Kategoriler: BES

Adım Adım Başka Bankaya BES Transfer İşlemleri

BES Başka Bankaya Nasıl Transfer Edilir?

Bireysel Emeklilik Sistemi hem gelecekte emeklilik dönemini rahat geçirmek isteyenler hem de belirli bir birikim yapmak isteyenler içi oldukça avantajlı olmaktadır. Farklı bankalar tarafından sunulan bu hizmette her banka kendi sınırları içerisinde müşterilerine özel kampanyalar ve ayrıcalıklar hazırlamaktadır. Bireysel emeklilik hakkından faydalanan kişiler ise daha cazip gördükleri başka bankaya BES transferi yapmayı düşünmektedir. Bankalar arası BES transferi ise günümüzde bazı şartlar dahilinde yerine getirilebilmektedir.

 

 

BES Transferi Şartları Nelerdir?

 

 

Peki, zorunlu bireysel emeklilik banka değişikliği nasıl yapılır? BES transferi yapabilmek için kişilerin şu şartları taşıyor olması gerekmektedir:

 

  • BES anlaşması yapılan banka ile 1 Ocak 2013 tarihinden önce anlaşma yapılmışsa bu bankaya sadece 1 yıl boyunca ödeme yapmış olmak yeterlidir. Başka bir bankaya transfer istenmesi halinde istek kabul edilecektir.
  • Bireysel Emeklilik Sözleşmesi’nin üzerinden 2 yıl geçmemişse bu hesaba sahip olan kişiler başka bir bankaya bireysel emeklilik transferi yapamazlar. 2 yıllık süreyi geçmiş olan kişiler transfer işlemini gerçekleştirebilir.
  • Daha önce bir kere BES transferi yapmış olan kişiler yeni geçtikleri bankadan memnun kalmamaları halinde başka bir bankaya geçmek isterlerse en az 1 yıllık sözleşme süresini doldurmuş olmaları gerekmektedir. Banka değişikliğinde BES işlemleri için bu hususu dikkate almalısınız.

 

 

BES Banka Transferi Nasıl Yapılır?

 

 

 

BES transferi yapabilmeniz için öncelikle talebinizin olması gerekmektedir. Bazı bankaların BES taşıma kampanyaları ile en çok kazandıran sisteme geçiş yapmanız mümkündür. BES transferi yapılabilmesi için öncelikle;

 

  1. Kişilerin bireysel emeklilik hizmeti aldıkları bankaya giderek BES transferi yapmak istediklerine dair talepte bulunması gerekmektedir.
  2. BES kaydının bulunduğu banka ise kişilere transfer istek formu, hesap dokümanı gibi bilgilerin bulunduğu belgeler verecektir.
  3. Eski bankadan alınan belgeler ile birlikte kişiler transfer yapmak istedikleri bankaya giderek Bireysel Emeklilik transferi başvurusunda bulunmalılardır. Otomatik bes başka bankaya transfer işleminde de bu adımı takip edebilirsiniz.
  4. Başvurunun yapıldığı banka ise uygun ödeme planları ve kampanyalar hakkında kişilere bilgi vererek gerekli işlemleri başlatmış olacaktır.
  5. Transfer talep formunun kişiler tarafından doldurularak imzalanmasının ardından bu belge eski bankaya faks ve ya çeşitli yollarla gönderilebilmektedir.
  6. Bireysel Emeklilik transfer talep formunun eski bankaya ulaştırılmasının ardından gelecek olan 10 iş günü içerisinde transfer işlemleri tamamlanmış olacaktır. Otomatik bes’te banka değişikliği de bu şekilde tamamlanmış olur.

 

Bireysel emeklilik transferi öncesinde ayrılmak istenilen banka ile görüşmeler yapılmalı ve kesintiler, ödenekler hakkında bilgi alınmalıdır. Bu sayede kazançlar ve kayıplar daha net görülerek isabetli kararlar verilebilir.

 

Share