5 Maddede Ziraat Bankası Enflasyona Endeksli Konut Kredisi

18 Haziran 2019 Salı, 21:56
Ziraat Bankası Enflasyona Endeksli Konut Kredisi 642x320 - 5 Maddede Ziraat Bankası Enflasyona Endeksli Konut Kredisi

Ziraat Bankası Enflasyona Endeksli Konut Kredisi

Banka kredi oranlarının yüksekliği nedeniyle konut almak zorlaşırken Ziraat Bankası yeni kredi aracını duyurdu. Enflasyona endeksli konut kredisi bugün itibari ile kullanılmaya başlıyor. Konut almak isteyenler için sunulan bu hizmet ile enflasyona endeksli olarak ev sahibi olabilirsiniz. Enflasyon oranlarının düşeceği beklentisi ve konut kredisi almak için faizlerin düşeceği beklentisi ile kredi talebini beklemeye alan kişiler için hizmete sunulan Ziraat Bankası Enflasyona Endeksli Konut Kredisi ile faizlerin düşmesini beklemeden hemen ev sahibi olabilirsiniz.

 

TÜİK verilerine göre, 2019 yılı içinde ipotekli konut satışları diğer yıllara oranla oldukça düşük kalıyor. Bunun temel nedeni banka kredi oranları olurken, yeni araçlarla ipotekli konut satışları yükseltilmeye çalışılıyor.

 

Ziraat Bankası ’ndan bugün yapılan açıklamada, yeni bir konut kredisi olanağının hizmete sunulduğu kredi faizinin enflasyona endekslenerek belirleneceği belirtildi.

 

Ziraat Bankası Enflasyona Endeksli Konut Kredisi Nedir?

 

Enflasyona Endeksli Konut Kredisi nedir - 5 Maddede Ziraat Bankası Enflasyona Endeksli Konut Kredisi

 

Ziraat Bankası ’ndan yapılan açıklamada kredinin 1-120 ay vade ile sunulduğu belirtildi. Aylık faiz oranı olarak TÜFE + 0.19 marj oranı belirlenmiştir. Bu yeni aracın temel motivasyonu önümüzdeki dönem faiz düşüşü ön görüsü ile çekmeyi erteleyenlerin bugünden konut sahibi olmalarını sağlamak.

 

Yani konut kredi faiz oranları yüksek olduğu için kredi çekmek için düşmesini bekleyenler, krediyi bugün çekseler dahi dönemsel düşüşten faydalanabilecek.

 

Banka, faiz oranının Enflasyon Oranına (TÜFE) bankanın belirleyeceği marj oranı eklenerek oluşturulacağını ifade etti. Şu an için açıklanan marj oranı ise 0,19. Müşteriler kredi kullanırken 6 ya da 12 aylık periyotlar seçecektir. Kredi faiz oranları da bu periyotlarda Türkiye Merkez Bankası tarafından belirlenen TÜFE endeksine bağlı olarak güncellenecektir.

 

Ziraat Bankası Enflasyona Endeksli Konut Kredisinin Özellikleri Nelerdir?

 

Bankadan yapılan açıklamaya göre enflasyon endeksli konut kredisinin özellikleri şu şekilde özetlenebilir.

 

  • Müşterinin kullanabileceği kredi oranı, kredi ile satın almak istediği konut değerinin yüzde 80’i kadar olacak.

 

  • 120 aya kadar yüksek vade ile kredi kullanılabilecek.

 

  • Kredi ödemesini vadesinden önce kapadığı taktirde ek bir ücret ödemek zorunda kalınmayacak.

 

  • Enflasyona dayalı kredi kullanan müşteri, kredi vadesi devam ederken isterse kredinin kalan miktarını sabit faizli konut kredisi üzerinden yeniden planlayabilecek.

 

  • Bankanın aldığı karar ile ilgili kredi devam ederken enflasyon yükselirse kredi için maksimum % 2.15 faiz oranı uygulanabilecektir.

 

5 Maddede Ziraat Bankası Enflasyona Endeksli Konut Kredisi

 

Ziraat Bankası Enflasyona Endeksli Konut Kredisi Hesaplama - 5 Maddede Ziraat Bankası Enflasyona Endeksli Konut Kredisi

 

Bu bölümde ise sizlere Ziraat Bankası Enflasyona Endeksli Konut Kredisi ile ilgili detayları paylaşacağız. Araştırma verilerine dayanarak yaptığımız bu çalışma ile konut kredisi kullanmanın detaylarını sizlerle paylaşacağız.

 

Madde 1 : Ziraat Bankası Enflasyona Endeksli Konut Kredisi ürünü detayları nedir?

TÜİK verilerinden elde edilen değerler ipotekli konut satışlarında düşüş olduğunu göstermektedir. İnşaat sektöründe yaşanan durgunluğu aşmak ve konut stokunun eritilmesinin amaçlandığı bu ürün ile hem sektöre canlılık katmak hem de konut sahibi olmak isteyenlere bir fırsat sunulmaktadır. Faiz oranlarının düşeceği beklentisinden hareketle sektörü şimdiden hareketlendirmek için yürürlüğe konan bu ürün hem ev sahiplerini hem de inşaat firmalarını sevindirecek.

 

Madde 2 : Ziraat Bankası Enflasyona Endeksli Konut Kredisi uygulamasının diğer konut kredisinden farkı nedir?

Faiz oranının değişken olduğu üründe ilerleyen vadede faiz oranı enflasyone göre belirlenmektedir. Üstelik 6 ve 12 ayda 1 faiz değişim oranı uygulanmaktadır. TÜFE referans oranı + 0.19 marj ile faiz oranınız düşecektir. Ayrıca bu üründe ilerleyen vadelerde sabit faizli konut kredisi ürününe geçiş hakkınız da bulunmaktadır. Konut kredisi erken kapama cezası gibi bazı cezalar bu kredi türü için geçerli değildir.

 

Madde 3 : Ziraat Bankası Enflasyona Endeksli Konut Kredisi uygulamasından kimler yararlanabilir?

Bu kredi her kişiye açık bir kredi türüdür. Aylık geliri bulunan herhangi bir kişi bu krediden faydalanabilir. Tabi bu kredi için ev alma şartı bulunmaktadır. Ayrıca aşağıdaki kişiler de bu kredinin avantajından faydalanabilirler:

 

  • Faizin ve enflasyonun düşeceğini bekleyenler,

 

  • Elinde bulunan evi biran önce satmak isteyen firmalar / kişiler,

 

  • Uzun bir zaman beklemeden yeni bir ev almak isteyen kişiler.

 

Madde 4 : Ziraat Bankası Enflasyona Endeksli Konut Kredisi Hesaplama nasıl yapılır?

Merkez Bankası nın açıkladığı 12 Aylık TÜFE Değişim Oranı baz alınan Enflasyona Endeksli Konut Kredisi işleminde basit hesaplama şöyledir:

 

Örneğin; son 12 ay TÜFE Değişim Oranı %18.71. Buna göre, %18.71 + %2.28 banka marj oranı ( 0.19 *12 ) olursa çekilen kredi için aylık faiz oranı %1.75 olur. Böylece;

100.000 TL – 120 ay vadeli bir konut kredisi kullanan bir kişi; aylık 1.999,32 TL ödeme yapacak ve toplam maliyet 239.918 TL olacaktır. Ödeyeceğiniz toplam faiz ise 139.918,TL olacaktır.

200.000 TL – 120 ay vadeli bir Enflasyona Endeksli Konut Kredisi Hesaplama içinse; aylık 3.998,63 TL ödeme yapılacak ve toplam maliyetiniz ise 479.835 TL olacaktır.

 

Yukarıdaki hesaplamada faiz oranı 1.75 olarak hesaplanmıştır. Bugün Ziraat Bankası ndan 1.55 ile sabit faizli konut kredisi alınabilmektedir. Fakat Enflasyona Endeksli Konut Kredisi faizi değişebildiğinden ve faizin düşme beklentisi olduğundan ilerleyen zamanlarda faizin 0.98 e düşmesi ile sizin kredinin de faizinin güncelleneceğini unutmamak gerekir.

 

Madde 5 : Ziraat Bankası Enflasyona Endeksli Konut Kredisi – Sabit Faizli Konut Kredisi Hangisi Avantajlı?

Yapılan hesaplamada faiz oranının 1.75 olması Enflasyona Endeksli Konut Kredisi nin 1.55 faiz oranlı Sabit Faizli Konut Kredisi’ne göre maliyetin düşük olmadığını göstermektedir. Fakat enflasyonun düşmesi ile kullandığınız kredinin faiz oranının düşmesi ve erken ödeme, yapılandırma gibi avantajların bulunması bu ürünü cazip kılmaktadır. Ayrıca emlak piyasasındaki durgunluk ile emlak fiyatlarındaki düşüşten faydalanabilir, daha ucuza ev sahibi olma imkanı yakalayabilirsiniz. Ayrıca faiz oranının değişken olması ve enflasyon yükselirse kullanılan kredi faiz oranının aylık %2.15 e kadar yükselebilecek olması, enflasyonun düşeceğini düşünen kesimler için hazırlanan bir paket olduğunu göstermektedir.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
En İyi Yatırım Alanları Yatırım en sade haliyle;…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz