9 Maddede Boş Senet Nasıl Doldurulur?

23 Kasım 2019 Cumartesi, 22:18
boş senet örneği 642x320 - 9 Maddede Boş Senet Nasıl Doldurulur?

Geçerli Senet Doldurma İşlemi Nasıl Yapılır?

Ödeme karşılığı olarak alınan senet, ticari amaçlarla kullanılan bir belgedir. Çoğu kişi, maddi sıkıntılar nedeniyle senet yoluna başvurmaktadır. Ancak senet ile yapılan alış verişlerde çoğu zaman bırakılan en küçük bir yanlış bile tarafları mağdur edebilir ve istenmeyen sonuçlara yol açar. Bu nedenle, senet doldurma büyük özen ve dikkatle yapılmalı ve tüm bilgiler eksiksiz ve doğru bir şekilde girilmelidir.

 

 

Senet Nasıl Yazılır?

 

boş senet nasıl doldurulur - 9 Maddede Boş Senet Nasıl Doldurulur?

 

 

Senedin doldurulma prosedürüne geçmeden önce, Senet nedir? sorusuna yanıt bulalım. Kıymetli bir evrak olarak bilinen senet, borç karşılığında borçlu ve alacaklı arasında imzalanır. Senette bulunan taraflar; muhatap ve lehtar olarak bilinmektedir. Senet kıymetli bir evrak olduğu için belirli kurallar çerçevesinde hazırlanmaktadır. Kısacası, senetlerin kendine has özellikleri vardır ve bu özellikler doğrultusunda doldurulmalıdır.

 

Senet çoğu zaman çek ile karıştırılır. Çek, banka tarafından düzenlenen bir belgedir ve müşterinin isteği doğrultusunda hazırlanır. Çekin tüm işlemlerini bankalar üstlenmektedir. Bu nedenle, senede göre daha hızlı işler.

 

 

Senet Özellikleri

 

 

Senet, alacaklı kişinin borçlu olan taraf üzerinde hakkını belgeleyen bir evraktır. Bu nedenle de adına senet düzenlenmiş kişi, karşı taraf üzerinde hakka sahiptir. Aynı zamanda, senet global bir belgedir. Yani, sadece ülkemizde değil, yurt dışında da geçerlidir.

 

Senette alacaklı ve borçlu arasında bir borç ilişkisi bulunur. Bu borç ilişkisi imza ve beyanlar sayesinde sağlanır. Bu nedenle de şekil ve şartlara uyum sağlanması önemlidir. Senet özellikleri dendiğinde akla gelen bir diğer husus, kefil imzasıdır. Bu bağlamda, senet üzerinde eğer üçüncü bir kişinin imzası kefil sıfatıyla bulunuyorsa kişi, bu imzadan koşulsuz şartsız sorumludur.

 

 

Boş Senet Nasıl Doldurulur?

 

boş senet örneği - 9 Maddede Boş Senet Nasıl Doldurulur?

Boş senet nasıl doldurulur? sorusunun yanıtını aşağıdaki gibi sıralı şekilde gösterebiliriz;

 

 

  • Senedin son ödeme tarihi belirtilmelidir.

 

Senedin ödenme günü olarak senette yer alması gereken bu tarih, genellikle vade adıyla bilinmektedir. Ödeme tarihi boş olan senetler olması halinde, bu senetlerin vade tarihi, senedin ibraz tarihi olarak geçer. Bazı senetlerde vade süresi ile ilgili alan da bulunmaktadır. Bu alanın da olması halinde doldurulması gerekir.

 

 

  • Senet tutarı gösterilmelidir.

 

Senet tutarı, borçlu olan tarafın ödemesi gereken miktardır. Ödeme tutarı bulunmayan senetler geçersiz sayılır. Bununla birlikte, birkaç senet söz konusu ise her taksit başına bir senet oluşturulmalı ve miktarlar bu doğrultuda yazılmalıdır. Senet miktarında kuruşlu kısım bulunması halinde, bu kısım da ayrıca yazılabilir.

 

 

  • Ödeme günü yazı ile yazılmalıdır.

 

Senette tarih belirtildikten sonra herhangi bir sorun çıkmaması adına senet tarihinin yazı ile yazılması gerekir. Yazı ile yazılan tarihin geçerliliği daha fazladır.

 

 

  • Hamilin adı yazılmalıdır.

 

Senette Sayın kısmı ile başlayan yerde alacaklı kişinin veya şirketin adı belirtilmelidir. Hamil, borçlu olunan kişi veya kuruluş demektir.

 

 

  • Malen/ Naklen kısmı doldurulmalıdır.

 

Malen / Naklen, senedin düzenlenme sebebini içerir. Yani, eğer senet nakit para için düzenlenmişse naklen, mal veya hizmet karşılığında düzenlenmiş ise malen yazılmalıdır.

 

 

  • Muhatabın adı yazılmalıdır.

 

Muhatap, borçlu olan kişidir ve alacaklı gibi onun da adı ve soyadı senede girilmelidir.

 

 

  • Senedin düzenlenme yeri ve tarihi belirtilmelidir.

 

Bu kısım da doğru bir şekilde doldurulması gerekenlerden biridir. Senette bir adres beyan edilmemesi halinde borçlunun geçerli adresi baz alınır. Ancak eğer borçlunun adresi düzenleme yeri yoksa, senet geçersiz sayılır.

 

 

  • Varsa kefilin ad soyad, TC Kimlik No ve imzası girilmelidir.

 

Senet dolduran kişiye kefil olan varsa kefilin de bilgileri borçlunun bilgileri altına girilmelidir.

 

 

  • Senedin son kısmına imzalar atılmalıdır.

 

Senedin sağ al köşesine borçlu ve alacaklının imzaları atılır. Kefil olan kişi de borçlunun imzasının alt kısmına imzasını atar.

 

 

Boş Senet Doldurma Örneği Videolu Anlatım

 

 

 

 

Senet Ne Kadar Süreyle Geçerlidir?

 

 

Senet geçerlilik süresi doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurulması halinde 3 yıldır. Üç yıl sonunda senette belirtilen miktar ödenmezse senet geçersiz sayılır. Ödeme yapılmaması halinde senet icraya verilirse bu durumda senedin geçerlilik tarihi, davanın bitme tarihidir.

 

Bununla birlikte senet, emre, hamile ve nama hitap edecek şekilde yazılabilir. Nama yazılan senet demek, isme yazılan senet anlamına gelir. Emre yazılan senet ise emre, emrine gibi ifadeler barındırması ile bilinen senet türüdür. Son olarak, hamiline yazılı senet, üzerinde isim belirtilmeyen belgedir. Senede sahip olan kişiler, kanunen senet sahibi olarak görülür.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Bitcoin Güvenilir bir Yatırım Aracı Mı? Bitcoin son…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz