6 Adımda Hisse Senedi Hesabını Başka Bankaya Taşıma

08 Ocak 2020 Çarşamba, 09:00
hisse senedi virman 642x320 - 6 Adımda Hisse Senedi Hesabını Başka Bankaya Taşıma

Hisse Senetleri Başka Bir Kuruma Nasıl Taşınır?

Yatırım araçlarından biri olan hisse senetleri bankalar üzerinden alınan hizmetlerden biridir. Bankalar hisse senedi alan müşterilerine çeşitli kampanyalar sunduğu gibi hisse senedi alımını ve satımını kolay hale getirmek için grafikler ve çeşitli istatistik çalışmaları da sunmaktadır.

Ancak bankasını değiştirmek isteyenler için hisse senedini başka bir kuruma taşıma işlemleri yapılabilmektedir. Peki hisse senedi taşıma işlemleri nasıl yapılır?

 

 

Hisse Senedi Virman İşlemleri Nasıl Yapılır?

 

 

Hisse senedini başka bankaya aktarma - 6 Adımda Hisse Senedi Hesabını Başka Bankaya Taşıma

 

Sizler için hazırladığımız bu bölümde hisse senedini satmadan bir başka kuruma nasıl taşıyabileceğinizi öğreneceksiniz. İşte adım adım hisse senedi virman işlemleri:

 

 

  1. Hisse senedi taşıma işlemleri yapacak olan kişilerin öncelikle açmış oldukları hisse senedi hesabını hangi bankaya taşıyacaklarına karar vermeleri gerekmektedir. Bankaların hisse senedi virmanı alırken hangi kriterler sunduğuna ve virman yapılmasından sonra hangi kampanya ve imkanları sunacağına dikkat edilmelidir.
  2. Hisse senedi virman işlemlerinde kişinin hisse senedini açık olduğu bankaya giderek ‘’ Menkul Kıymet Virman Talimatı ’’ içeren bir dilekçe vermesi gerekmektedir. Not: hisse senedi virman dilekçe örneği internette bulabilirsiniz.
  3. Hisse senetlerinizi başka bir bankaya taşımak istediğinizde bazı bankalar direkt olarak banka şubesine gelmenizi ve dilekçe vermenizi isteyebilir. Ancak bazı bankalar internet üzerinden ya da mobil bankacılık hizmetleri üzerinden hisse senedi virmanı yapabilme imkanı tanımaktadır.
  4. Virman talebinin hemen ardından eğer geç saatlerde virman talimatı verilmemişse hisse senetleri aynı gün içerisinde aktarılabilecektir.
  5. Hissenize satış emri çıkarmışsanız bu hissenin takasının ardından virmanı yapılır. Bu nedenle satış emri olan hisselerin başka bir banka hesabına aktarılması bir gün içerisinde değil birkaç gün içerisinde gerçekleşebilir. hisse senedi virman nasıl yapılır merak edenler bu hususu göz önüne almalıdırlar.
  6. Kişiler hisse senedi taşıma işlemlerinde hisselerini satarak bunu nakde çevirebilir ve nakdi başka hesaba aktararak o hesap üzerinden hisse senedi alıp satmaya başlayabilir. Bu şekilde yapılan işlemler diğerlerine göre daha kolay olsa da hisselerin satılması gibi bir risk içermektedir.

 

 

Hisse Senedini Başka Bankaya Taşıma Ücreti

 

 

Hisse senedini başka bankaya aktarma işlemleri yapılırken bankalar genellikle müşterilerinden masraf ücretlerini almaktadır. Masraf ücretleri ise bankadan bankaya ve senelere göre değişiklik gösterebilmektedir. Hisse senedi virman işlemlerinde kişilerin bankalara e-posta göndererek dilekçe yazması çoğu zaman güvenlik sorunlarına neden olduğundan dolayı kabul görmemektedir.

 

Bu nedenle kişilerin kendi bankalarını arayarak virman işlemleri hakkında bilgi alması daha sorunsuz bir taşıma süreci geçirmeyi sağlayacaktır. Hisse senedi virman ücreti ise kurumdan kuruma değişmekle beraber oldukça düşük ücretlerle hisse senedi taşıma gerçekleştirebilirsiniz.  Hisse taşıma ücretleri 2-10 tl arası değişemktedir.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Borsada En Az Komisyon Alan Bankalar Hisse senedi…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz