Altına Yatırım Yapmanın 2 Kolay Yolu

19 Nisan 2020 Pazar, 09:41
Bozdurunca değer kaybetmeyen altın hangisi 550x320 - Altına Yatırım Yapmanın 2 Kolay Yolu

Altına Nasıl Yaptırım Yapabilirim?

Altın, geçmişten günümüze kadar insanların en çok tercih ettiği yatırım aracı olmuştur. Yastık altı yatırım adı verilen altın için altın borsaları açılmıştır. Bu yazımızda Altın yatırımı nasıl yapılır? Altın yatırım çeşitleri ve riskleri, avantajları üzerinde sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

 

 

Altın Yatırımı Nasıl Yapılır?

 

 

Altın Yatırımı Nasıl Yapılır - Altına Yatırım Yapmanın 2 Kolay Yolu

 

 

Altın yatırım tiplerini iki ana başlıkta toplayabiliriz.

 

 

FİZİKİ YATIRIM

 

Kuyumculardan alınan altın yatırımlarıdır. Kuyumculardan altın alırken gram, çeyrek, yarım, tam, 14, 18, 22, 24, ons ve külçe şeklinde altın alınabilir. En çok kullanılan altın yatırım biçimidir. Fiziki Altın yatırımının avantajları alınan altınların elimizin altına bulunmasıdır. Yani istenildiği zaman fiziki olarak altınlara ulaşabiliriz. Fiziki altın yatırımın bir de riskleri vardır. Bunlar arasında en önemlisi kuyumcuların güvenli olması gerekir. Çünkü bazı kuyumcular gerçeği ile birebir yapılmış olan sahte altınları müşterilere satabilir.

 

Diğer önemli bir risk ise altının çalınma ve kaybolma riskidir. Almış olduğunuz altınları saklamak, depolama sıkıntıları vardır. Banka kasalarına emanet edilen altınlardan da kasa ücreti istenmektedir. Yine altınlarda meydana gelebilecek yükseliş ve düşüş gibi durumlarda anlık müdahale etme şansınız bulunmamaktadır.

 

 

 

BANKALAR (SANAL ATIN YATIRIMI)

 

 

 

En güvenilir altın yatırım şeklidir. İki şekilde yapılabilir. Y banka şubelerine gidilip, altının bankaların belirlediği fiyattan satın alabilirsiniz. Diğer yöntem ise sanal ortamdan altın alınabilir. Bankaların internet bankacılık sistemine girilip önce bir altın hesabı açılır. Daha sonra sanal ortamda altın alınmaya, satılmaya başlanır. İnternet ortamında alınan altınların vergisi bulunmamaktadır. Ama bazı bankalar hesap işletim ücreti alabiliyorlar. Yine internet ortamında alınan ve satılan altınlar TL cinsinden işlem görmektedir.

 

İnternet ortamında alınan altınların daha çok avantajları vardır. Bu avantajlardan biri, altınlarla fiziki temasın olmamasıdır. Yani almış olduğunuz altınlar sanal atınlar olup çalınmaz, kaybolmaz gibi sıkıntılar yoktur. Diğer bir avantajı ise altınlarda ki anlık değişiklikleri takip edebilirsiniz. Kar veya zarar durumunda anında alınıp satılabilir. Hiç mi riski yok derseniz göze çarpan bir riski var. O da internet bankacılık şifresinin başlarıyla paylaşılmadığı sürece bir sıkıntı olmaz.

 

 

 

Altına Yatırım Zamanı

 

 

 

Son olarak; altın yatırımı yapmak isteyenlerin bilmesi gereken en önemli mantığı şudur. Altın uzun vadeli bir yarımdır. Uzun vadede kar getiren bir yatırım aracıdır. Aldığınız altınlarla 3-5 gün içerisinde satarsanız hiçbir karınız olmaz. Çünkü alım satım fiyatları birbirlerinden farklı olacaktır.

 

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Borsada İş Yatırım Hisse Senedi Önerileri Yatırımını borsa…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz