Altına Yatırım Yapmanın Yolları

23 Ağustos 2020 Pazar, 13:19
altina yatirim nasil yapilir 642x320 - Altına Yatırım Yapmanın Yolları

Altına Nasıl Yatırım Yapılır?

Altına yatırım yapmak mantıklı mı? Altın, son 20 yılın en çok kazandıran yatırım araçlarından biri, gerginlikten, yüksek enflasyondan ve sağlık sorunlarından beslenen altın, çok para kazandıran bir yatırım aracıdır. Altına yatırım yapmak, dünyada her zaman tek geçerliliği olan para birimine yatırım yapmak demektir. Peki altına nasıl yatırım yapılır? Altın yatırımı ne kadar kazandırır? Altına hangi kanallardan yatırım yapılabilir?

 

Altın, dünyada gerçek değeri olan bir para birimidir. Dünyadaki tüm paralar altın rezervine göre basılır, yani aslında elinizde tutuğunuz kâğıda değer veren altındır. Altın çok az yer kaplamasına karşın çok değerli bir para olduğundan riskli görülmüş ve merkez bankaları altın rezervi elde ederek kendi para birimlerini basmışlardır. Zamanında bir kilo altın getirene x dolar ödenmiş ve o kâğıt paralar, altının karşılığı olmuşlardır. Altına yatırım yapmak, her zaman için çok para kazanabileceğiniz bir yatırım aracıdır, dünyada belli bir miktarda altın bulunuyor olması ve sürekli artan talep, altına yatırım yapma konusunda tek neden olarak yeterlidir.

 

 

 

Altın Nereden Alınır?

 

 

 

1-Kuyum ve Mücevherat Dükkanları

 

2-Bankalar

 

3-Merkez Bankası

 

 

 

Kuyumcular

 

Kuyumcular, altın satışının yapıldığı dükkanlardır. Fiziki olarak altın satan kuyumcular bu işten kar elde ettikleri gibi yatırımcılarına da para kazandırırlar. Kuyumculardan altın alarak, fiziki altın yatırımı yapabilirsiniz ancak bunun dezavantajları vardır.

 

1-Fiziki olarak altın aldığınızdan çalınma riski taşırsınız.

 

2-Fiyat yükselişlerinde elinizdeki altını satamayabilirsiniz.

 

3-Altın alış ve satış fiyatı arasında çok fark vardır.

 

 

 

Bankalar

 

Bankalardan altın almak çok mantıklıdır, çünkü fiziki olarak bir altın almış olmazsınız. Gram altın yatırımı nasıl yapılır sorusunu soranlar arasında en sık bu yöntem kullanılmaktadır.

 

1-Altınları fiziken almadığınızdan çalınma, kaybolma gibi riskler sıfırdır.

 

2-Fiyat yükselişlerinde anlık olarak satma, inişlerinde anlık olarak alma imkanına sahipsiniz.

 

3-Fiyat marjı fazla olmadığından zarar etme riskiniz pek yoktur.

 

 

 

Merkez Bankası

 

Merkez Bankası’ndan TL karşılığında altın alabilirsiniz. Altın rezervleri toplam 389 milyon dolardır.

 

 

 

Altına Yatırım Yapılabilecek Enstrümanlar

 

 

altina yatirim yapmak - Altına Yatırım Yapmanın Yolları

 

 

Altına yatırım yapabileceğiniz birçok yatırım enstrümanı var, aşağıdaki kanallar bunlardan bazılarıdır.

 

 

 

1-Altın Fonları

 

2-Altın Tahvilleri

 

3-Altın Kar Payı

 

4-Altın Faizi

 

 

Altın Fonları

 

Altına yatırım yapmak için, altın fonları alabilirsiniz. Yatırım uzmanlar tarafından yönetilen altın fonları en az yüzde 80 ağırlıkta altına yatırım yaparken, yüzde 20’lik oran ise diğer yatırım araçlarında değerlendiriliyor. Altın yatırımcıları, yatırım uzmanları tarafından yönetilen fonlara yatırım yaparak ciddi oranda kar elde edebilirler. Söz konusu fonlardan elde edilen kazançtan yüzde 10 vergi alınmakla beraber yıllık yüzde 2-3 arasında fon yönetim ücreti tahsil ediliyor.

 

 

 

Altın Tahvilleri

 

Altın tahvilleri, altına yatırım yapılabilecek kanallardan biridir. Altınla borçlanma öngören şirket veya devletler altın tahvili ihraç ederek altın talep ederler. Özellikle son yıllarda kamu bankaları yüzde 2,40 faizle piyasadan altın topluyor. Sizlerde hem altınların fiyat yükselişlerinden hem de faizden kar etmek istiyorsanız, altın tahviline yatırım yapabilirsiniz.

 

 

 

Altın Kar Payı

 

Katılım bankaları altına yatırım yapmak isteyen kişilere kâr payı ödemesi yapıyor. Yatırımlarını altın ile değerlendiren bireyler, yıllık yüzde 0,50 ile yüzde 1,00 arasında kâr payı alabiliyorlar.

 

 

 

Altın Faizi

 

Şu anda faizlerin düşük olması nedeniyle altına yatırım yapmak isteyenler faiz alamasa da piyasa şartları ve para bolluğunun arttığı dönemlerde altına da faiz almak mümkün. Altına yıllık yüzde 1,80’e kadar faiz veren çok fazla baka var. Sizde birikmiş mevduatınızı bu bankalarda değerlendirerek altın birikimlerinize yüksek faiz alabilirsiniz.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Faiz Nedir? Neden Düşmüyor? Niye Bu Kadar Önemli?…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz