4 Maddede Temettü Hissesi Seçmek

07 Şubat 2022 Pazartesi, 11:42
Temettu emekliligi hisseler 500x320 - 4 Maddede Temettü Hissesi Seçmek

4 Maddede Temettü Hisseleri Nasıl Seçilir?

Temettü emekliliği borsada işlem yapan yatırımcıların stratejilerinden birisidir. Borsada yatırımcılar temel olarak 3 gruba ayrılır. Bunlardan ilki günlük, kısa vadeli al sat yapanlardır. Pek çok görüşe göre bu gruptaki insanların büyük çoğunluğu zarar eder. Diğer grup orta vade işlem yapanlardır. En son grup ise uzun vade yatırım yapanlardır.

Temettü emekliliği uzun vade içerisinde değerlendirilir. Uzun vade yatırım, üç grup içerisinde riski en az olan seçenek olarak görülür. Aynı zamanda çok ciddi sabır ve istikrar gerektiren bir yatırım seçeneğidir.

 

 

Temettü Emekliliği Nedir?

 

 

Temettü emekliliği anlamak için ilk olarak temettünün ne anlama geldiğini anlamalıyız. Temettü şirketlerin bir yıl içerisinde elde ettikleri net kara denir.  Dolayısıyla kar etmeyen şirketlerin temettü dağıtması söz konusu olamaz. Ayrıca her kar eden şirket temettü verecek diye bir kural da yoktur. Yıl içerisinde yapılan genel kurulda şirketlerin temettü dağıtıp dağıtmayacağı belli olur. Şirketler elde ettiği karı bir sonraki sene daha fazla kar etmek için yatırım amaçlı da kullanabilir.

 

Temettü emekliliği uzun vadeli bir yatırım şeklidir. Bazı şirketler elde ettikleri temettüyü yatırımcılarıyla paylaşır. Örnek vermek gerekirse şirket hisse başı 1 TL temettü vereceğini açıklayabilir. Eğer elimizde 1 hisse varsa 1 TL, iki hisse varsa da 2 TL temettü hesabımıza aktarılır. Elbette bu kar üzerinden devlet gerekli vergi kesintilerini uygular. Bu vergi %10 oranında stopaj vergisidir. Brüt temettü üzerinden uygulanır

 

Dolayısıyla temettü emekliliği yatırımında temel amaç elde bulunan hisse sayısını artırmaktır. Ne kadar çok hisse alınırsa o kadar çok temettü kazancı olur. En nihai hedef ise bu temettü kazançlarıyla finansal özgürlüğü kazanmaktır. Siz de temettü yatırımcısı olmak istiyorsanız seçtiğiniz şirketlerin hisselerini alarak başlayabilirsiniz. Peki bu şirketler nasıl seçilir?

 

 

Temettü Emekliliği İçin En Uygun Hisseler Nasıl Seçilir?

 

 

Temettu verimi yuksek hisseler - 4 Maddede Temettü Hissesi Seçmek

 

 

Temettü emekliliği hisseleri seçmek oldukça önemlidir. Hata yapılmaması gerekir. Hata yapıldığında ise kısa zamanda fark edip gerektiğinde hisse değişimi yapılmalıdır. Bu hususta dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır:

 

Şirketin temettü geleneği olmasına dikkat edin.

Seçeceğiniz şirketin temettü geleneği olması gerekir. Özellikle son 5-10 yılda düzenli olarak temettü ödeyen şirketleri dikkate almalısınız. Elbette şirketlerin geçmişte temettü ödemiş olması gelecekte de ödeyeceği anlamına gelmez. Ancak yıllar boyunca temettü ödemesi kar ettiğini gösterir. Bu da büyük bir referanstır.

 

Temettü geleneği olan büyüyen şirketleri tercih edin.

Şirketin temettü vermesinin yeterli olduğunu sanmak temettü emekliliği ile ilgili yapılan yanlışlardan birisidir. Bazı hisseler temettü verir ancak büyümez. Böyle olunca da almış olduğunuz hissenin değeri artmaz. 3 TL’ye aldığınız hisse yıllar sonra yine 3 TL kalır. Böyle olunca da enflasyona karşı paranız değer kaybeder. Dolayısıyla hem temettü veren hem de yıllar içerisinde yatırım yapıp büyüyecek şirketleri tercih etmelisiniz.

 

Alanında köklü ve güvenilir şirketleri tercih edin.

Alanında lider, köklü ve güvenilir şirketleri seçmek oldukça önemlidir. Borsada 20-30 yıldır sürekli işlem gören ve iyi yönetilen pek çok şirket var. Bir şirketin uzun yıllar devam etmesi pek çok krizi ve değişen ekonomik koşullara uyum sağladığını gösterir. Bu yüzden kar eden, karını dağıtan ve güvenilir patronları olan şirketleri tercih etmelisiniz.

 

Temettü verimliliği yüksek şirketleri tercih edin.

Temettü verimliliği, hisse başına verilen temettü miktarının hissenin değerine oranın yüzde olarak ifadesidir. Temettü emekliliği için hisse seçimi yaparken bu oranın %4-5’den az olmamasına dikkat etmelisiniz.

 

Temettü emekliliği kulağa kolay gelebilir. Ancak borsada kazanmanın anahtarı sabırdır. Temettü emekliliğinde de pek çok insan sabır gösteremez ve erkenden bu işe son verir. Eğer gerçekten kararlı ve bu yatırım aracını kullanmak istiyorsanız çok ciddi sabır göstermelisiniz. Temettü emekliliği örnekleri motivasyonunuzun düştüğü anlarda size fayda sağlar.

 

 

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Kriptodan Para Kazanmanın 10 Farklı Yolu Kripto para…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz