Altcoin Seçiminde Dikkat Edilecek Noktalar

24 Şubat 2021 Çarşamba, 09:11
Altcoin Seciminde Dikkat Edilecek Noktalar 642x320 - Altcoin Seçiminde Dikkat Edilecek Noktalar

Altcoin Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Kripto para piyasası yatırımlarını arttırmak isteyenlerin değerlendirmek isteyebileceği Global bir piyasa popülerliğini korumaya devam ediyor. Bitcoin fiyatının 50 bin 780 dolar seviyesine ulaşması ve bununla beraber alt coin piyasasının, BTC dominans seyrine göre, yükselişe geçmesi yani boğa sezonunda olmaya devam etmemiz, kripto para borsasına olan ilgiyi arttırıyor. Ekonomik evrelerinin yorumlarına bakılırsa btc yükselişinin 100.000 dolar bandını aşacağına yönelik güçlü bir inanç var. Ancak balina olarak tabir edilen büyük yatırımcıların, BTC yükselişini durdurması da mümkün. Zira milyarlarca dolar yatırım yapan büyük şirketler, kara geçtikleri zaman ellerindeki BTC stoklarını bir anda satışa çıkarıp, BTC’yi yerlerde süründürmesi hiç de ihtimal dışı değildir.

Küçük sermayeli ve yeni yatırımcıların, daima yükselişe geçen ve zirveye tırmanma seyrinde olan coinlere yönelmemesi tavsiye ediliyor. Elbette bu yazıda yer alan tavsiyeler, asla yatırım tavsiyesi değildir, sadece piyasayı anlık olarak takip eden bizlerin kişisel görüşüdür. Yine de yeni yatırımcıların önünü açmak için ve onların zarar görmeden, yatırımlarını kripto para borsasında değerlendirmek istemeleri durumunda, bu piyasadaki gözden kaçan püf noktaların altını çizmek yararlı olabilir.

Kripto para alırken nelere dikkat edilmeli, Yeni yatırımcılar; yükselişte olan coin para birimlerine hemen balıklama atlayarak yatırım yapmaları tehlikeli olabilir. Projesi çok sağlam olan alt coinleri araştırarak, en dibe vurdukları anda alım yapmaları ve yükselişe geçtikleri anda da satış yapmaları yararlı olabilir. Alt coin seçerken, maksimum supply hacmine ve dolaşımdaki hacme bakarak değerlendirme yapmak daima yararlıdır. Hem projesi çok iyi hazırlanmış, hem maksimum supply hacmi az olan ve dolaşımda da az sayıda olan düşük alt coinlere yönelmek ve araştırma yapmak faydalı olabilir.

 

 

 

Altcoin Alımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

 

Kripto para alirken nelere dikkat edilmeli - Altcoin Seçiminde Dikkat Edilecek Noktalar

 

 

Alt coin piyasası her an değişen bir piyasa olarak son derece dinamiktir. Altcoin seçiminde dikkat edilecek noktalar, Bu piyasayı anlık olarak takip etmek, ekonomide global ölçekte gelişmeleri izlemek, sabırlı olmak ve alt coin seçiminde, kurucu şirketlerin güçlü projeleri araştırılmalıdır. İçi boş projeler, daima zarar ettirir. Dünyanın en büyük borsalarına girmeyi başarmış, geçmişi umut verici olan, sosyal ağları dinamik olarak kullanan istikrarlı alt coinleri seçmek, zaman ve tecrübe isteyen bir iştir.

Ancak yine de deneme yanılma yolu ile alt coin piyasasında belli tecrübeler kazanmış iyi niyetli Youtuberları izleyerek fikir edinmek yararlı olabilir. Altın kurallardan biri, birileri tarafından şişirilen alt coinlerin yükselişi sırasında alım yapmamaya çalışmaktır. Çünkü balina olarak tabir edilen ensesi kalın yatırımcıların manipülasyon tehlikesi daima vardır. Bu manipülasyonu basitçe, yüklü alımlar yaparak gerçekleştirirler, trend yükselişe geçtiğinde de bir anda satış yaparak, hedefledikleri alt coini en dibe çekerler.

Bu yüzden, bir alt coin seçerken, Altcoin seçiminde dikkat edilecek noktalar büyük yatırımcıların yakın zamanda alım yapıp yapmadıklarına bakmakta yarar vardır. Bir diğer kural, BTC biriminin, piyasadaki dominans oranının yüzde 61-62 oranında kalıp kalmadığını dikkate almaktır. Dominans oranı yükseldiğinde, alt coinler düşüşe geçecek demektir. Yakın zamanda şişirilen ve tüm zamanların en yüksek seviyesine gelmiş, doygunluğa erişmiş alt coinleri, yüksekte iken satın almak, zarar ettirebilir. Yeni yatırımcıların Altcoin seçiminde dikkat edilecek noktalar:

 

 

 

 • Maksimum supply hacminin az olması
 • Dolaşımdaki hacmin az olması
 • Tüm zamanlarda en yüksek ve en düşük noktanın tespiti
 • Seçilen alt coinin sosyal ağlardaki faaliyetleri
 • Büyük balinaların, seçilen alt coine yatırım yapıp yapmadıklarının tespiti
 • Seçilen alt coinin arkasındaki şirketlerin durumu ve vizyonu
 • Seçilen alt coinin büyük borsalarda yer alıp almadığının kontrolü
 • Coinmarketcap sitesinde, seçilen alt coinin tüm bilgi ve analizlerinin incelenmesi
 • Binance borsasında alt coinin analizi

 

önemli noktalardır.

 

 • Büyük yatırımcıların şişirmeye çalıştığı alt coinleri, yükselişe geçerken satın almamak
 • Son 200 gün ile son 90 günlük grafiklerini karşılaştırmak
 • En dip ve en yüksek seviyedeki değerlerini incelemek
 • Alt coinde karar kıldıktan sonra, inişe geçtiğinde hemen satmamak
 • Borsada alt limit belirlemek- yüzde 5 oranında stop koymak
 • Borsada üst limit belirlemek, 2X olunca satış emri vermek
 • İlk etapta Marjin kaldıraç işlemlerine girişmemek
 • Aşırı heyecanlı ve panik halinde olmamak

 

yeni girişimcilerin dikkat etmesi gereken noktalardır.

 

Bu sayfada yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir, yeni yatırımcıların kripto para borsasına girmeye karar vermeleri durumunda, dikkatli davranmaları, temkinli ve sabırlı olmaları önerilir. Kazanç kadar kayıpların da olabileceğini daima hatırda tutmak önemlidir.

 

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
BİST Teknoloji Şirketleri Borsa üzerinde en çok alım…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz