Altın Hesabı Karlı Bir Yatırım Mı?

13 Ağustos 2020 Perşembe, 08:54
Altın Hesabı Kârlı Mı 642x320 - Altın Hesabı Karlı Bir Yatırım Mı?

Altın Hesabı Kârlı Mı?

Günümüzde birçok kişi tarafından kullanılan altın hesapları, genelde bankalara oluşturulan taleplerin ardından oluşturulmakta ve bireyler tarafından kapatılmadığı sürece devamlı olarak işlemeye devam etmektedir. Altın hesaplarının bankalar üzerinde vadesiz olarak açılabildiği gibi kişilerin birikim anlamında katlama işlemi gerçekleştirebilmesi için vadeli hesaplar da kurumlar tarafından sunulan seçenekler arasında yer almaktadır. Altın hesabı açabilmek için sahip olduğunuz ürünleri bankaya nakil edebilir veya mevduatınızı altın üzerinden değerlendirerek kara geçebilirsiniz. Bankada bulunan altın hesaplarının kar getiren bir araç olabilmeleri için vadeye bırakılarak banka tarafından kişilere ücret ödenmesi gerekmektedir. Fakat vade koşullarında yer alan çekim şartlarının ve banka hukukunun da işlenmesi gerektiği, bireyler tarafından unutulmaması gereken noktalar arasında yer alır. Peki, vadesiz altın hesabı karlı mı ?

 

 

Altın Hesabı Avantajları Nelerdir?

 

 

Altın ürünleri, piyasa içerisinde sürekli değişim gösteren araçlar oldukları için yatırım anlamında uzun süreli bir kar getirebilmektedir. Fakat bankalarda bulunan hesaplarınızın düzenli bir gelir sağlayabilmesi için vadeli döneme bırakılması ve belirli süre zarfında çekilmemesi gerekmektedir. Aksi taktirde hesabınız vadesiz hesap birimine dönüşür ve hiçbir katkı sağlamaz. Ayrıca banka hesaplarınızda bulunan altın araçlarının değerinde düşüş yaşansa bile vade süreci içerisinde banka tarafından mevduat geliriniz ödenmeye devam etmektedir. Bu durum, her kurum tarafından güvence altına alınmakta ve devlet garantili şekilde devam etmektedir. Sektör içerisinde yer alan uzmanlar tarafından yapılan açıklamalar altın hesabı günümüzde bireylere her daim gelir sağlayan ve fiziksel altın yatırımlarına göre daha karlı / güvenlikli olan bir birikim aracı olarak lanse edilmektedir. Fakat yatırım tutarının büyüklüğüne göre, altın alım vergisi sebebiyle fiziki altın alımı yapan yatırımcılar da bulunmaktadır.

 

Altın Hesabı Avantajları

  • Saklama koşulları (güvenlik)
  • Sahteciliğin olmaması
  • 7/24 işlem olanağı
  • Vadeli olarak açılabilmesi
  • Küsüratlı olarak alım yapılabilmesi

 

 

Altın Hesabı Dezavantajları Var Mı?

 

 

Her yatırım aracında olduğu gibi altın hesaplarının da kişiler açısından bazı dezavantajları bulunmaktadır. Bunlardan ilki, altın ürünlerinin yüksek değerle satın alındığında zaman içerisinde değerinin düşerek kişilere kayıplar yaşatabilmesidir. Bu nedenle satın alınan altın ürünlerinin düşüş yaşamadan bir an önce bankalar üzerinden TL ye çevrilip aktarılması gerekmektedir. Düşüş öncesi anında satış yapabilmek de zararınızı kurtarmak açısından önemlidir. Ayrıca bazı bankaların altın hesabı özellikleri, alış-satış kur farkı ve vade şartları, altın hesabı üzerinden kar elde etmek isteyen kişileri zora sokabilen durumlar arasında yer almaktadır. Çünkü bazı kuruluşların altın hesapları hakkında ciddi şartları ve vade süreleri bulunmaktadır. Bu sebeple satın aldığınız yatırım araçlarınızı güvenilir ve müşterilerine yormayan bir bankaya yatırmak, gelecek süreç içerisinde kolayca kar sağlamanmasını büyük ölçüde etkileyen bir durum olacaktır.

 

Altın Hesabı Dezavantajları

  • Altın alım vergisi
  • Alış-satış makas aralığı
  • Mesai dışı fiyat farklılığı
  • Banka koşulları

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Bitcoin Güvenilir bir Yatırım Aracı Mı? Bitcoin son…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz