Altına Yatırım Yapmanın Farklı Yolları

17 Eylül 2019 Salı, 20:23
altına yatırım nasıl yapılır 642x320 - Altına Yatırım Yapmanın Farklı Yolları

Altına Nasıl Yatırım Yapılır?

Ev hanımlarının ve Türk halkının asla vazgeçmediği bir yatırım aracı olan altın, uzun vade de her zaman kazandırması ile biliniyor. Altın genel olarak kuyumcudan temin edilmektedir ancak altın biriktirmek isteyenlerin ve altın yatırımı yapmak isteyenlerin kuyumcu dışında da pek çok alternatifi bulunmaktadır.

 

Altın Nasıl Alınır?

 

Bu yazıda sizlere altın yatırımı nasıl yapılır, altına nereden yatırım yapılır ? detaylarıyla açıklayacağız.

 

 

Kuyumcudan Altın Almak

 

kuyumcu altın yatırımı - Altına Yatırım Yapmanın Farklı Yolları

 

Bilinen en eski altına yatırım şekli olan, kuyumcudan fiziki altın alarak yatırım yapmak Altına yatırım yapabileceğiniz pek çok kanaldan sadece bir tanesidir. ancak kuyumcudan altın almak uzun vadede olmasa da kısa vadede ciddi riskleri beraberinde getiriyor. Fiziki altın yatırımı yaptığınızda, altın yükseldiğinde kuyumcunun altını almaması gibi bir durum oluşuyor, altını alan kuyumcular ise çok yüksek ve fahiş fiyat farkları koyarak altınlarınızı ancak o şekilde alıyor. Yine altın almak istediğinizde altının yükseleceğine dair bir beklenti varsa Kuyumculardan altın temin edemeyebilirsiniz. Ayrıca Kuyumcular işçilik kar payı ekleyerek size gerçek değerinden daha fazla fiyata satmaktadır.

 

Kuyumculardan yapacağınız altın alış ve satış işlemlerinizde ki makas farkı yüzde 10 civarına kadar çıkabilmektedir. Ayrıca fiziki olarak altınları saklayacağınız için her an çalınma ve kaybolma riskine sahip olursunuz. Bu nedenle kuyumcudan altın almanızı pek tavsiye etmiyoruz.

 

 

İnternet Üzerinden Gram Altın Almak

 

internetten altın almak - Altına Yatırım Yapmanın Farklı Yolları

 

Altına yatırım yapmak için pek çok seçeneğiniz bulunuyor, internet üzerinden altın almakta bu seçeneklerden sadece biri, pek çok e ticaret sitesi internet üzerinden altın satmaktadır. Aslında yine internet üzerinden alacağınız altının klasik bir kuyumcudan altın almaktan hiçbir farkı yoktur. Alacağın altınlar yine fiziki altın olacağı için doğal olarak çalınma ve kaybolma riskleri ile karşı karşıya kalırsınız.

 

 

Banka Altın Hesabı Açmak

 

banka gram altın almak - Altına Yatırım Yapmanın Farklı Yolları

 

Altına yatırımı yapmak için çok fazla seçeneğiniz var. Bankalardan alacağınız sanal altınlarda bunlardan yalnızca biri. Banka üzerinden altın yatırımı yapmak için hemen bir bankadan altın hesabı açabilir ve direk altın alabilirsiniz. Bankadan alacağınız altınlar işçilik bedelleri gibi bedelleri içermez ayrıca yine bankadan alacağınız altınlar 0 saf altındır. Bankadan altın alıp satmanın avantajları arasında alış satış marjının düşüklüğü de yer alır.

 

 

Altın Tahvili Alarak Altın Yatırımı Yapmak

 

altın tahvili yatırım yapmak - Altına Yatırım Yapmanın Farklı Yolları

 

Kamu ve özel sektörde ki firmalar altın tahvil ihracı yapmaktadır. Bu ihraç tarihlerini takip ederek fiziki altınlarımızı altın tahvili alarak değerlendirebilirsiniz .Eğer herhangi bir faiz hassasiyetiniz yoksa altın tahvili alarak altınlarınıza yıllık %2 ve 1 arasında faiz alabilirsiniz. Faiz ödemeleri, vade bitiminde altın olarak yapılır.

 

 

Altın Fonu İle Altına Yatırım Yapmak

 

altın bono yatırım - Altına Yatırım Yapmanın Farklı Yolları

 

Bankalarca ihraç edilen altın ve altına dayalı sermaye araçlarından oluşan altın fonlarını alarak doğrudan Altına yatırım yapabilirsiniz. Altın fonlarından elde ettiğiniz kazançlar yüzde on stopaj vergisine tabidir. Altın fonları piyasa açık olduğu her saat alınıp satılabilir.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
EFT Saat Kaça Kadar Yapılabiliyor? Elektronik fon transferi…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz