Altın Fiyatları Neden Düşer, Neden Yükselir?

13 Ocak 2019 Pazar, 08:34
Altın Fiyatları Etkileyen Faktörler 642x320 - Altın Fiyatları Neden Düşer, Neden Yükselir?

Altın Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

 

En kıymetli emtialardan olan altına yatırım yapmak hem makro hem de mikro yatırımcılar için ülkemizde geleneksel bir önemdedir. Piyasalara güven eksikliği duyulduğunda rağbet edilen ve en çok güvenilen yatırım aracı olarak bilinen altın için türlü etkenler de değerini belirleyen öneme sahiptir. Altın fiyatları konusunda pek çok değişken rol oynarken ekonomilerdeki her türlü durum karşısında en çabuk şekil alan yatırım araçlarından biri altındır. Peki, altın fiyatlarını etkileyen faktörler nelerdir?

 

Altın Fiyatları Nasıl ve Neden Değişir?

 

altın fiyatları canlı gram - Altın Fiyatları Neden Düşer, Neden Yükselir?Piyasada istikrarsızlık, ekonomik sıkıntı veya dış sorunlar gibi olumsuz durumlarda yatırımcıların altına yönelmesi artarken altın fiyatları da artmaktadır. Ancak ekonomideki güven ortamının oluşması halinde altın fiyatları hızla düşüşe geçmektedir. Altın arz ve talebinde olan değişiklikler de direkt şekilde altın fiyatlarına yansımaktadır. Düşen altın fiyatlarına ise gelen talep alımları ile birlikte fiyatlarda kısa süreli de olsa yükseliş olması oldukça doğaldır. Çünkü yatırımcıların altın fiyatları konusunda düşük fiyattan alıp yüksek fiyattan satma refleksi ile altın fiyatlarının da değişkenliği söz konusudur. Enflasyonun yüksek olduğu bir ekonomik durumda paranın alım gücünde yaşanan düşüşler de altın fiyatlarının etkilendiği alanlardandır. Yatırımcılar bu durumda paralarını stabil şekilde korumak için altın talep etmektedir. Düşük enflasyonda ise düşen altın fiyatları görülmektedir. Likidite yani nakit akışı faktörü ile de altın fiyatlarının etkilenmesi oldukça doğaldır. Likiditenin artması altın fiyatlarının doğrudan yükselmesini sağlamaktadır. Ayrıca jeopolitik risklerin de yaşandığı durum ve ortamlarda yatırımcıların tasarruf için tercih edeceği altın fiyatlarının yükseldiği görülürken talep yine de artmaktadır. Nakite kolay çevriliyor olması ve taşınabilmesinin de mümkün olduğu altın için yatırımcılar güvenli bir tercih yaptıklarını benimseyebilmektedir. Kısaca özetlemek gerekirse altın fiyatları şu faktörlere bağlı olarak değişmektedir:

 

 • Altın talebi
 • Altın maliyeti
 • Altın çıkaran ve satan ülkelerin jeopolitik durumları
 • Petrol ve diğer emtia araçlarının fiyatları
 • Merkez Bankalarının altın talep ve arzı
 • Merkez Bankası para politikası
 • Piyasa faizleri
 • Enflasyon oranı
 • Ülkelerin büyüme oranı
 • Altının vadeli piyasalardaki işlem miktarı ve pozisyonu
 • ABD Doları’nın hareketi

 

Altın fiyatları hakkında genelde kaos, belirsizlik, savaş ve ekonomik kriz gibi durumlar etkili olurken altın için her zaman talebin ve arzın olması da yatırıcımlar için oldukça avantajlıdır.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Hisse Senedi Alım Satım Komisyon Oranları Hisse senedi…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz