Altını Bankada Mı Kuyumcuda Mı Bozdurmalı?

25 Nisan 2020 Cumartesi, 13:13
Altını Bankada Mı Kuyumcuda Mı Bozdurmalı 642x320 - Altını Bankada Mı Kuyumcuda Mı Bozdurmalı?

Altını Bankada Mı Kuyumcuda Mı Bozdurmalı?

Yatırım aracı olarak tercih edilen altını bankadan mı almak veya bozdurmak avantajlıdır yoksa kuyumcudan mı sorusu her yatırımcının aklına gelen ilk sorudur. Elindeki altını çok ucuza vermek istemeyen kişiler ise banka ve kuyumcu arasında gidip gelmekte fiyat araştırması yapmaktadırlar. Altın yatırımı yapmak isteyenler ve altınlarını en iyi fiyattan bozdurmak isteyenler bu sayfamızda altın en yüksek nerede bozdurulur , gram altın bankadan mı kuyumcudan mı almalı gibi soruların cevabını bulabilir, bankadan veya kuyumcudan altın almanın farkını inceleyebilirler.

 

 

Gram Altın Fiyatları Kuyumcularda Neden Farklı?

 

 

Yatırım yaparken altın alacaksanız kuyumcular ve bankalar için önem arz eden etkenleri şu şekilde sıralayabiliriz.

 

 

Alım ve Satış Fiyatı

 

Altın alırken kuyumcular ve bankalar aynı fiyat üzerinden altın alır ve satarlar. Bu nedenle alış ve satış fiyatı üzerinden herhangi bir zarar durumu söz konusu değildir. Altın fiyatı BİST tarafından belirlendiği için her yerde aynı fiyat üzerinden satış yapılmaktadır.

 

 

 Yatırım Miktarı

 

Yatırım yapacağınız miktar açısından kuyumcular size istediğiniz kadar altını her zaman sağlayamıyor. Bankalar bu konu da çok avantajlı olup dilerseniz virgüllü gramlarda dahi altın alabiliyorsunuz. Satın alma işleminde olduğu gibi satış işleminde de benzer şekilde virgüllü gramları kolaylıkla satabiliyorsunuz. Kuyumcularda ise virgüllü gramları satmak ve zarar etmemek oldukça zordur.

 

 

Güvenli Bir Şekilde Saklama

 

Kuyumculardan alacağınız altını alıp saklamak oldukça zorken banka aracılığı ile yapacağınız altın yatırımı oldukça güvenli olacaktır. İster gram altın ister bilezik hesabı üzerinden yatırımınızı güvenli bir şekilde saklayabiliyorsunuz.

 

 

Altın Bozdururken Hangisini Tercih Etmeliyim?

 

 

altın en yüksek nerede bozdurulur - Altını Bankada Mı Kuyumcuda Mı Bozdurmalı?

 

 

Yatırımlarınızı bozdurmak istediğinizde avantajlı ve dezavantajlı olacağınız durumları göz önünde bulundurmalısınız. Peki, altını bankada mı kuyumcuda mı bozdurmalı ?

 

1 ) Bankadan istediğiniz saatte yatırımını bozdurabilirsiniz. Ancak mesai saatleri dışında zararına fiyat üzerinden satış yapmanız gerekecektir. Kuyumcuda ise açık olduğu saatlerin tamamında güncel fiyat üzerinden bozdurabiliyorsunuz.

 

2 ) Bankalar fiyat güncellemelerini anlık olarak yaptıkları için bozduracağınız anı kolayca seçebiliyorsunuz. Kuyumcularda ise altın yükseldiğinde sürekli önceki fiyatı üzerinden alım yapılıyor. Bu durum zarar etmenize neden olacaktır.

 

3 ) Bozdurmak istediğiniz altın yatırımı miktarı için kuyumcunun satın alma gücü yetmeyebilir. Bu durum yükselen fiyatlar karşısında zarar etmenize neden olabilir. Bu, sizin fiziki altın bozan bankalar ile alışveriş yapmanıza sebep olabilir. Ancak bankaların böyle bir sorunu olmadığı gibi anlık ve güncel fiyatlar üzerinden satın alma yaparlar. Bu nedenle banka üzerinden altın yatırımı bozdurmak daha avantajlı bir durum olacaktır.

 

4 ) Kuyumcuya kadar giderek emek ve zaman harcamak yerine banka üzerinde oturduğunuz yerden altın yatırımı bozdurabilirsiniz.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Kredisiz - Faizsiz Ev Alma Yöntemleri Faizsiz ev…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz