 5411 sayılı Bankacılık Kanununun 62. maddesine ve 01.11.2016 tarih 26333 sayılı Resmi Gazetece yayımlanan 8. maddesine göre Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF)’na aktarmak ile yükümlüdür. Buna ”Mevduat Zaman Aşımı” denir. Peki, bu açıklamaya göre, Bankada Unutulan Para Sorgulama işlemi nasıl gerçekleştirilir?

 

Bankada Unutulan Para Sorgulama Sıkça Sorulan Sorular

 

bankada unutulan para nasıl öğrenilir - Anında Bankada Unutulan Para Sorgulama

 

Bankalarda unutulan paralar ile ilgili sıkça sorulan ve merak edilen soruları sizler için derledik. İşte bankada unutulan para hakkında merak edilenler:

 

Bankalar Unutulan Paralar Hakkında Hatırlatma Yapmak Zorunda Mıdır?

 

Bankalar zaman aşımına uğrayacak mevduatları zaman aşımına uğramadan önce hatırlatarak müşteriyi bilgilendirmek zorundadır. 50 TL altındaki mevduat hesapları için her yıl şubat ayında bankaların kendi internet sitelerinde ve Türkiye Bankalar Birliği’nin resmi internet sitesinde zaman aşımına uğrayacak ve TMSF’ye devredilecek mevduatların listeleri yayınlanır. Böylece bankada unutulan para nasıl öğrenilir işlemi kolayca gerçekleştirilmiş olur. Bu listelerin 4 ay yayınlanması zorunludur. 4 ay sonunda işlem görmeyen hesaptaki bakiye TMSF’ye gelir olarak aktarılır. 50 TL üzerinde bulunan mevduat hesapları için bankalar iadeli taahhütlü gönderi yaparak müşterileri bilgilendirmek zorundadır.

 

18 Yaşından Önce Açılan Hesaplar Mevduat Zaman aşımına Uğrar Mı?

 

18 yaşından önce açılan mevduatlar için zaman aşımı süresi bulunmamaktadır. Zaman aşımı süresi çocuk 18 yaşına gelip reşit bir birey olduktan sonra hesabın tasarruf hesabından mevduat hesabına dönüşmesi ile başlar. Bu nedenle, bankalarda unutulan paraların isim listesi arasında 18 yaşından küçüklerin isimleri yer almaz.

 

TMSF’ye Devredilen Para Geri Alınabilir Mi?

 

TMSF’ye devredilecek mevduat hesapları her yıl şubat ayında TMSF’nin internet sitesinden nisan ayı sonuna kadar yayınlanmaktadır. Bankada unutulan para nasıl geri alınır diye merak edenler ise Mayıs ayının 15’ine kadar hak sahibi olarak bankanıza başvurup paranızı alabilirsiniz. 15 Mayıs’a kadar alınmayan mevduatlar TMSF’ye gelir olarak devir olacağından devir işlemi sonrası başvuru yapsanız dahi para üzerinde hak talep edemezsiniz.

 

Bankalarda Unutulan Paralar Nasıl Sorgulanır?

 

Bankalarda mevduat hesaplarında unutulan paraları tmsf.org.tr resmi internet sitesi üzerinden ”Zaman Aşımı Sorgusu” kısmından sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz. Ayrıca e-devlet hizmetleri arasında bulunan bu işlemi e-devlet şifrenizi girerek de sorgulayabilirsiniz.

 

Haciz veya Bloke İşlemi Zaman Aşımını Durdurur Mu?

 

Hesabınıza uygulanan haciz veya bloke işlemi zaman aşımı süresini durdurmaktadır. Hesabın haciz veya blokeli olduğu süre içinde zaman aşımı işlemeye devam etmez. Haciz veya bloke kaldırıldıktan sonra bankada unutulan para sorgulama için zaman aşımı işlemeye devam etmektedir. Yalnız dikkat edilmesi gereken husus bankaların geçerli bir gerekçe olmadıkça müşteri hesaplarına bloke koymaları yasaktır. Hesabınız blokeli olduğu süre içerisinde ATM’lerden veya şubeden hiçbir işlem yapamazsınız.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Faiz Nedir? Neden Düşmüyor? Niye Bu Kadar Önemli?…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz