ADA – Cardano Kripto Para Hakkında Merak Edilenler

10 Nisan 2021 Cumartesi, 17:47
ADA TRY Cardano Kripto Para 642x320 - ADA - Cardano Kripto Para Hakkında Merak Edilenler

ADA – Cardano Kripto Para

Bir blokzinciri platformu olan Cardano platformu para birimi ADA olup bu ismi 19. Yüzyılda yaşamış olan ve ilk bilgisayar programcısı olarak kabul edilen Ada Lovelace’ten almıştır. Bu kripto para 2015 yılında geliştirilmeye başlanmış ve 2017 yılına gelindiğinde Charles Hoskinson tarafından piyasaya sürülmüştür. Kripto paranın desteklenmesi Emurgo, IOHK ve Cardano Vakfı tarafından olmaktadır.

 

Hayata geçirilmesiyle birlikte üçüncü nesil kripto para birimi olduğu ifade edilen Cardano (ADA) Haskell programlama dilinde kodlanmıştır ve ilk merkeziyetsiz blokzincir olma özelliğine sahiptir. Kullanıcılara sunduğu en önemli yenilikler arasında düzenleyicilerin talepleri ile kullanıcı gereksinimlerini dengelemek ve gizliliği düzenleme ile birleştirmektir. Bu sayede finansal katılımcı sayısında artış hedeflenmektedir.

 

 

Cardano (ADA) Güvenli Midir?

 

 

Cardano (ADA) güvenliği katmanlı bir yapı ile sağlanmaktadır. Platformda ADA yerleşim katmanı üzerinde bulunur ve bu katmanda işlemler kayıt altına alınır. İkinci katman hesaplama katmanı olup burada akıllı sözleşmelerle uygulamaların platformda çalışmasını mümkün hale getiren hesaplamalar tutulur. Bunların yanı sıra platform birlikte çalışılabilirlik, sürdürülebilirlik ve ölçeklenebilirlik gibi konular üzerine de yoğunlaşmaktadır. Bu sayede yerleşim ve hesaplama katmanları ayrılmakta, daha işlevsel hale getirilmektedir.

 

 

Cardano (ADA) Nasıl Çalışır?

 

 

ADA Cardano Kripto Para - ADA - Cardano Kripto Para Hakkında Merak Edilenler

 

 

Cardano (ADA) çalışma mekanizması Ouroboros Proof Of Stake konsensus mekanizmasına dayanır. Bu mekanizma kendi içerisinde devre ve zaman dilimleri olmak üzere parçalara sahiptir. Kullanılan her devrede yönetim slot liderine aittir ve bu lider blokların yaratılması ile doğrulanmasından görevlidir. Bu liderin devam edebilmesi için bir devrede blokların yarısı ya da daha fazlası işlem bloğu yaratması gerekir. Eğer bu yapılmazsa sıra bir sonraki slot liderine geçer.

 

 

Cardano (ADA) Nasıl Alınır – Satılır?

 

 

Cardano madenciliği diğer kripto paralardan biraz daha farklıdır. İlk olarak Cardano cüzdana işlem için gerekli olan Cardano bakiyesi yüklenir ve eğer bu bakiyenin miktarına göre belli bir yüzde ile kullanıcıya ödeme yapılır. Bunun için Proof Of Stake yöntemi kullanılır. Madencilik yapabilmek için Bitcoinde olduğu gibi özel bir cihaza ya da elektrik tüketimine ihtiyaç yoktur. Buna alternatif olarak alım satım işlemleri için kripto para borsaları da kullanılabilir.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Kripto Para Nedir? Kripto para bir diğer deyişle…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz