5 Bankanın Kredili Mevduat Hesabı (KMH) Karşılaştırması

14 Mayıs 2021 Cuma, 18:34
Kredili Mevduat Hesabi Ozellikleri 642x320 - 5 Bankanın Kredili Mevduat Hesabı (KMH) Karşılaştırması

En Uygun Kredili Mevduat Hesabı

Nakit ihtiyaçları ve alışverişler için kullanılabilen özel bir limit olan ek hesap peşin veya taksitli alışveriş yapma imkanı sunar. Taksitli kullanımlar için belli bir limit tanımlanmıştır ve bu işlemler için uygulanacak ek hesap faiz hesaplama işlemi farklıdır. Bu uygulama bankalar arasında farklılık gösterir. Ek hesap kullanımları öncesinde bankaların hesap işleyiş özellikleri öğrenilmelidir.

 

 

Ek Hesap – KMH Nedir, Özellikleri Nelerdir?

 

 

Tanım olarak bakıldığında ek hesap vadesiz mevduat hesabına belli bir limit dahilinde tanımlanan ve hesap bakiyesinin yetersiz olduğu durumlarda bile hesaptan para çekmeye imkan veren bir kredi seçeneğidir. Kullanıcılara sunulan nakit çözümlerinden biri olan bu hesap bir tür borçlanma sistemidir. Bu nedenle yapılan işlemler için bankaya karşı belirli kurallar çerçevesinde sorumluluk vardır. Sektörde yaşanan gelişmelerle birlikte bu hesap kredili mevduat hesabı, nakit avans, artı hesap ve avans hesap gibi farklı isimlerle anılır. Kredili mevduat hesabı ne demek diye araştırıldığında sistemin benzer olduğu görülecektir. Bu isim Ziraat Bankası ve bazı bankalarda kullanılmaktadır.

 

Ek hesap başvurusu için her bankanın uyguladığı sistem farklıdır. Hesap açılışı için banka şubesinden telefon bankacılığından, sms bankacılığından destek alınabilir. Başvuru yapıldıktan sonra çok kısa süre içerisinde hesap açılır. Açılış sırasında hesaba uygulanacak olan ek hesap faiz oranı da belirlenir. Yapılan nakit çekim işlemleri için bu faiz oranı geçerlidir.

 

Bankaların talep ettiği ek hesap başvuru şartları arasında sabit ikamet adresine sahip olmak, 18 yaşını doldurmak, aylık düzenli gelirin olması, gecikmede ya da takibe düşmüş kredi borcunun bulunmaması gerekir. Ayrıca kredi notu da kredi verilebilir seviyede olmalıdır. Aksi halde yapılan ek hesap başvurusu olumsuz sonuçlanacaktır.

 

Ek hesap için geçerli olacak kullanım limiti belirlenirken bankanın kredi politikaları esas alınır. Bu politikalar çerçevesinde bankanın ek hesap faiz oranı ile hesap limitini serbest şekilde belirleme hakkı vardır.

 

 

KMH  – Ek Hesap Faizi

 

 

Ek hesap faiz hesaplama işlemleri ilgili bankanın maaş müşterisi olup olmamaya göre değişir. Maaş müşterileri için maaşın hesaba geçtiği tarihte belirlenirken, diğer durumlarla ise müşteri tarafından talep edilen ya da hesabın açıldığı tarihte ek hesap faiz oranı tahakkuk edecektir.

 

Tüm bankacılık işlemlerinin gerçekleşmesine imkan veren ek hesap ile çek ödemeleri, fatura ve benzeri düzenli ödemeler, nakit para talepleri, virman ve EFT gibi farklı işlemler yapılabilir. Bunların her biri için esnek hesap faiz hesaplama yapılır ve bu hesaplama günlük olarak değerlendirilir. Yani hesaba günlük faiz işler. Buna göre para çekildikten sonra geri ödenecek olan tarihe kadar geçen her güç için faiz işletilir. Bu faize ilave olarak BSMV ve KKDF faizden hesaplanıp ayrıca tahsil edilir. Eğer hesap limitinden para aynı gün çekilip tekrar yatırılırsa bu durumda 1 günlük faiz uygulanır. Bu hesaplamalar için bankalar tarafından oluşturulan hesaplama araçları kullanılabilir. Burada geçerli olan esnek hesap faiz oranı otomatik olarak değerlendirilir.

 

 

Ziraat Bankası Kredili Mevduat Hesabı Özellikleri

Ziraat Bankasi Kredili Mevduat Hesabi - 5 Bankanın Kredili Mevduat Hesabı (KMH) Karşılaştırması

Osmanlı Devleti döneminde 1863 yılında Mithat Paşa tarafından kurulan Memleket Sandıkları’nın devamı niteliğinde olan Ziraat Bankası milli bankacılığın ilk örneği olarak kabul edilir. Kuruluşu üzerinden zaman geçtikten her kesimin ve herkesin bankası olma yolunda ilerleyen banka ülkeye değer katma amacına sahiptir. Geniş hizmet ağı ve ürün yelpazesi ile sektörün liderleri arasında yer alan firma fiziksel şubelerin yanı sıra ATM’ler, çağrı merkezi, internet şubesi, mobil ve telefon bankacılık kanalları ile hizmet verir. Uygun fiyat ve vade seçenekleri, dönemsel olarak hazırlanan kampanyalar ve promosyonlar en avantajlı şekilde müşterilere sunulur. Ziraat Bankası kredili mevduat hesabı da bunlardan biri olup kullanıcıların nakit ihtiyaçlarını karşılamasını sağlar.

 

Para olmasa bile hesaptan para çekebilme imkanı veren Ziraat Bankası kredili mevduat hesabı ATM’lerden yedi gün yirmi dört saat boyunca alınabilir. Bu hesaba sadece kullanılan günler için faiz ödemesi yapılır. Kredili mevduat hesabı ne demek diye bakıldığında kullanıcılara bankkart ile alışveriş yapma ve faturaları ödeme avantajı sunduğu görülür.

 

Hesap için başvurular şubeler, bankanın web sitesi, ziraat mobil, internet şubesi, ATM ve çağrı merkezi üzerinden kabul edilir. Siteden başvurularda cep telefonu numarası, TC kimlik numarası, aylık gelir bilgisi gibi bilgilerin doldurulması gerekir. Bilgiler eksiksiz olarak doldurulduktan sonra Ziraat Bankası kredili mevduat hesabı kısa süre içerisinde tanımlanacaktır.

 

Kredili mevduat için geçerli olan faiz oranı hesap bakiyesinin ekside olduğu günler için ay ya da üç ay sonunda kesilir. Hesaba para yatırıldığında bakiye de sıfırlanır. Belirlenen tarihte ödeme yapılmadığı takdirde KMH faiz oranı işlemeye devam eder ve biriken borçlar kredi notu için olumsuz durum teşkil eder. Aynı zamanda bu hesabı kullanan kişilere banka tarafından hayat sigortası ürünü sunulur.

 

Kredili mevduat hesabı faizi hesaplama işlemleri sistem tarafından otomatik olarak yapılır. Kullanıcılara ön bilgi olması adına online hesaplama yapılabilir. Tüm hesaplamalarda KMH faiz oranı otomatik olarak ekrana gelir, orana müdahale edilmez.

 

Geçerli olan faiz oranları ve diğer özelliklerle ilgili bilgiye bankanın internet sitesi üzerinden ulaşılabilir. Ziraat Bankası kredili mevduat hesabı için başvuru yapılacağında sitede bulunan hemen başvur sekmesinden online başvuru yapılabilir. Yapılan başvurulara banka tarafından kısa süre içerisinde geri dönüş yapılır. Talebin ardından kredi notu incelenir ve en uygun kredili mevduat hesabı faizi hesaplama seçenekleri sunulur.

 

 

Vakıfbank  Ek Hesap Özellikleri

 

Vakifbank Ek Hesap Ozellikleri - 5 Bankanın Kredili Mevduat Hesabı (KMH) Karşılaştırması

 

1954 yılında kurulan Vakıfbank vakıf kaynaklarını ekonomik gereksinim karşısında en iyi şekilde değerlendirmek amacına sahiptir. Güçlü Türkiye’nin Lider Bankası olma yolunda ilerleyen banka ticari, kurumsal, KOBİ, tarım bankacılığı, özel ve bireysel bankacılık gibi alanlarda ürün ve hizmetler sunar. Vakıfbank ek hesap da bunlardan biridir. Kullanıcılara her zaman hazır para olanağı sunan bu hesabın kullanımı için zaman sınırlaması yoktur.

 

Hesapta yeteri miktarda para olmasa bile başlangıçta belirlenen limit dahilinde Vakıfbank ek hesap kullanımı mümkün olacaktır. Tanımlanan hesap ile fatura ödemesi, havale, EFT gibi işlemler yapılabilir ve para çekilebilir. Aynı zamanda hesaba otomatik ödeme talimatı verilebilir. Bu gibi işlemler Vakıfbank ek hesap başvurusu sonrasında yapılır. Başvurular şubeler, internet bankacılığı, SMS kanalı ve ATM üzerinden kabul edilir. SMS yöntemini seçenlerin EKH yazıp boşluk bırakıp TC kimlik numarası yazıp boşluk bırakıp istenen EKH limiti ile 5724’e kısa mesaj göndermesiyle Vakıfbank ek hesap başvurusu tamamlanır.

 

Hesabın eksi bakiyeye inmesine imkan veren ek hesap acil nakit ihtiyacı için finansman kaynağı sağlar. Bunun için geçerli olacak Vakıfbank ek hesap faiz oranı banka tarafından belirlenir. Bu faiz oranı hesabın kullanıldığı gün kadar işler. Yani Vakıfbank ek hesap faiz hesaplama işlemleri kullanılan gün ile sınırlıdır ve işlenen faiz ödenerek kredi kullanımına devam edilebilir. Hesaba para yatırıldığında kredi bakiyesinden düşecektir. Kullanıcılar anaparayı istedikleri zaman kapatma hakkına sahiptir. Ödeme zamanının gecikmesi Vakıfbank ek hesap faiz hesaplama sonucu toplum tutarın artmasına yol açacaktır.

 

Bankaların kullanıcılarına sundukları ödeme kolaylıkları arasında yer alan eksi bakiye çeşitli bankacılık işlemlerinden yararlanmaya olanak sağlar. Vakıfbank ek hesap faiz oranı da bu amaçla her zaman en uygun şekilde belirlenir. Ödeme yapılmadıkça ödenecek toplam borç orana göre artacaktır.

 

 

Garanti BBVA Avans Hesap Özellikleri

Garanti BBVA Avans Hesap ozellikleri 1 - 5 Bankanın Kredili Mevduat Hesabı (KMH) Karşılaştırması

Ankara’da 1946 yılında kurulan ve ülkenin en büyük ikinci özel bankası olarak ifade edilen Garanti Bankası faaliyetlerine 2019 yılından itibaren Garanti BBVA olarak devam etmektedir. Sorumlu, şeffaf ve anlaşılır hizmet anlayışına sahip olan banka müşteri memnuniyetinden ödün vermez ve yenilikçi ürün ile hizmetler sunar. Garanti Bankası avans hesap da bunlardan biri olup kullanıcıların bankacılık faaliyetlerini daha kolay yürütmesi hedeflenir. Bu sayede 16 milyonun üzerinde olan müşterinin her türlü finansal ihtiyaçlarına cevap verilebilir.

 

Kredili mevduat hesabı olarak da ifade edilen Garanti Bankası avans hesap ihtiyaç halinde nakit çekmeyi ve ödeme yapmayı mümkün hale getirir. Vadesiz mevduat hesabına bağlıdır. Kısa süreli olan Türk lirası gereksinimlerini karşılamak için kullanılır. Uygulanan Garanti Bankası avans faiz oranı dahil edilerek geri ödeme yapılır.

 

Günlük işlemler için hesaba limit tanımlanır. Açılış anında herhangi bir ücret ya da komisyon ödenmez. Yapılan tek ödeme Garanti Bankası avans hesabı faiz hesaplama sonrasında olur. Kullanılan tutar ve ödenmeyen gün dikkate alınarak hesaplama yapılır. Bunun haricinde herhangi bir ödeme yapılmaz.

 

Garanti Bankası avans faiz oranı tüm tutarlar için %1,89 şeklinde belirlenmiştir. Banka bu oranda değişiklik yapma hakkına sahiptir. Hesaba para yatırıldığında bunun hesaba yansıması ertesi gün olmaktadır. Hangi tutar için kaç günlük ödememe halinde ne kadar ödeme yapılacağını Garanti Bankası avans hesabı faiz hesaplama tablosu ile görmek mümkündür. Ödemem durumunda toplam geri ödenecek tutar artacaktır.

 

Garanti bankası avans hesap başvurusu sonrası hesap ekstreleri kullanım döneminde her ayın ertesi iş günü olan aya ait son gün kesilir. Yalnızca kullanım yapılan aylar için ekstre gönderilir. Eposta ile gönderilen ekstreler ücretsizdir.

 

İstenilen zamanda yapılacak Garanti Bankası avans hesap başvurusu için mobil şube, internet bankacılığı, internet sitesi ve bankanın şubeleri tercih edilebilir. Siteden başvurularda kişisel bilgiler, kredi bilgileri, diğer bilgiler, işlem onayı ve işlem sonucu gibi aşamalardan geçilir. İlk aşamada TC kimlik numarası ile cep telefonu istenir. Bunların sonunda Garanti Bankası avans hesap işlemleri tamamlanır.

 

 

Yapı Kredi Bankası Esnek Hesap Özellikleri

 

Yapi Kredi Bankasi Esnek Hesap Ozellikleri - 5 Bankanın Kredili Mevduat Hesabı (KMH) Karşılaştırması

 

1994 yılından bu yana gelişerek hizmet veren Yapı Kredi bankası perakende bankacılık odaklı ilk ulusal özel banka olarak ifade edilir. 2006 yılında yaptığı birleşme ile daha da güçlenen banka bireysel, kurumsal, ticari, KOBİ, özel bankacılık ve Yapı Kredi Blue Class bankacılık hizmetlerine sahiptir. Bunlar içerisinde özellikle bireysel kullanıcılar Yapı Kredi Esnek hesap için yoğun talep gösterir.

 

Bireysel bankacılık ürünleri arasında yer alan Yapı Kredi esnek hesap alışveriş, nakit çekme ve ödeme yapma gibi imkanlar sunan kredili vadesiz tasarruf hesabıdır. Talimat verildiği takdirde bu hesaptan otomatik ödeme yapılabilir. Mevcut vadesiz hesabın esnek hesaba dönüştürülmesi için banka kanalları aracılığıyla esnek hesap başvurusu yapmak gerekir. Başvuru sırasında gelir belgesi ve kimlik ibrazı istenir. Ücretli çalışanlar ise son maaş bordrosunun getirmelidir.

 

Yapılan tüm esnek hesap başvurusu en kısa süre içerisinde sonuçlanır. Bu durum üzerinde ilgili kişinin kredi notu etkilidir. Kredi notu kişinin borç ödeme alışkanlıklarını gösteren bir tür finansal puanlamadır.

 

Esnek hesap faiz oranı için geçerli olan tutar banka tarafından belirlenir. Bu oranı görmek için bankanın sitesinde yer alan hesaplama araçları kullanılabilir. Faiz uygulaması gün bazlı olup nakit kullanımının ardından ödenmeyen her gün için faiz işler. Esnek hesap faiz hesaplaması yapılırken sadece kullanılan gün sayısı ve tutar dikkate alınır.

 

 

İş Bankası Kredili Mevduat Hesabı Özellikleri

 

 

is bankasi ek hesap KMH ozellikleri - 5 Bankanın Kredili Mevduat Hesabı (KMH) Karşılaştırması

 

Türkiye’nin ilk milli bankası olarak ifade edilen Türkiye İş Bankası hem yurtiçinde hem de yurtdışında hizmet verir. Genel merkezi İstanbul’da bulunan banka 1924 yılında Ankara’da kurulmuştur. Yatırım fonu, yatırım hizmeti, Avrupa ve Kıbrıs’ta ilk banka şubesi, bankamatikler ve benzer uygulamalar bankanın ilkleri arasında yer alır.

 

Bireysel ve ticari bankacılık alanlarında gelişmiş hizmet anlayışına sahip olan banka özel bankacılık hizmetlerine de sahiptir. Bireysel bankacılık kategorisinde krediler, kartlar, mevduat ve yatırım, dijital bankacılık, sigorta ve emeklilik, para transferi ve ödemeler gibi faaliyet alanları mevcuttur. Bunlar içerisinde özellikle ek hesap kullanıcılar tarafından ilgi görür.

 

İş bankası ek hesap bir kredi ürünü olup vadesiz mevduat hesabına bağlıdır. Mevcut tutardan daha fazla paraya ihtiyaç olduğunda kredili mevduat hesabı kullanılabilir. Vakıfbank ek hesap gibi iş bankası hesabı için de faizler günlük olarak işler ve dijital kanallar aracılığıyla hesaba 7 gün 24 saat boyunca ulaşılabilir.

 

İsteyen kullanıcılar ek hesap limiti için artış talebinde bulunabilir. Bu talep İşcep ya da internet şubesi üzerinden iletilebilir. Hesapta herhangi bir işlem yapılmadığı takdirde faiz işlemeyecektir. Mevcut borcun ödenmesi için hesaba para yatırılması yeterlidir.

 

Ek hesap kullanımı için bankanın internet sitesinde hesaplama yapılabilir. Bunun için 0 ile 10.000 TL arasında olması gereken kredi tutarı ve gün üzerinden vade bilgileri girilir. İşlem için geçerli olan faiz oranı %1,89’dur. Gerekli bilgiler girildikten sonra hesapla kısmına tıklanır ve tahmini değerler ekrana gelir. Bu kısımda geri ödenecek toplam tutar, kredi tutarı, ödenecek faiz ve ödenecek vergi ve fon bilgilerine ulaşılabilir. Onay verildiği takdirde altta bulunan hemen başvur sekmesine tıklanabilir.

 

 

Ek Hesap – KMH Hesap Özellikleri Karşılaştıması

 

 

Araştırmamızın bu bölümünde ise 5 bankanın KMH yani ek hesap özelliklerini tablo halinde karşılaştıracağız. Böylece bu bankaların KMH çalışma sistemlerini öğrenebilir, ödeme yükümlülükleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

 

5 banka kmh karsilastirma - 5 Bankanın Kredili Mevduat Hesabı (KMH) Karşılaştırması

 

 

Bankaların KMH – Ek Hesap Sistem, Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Maddde

 

  • Belirsiz süreli sözleşmelerdir.
  • Müşteri talebi ile limit açılır, arttırılır.
  • Cayma hakkı vardır.
  • Genel faiz oranları TCMB belirler.
  • Banka uygulamalarına göre borcu takistlendirme imkanı vardır.
  • Genel uygulama KMH limitinin aylık gelire endeksli olmasıdır.
  • KMH hesabı ile para çekilebilir, fatura ödenebilir, kredi taksiti ödenebilir, EFT yapılabilir.
  • Faiz ve anapara ödeme koşulları bankadan bankaya değişebilmektedir.
  • Kısa vadeli nakit ihtiyaçlar için daha uygundur.
  • Banka uygulamasına göre sigortalı olarak limit açılabilir.

 

 

Ek Hesap – KMH Başvurusu Yapmak

 

 

Bankaların eksi hesap işlemlerine başvuru için en çok tercih edilen yöntem şubeden başvurudur. Bu başvurularda kimlik ve gelir belgesi gerekir. İbraz edilecek olan gelir belgesi çalışma durumuna bağlı olarak farklılık gösterebilir. Örneğin emekliler için emeklilik belgesi, çiftçiler için çiftçi belgesi, şahıs şirketi sahipleri için güncel işletme hesap özeti/ yıllık gelir vergisi beyannamesi ve güncel vergi levhası, faiz geliri sahipleri için hesap cüzdanı yani başvuru tarihinden sonra alınan faiz geliri belgesi gerekir.

 

Garanti Bankası Avans hesap başvuruları için internet bankacılığı tercih edilebilir. Bunun için sırasıyla başvurular- kredi- avans hesap aşamaları takip edilerek başvuru tamamlanır. Mobil bankacılık üzerinden yapılacak başvurularda ise sırayla bankacılık işlemleri- başvurular- kredi/avans hesap başvurusu- avans hesap başvurusu adımları izlenir. Bunları kullanabilmek için banka müşterisi olmak gerekir. Mobil bankacılık ve internet bankacılığına TC kimlik numarası ya da müşteri numarası gibi bilgiler kullanılarak giriş yapılır.

 

 

 

 

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Güvenilir Yatırım Aracı: Cumhuriyet Altınları Cumhuriyet Altını Nedir?…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz