21 Maddede Ev Almak İçin İhtiyaç Kredisi ve Konut Kredisi Farkı

24 Mart 2019 Pazar, 13:28
htiyaç Kredisi ve Konut Kredisi Farkı 642x316 - 21 Maddede Ev Almak İçin İhtiyaç Kredisi ve Konut Kredisi Farkı

İhtiyaç Kredisi veya Konut Kredisi İle Ev Almak

Günümüz şartlarında ev alabilmek için yüksek meblağda birikim yapmış olmak ya da kredi kullanmak gerekiyor. Ev fiyatları olabildiğince yükseldiğinden akrabalar, eş ve dosttan bu miktarda paralar borç olarak istenemiyor. Borçlanmalar resmi şartlar altında bankalar ile yapılır. Siz evi aldıktan sonra kafanız yine rahat etmiyor. Çünkü bu defa da ödenmesi gereken banka kredisi borcu bulunuyor. Siz borcu tamamen ödedikten sonra evin sahibi oluyorsunuz.

Ev alabilmek için elinizde birikmiş paranız var ise bankadan çekeceğiniz paranın miktarı düşecektir. Böylece bankanın size vereceği kredinin tutarı düşecek, aylık ödemeleriniz daha ödenebilir hale gelecektir. Peki ev almak için konut kredisi mi tercih edilmeli yoksa ihtiyaç kredisi mi?

 

Ev Almak İçin İhtiyaç Kredisi

 

Ev Almak İçin İhtiyaç Kredisi - 21 Maddede Ev Almak İçin İhtiyaç Kredisi ve Konut Kredisi Farkı

Ev alabilmek için tercih edilebilecek yöntemlerden birisi ihtiyaç kredisi çekmektedir. İhtiyaç kredisi çekme yöntemi genelde düşük tutarlı kredi ihtiyacı halinde daha çok tercih edilen bir yöntemdir. Hali hazırda kredi vadeleri 60 ay iken alacağınız düşük tutarlı bir kredinin taksiti de sizi zorlamayacak şekilde olacaktır. En uygun konut kredisi değil de htiyaç kredisi kullanmanız durumda banka eve ipotek koyamaz. İstediğiniz anda sahibi olduğunuz evi bir başkasına satabilir ya da kiralayabilirsiniz. İhtiyaç kredisi, daha çok evi aldıktan birkaç yıl sonra satacaklar ya da yüklü bir krediye ihtiyacı olmayanlar ile aireyi kiraya verecekler tercih etmektedir. Daha sonra ki yıllarda yine ihtiyaç kredisi çekerek başka bir evin sahibi olunabiliyor.

 

Ev Almak İçin Konut Kredisi

 

Ev Almak İçin Konut Kredisi - 21 Maddede Ev Almak İçin İhtiyaç Kredisi ve Konut Kredisi Farkı

Konut kredileri daha uzun vadeli ve düşük faiz oranlı uygulandığı için çok sık tercih edilen bir yöntemdir. Ev sahibi olmak isteyen bireylerin asıl başvurması gereken kredi türü budur. Fakat bu kredinin de bazı dezavantajları bulunmaktadır. Gerek sıfır gerekse 2. el konut kredisi işlemlerinde bu prosedür uygulanmaktadır. Ev alabilmek için konut kredi kullanmanız durumda banka eve ipotek koyar. Kredi borcu tamamen ödenmeden ev satılamaz. Kredi borcunun ödenmeyip yasal sürecin başladığı durumda ise banka ipotekli olan evi satışa çıkarır. Sizin evi satın aldığınız değerin altında satabilir. Yani kredi borcu bitmeden evin sahibi bankadır. Siz de bankaya borçlusunuzdur. İsterseniz konut kredisinin tamamını erkenden kapatarak konut kredisi peşin ödeme indirimi işleminden faydalanabilirsiniz. Erkenden ödenen kredi için hem faiz avantajı yakalarsınız hem de her yıl ödemek zorunda olduğunuz sigorta masraflarını ödememiş olursunuz. Fakat konut kredisi erken ödenem durumunda konut kredisi erken kapatma cezası uygulanacağını unutmamanız gerekir.

 

İhtiyaç Kredisi ve Konut Kredisi Masrafları

 

Konut Kredisi Masrafları - 21 Maddede Ev Almak İçin İhtiyaç Kredisi ve Konut Kredisi Farkı

Ev alabilmek için çekilen kredinin türü ihtiyaç kredi ya da konut kredisi de olsa mutlaka bankaya kredi masrafı ödenir. Bu masraf sizin alacağınız krediden kesilebilir. Konut kredisi kullanmayı tercih ettiğiniz durumda, bu kredinin onaylanabilmesi için birkaç işlem gerçekleşir. Bankaya başvuru yaptığınızda bankada çalışan ekspertiz, alacağınız eve gelerek bankanın size vereceği kredi miktarını belirler. Fakat kredi başvurusu yapmadan önce konut kredisi faiz oranları incelemek avantajınıza olacaktır.

Kredi başvurunuzun ardından evraklar tamamlanarak krediniz onaylanır. Krediyi kaç yıl süre ile ve hangi faizle çekeceğiniz önemlidir. Yapılacak kredi masrafları bütün bu sayılan faktörlere göre değişir. Konut kredisi en uygun şartlarda almak için bankalardan fiyat alınması gerekmektedir.

 

Ev Almak İçin Konut Kredisi ve İhtiyaç Kredisi Karşılaştırma Tablosu

 

Ev Almak İçin Konut Kredisi ve İhtiyaç Kredisi Farkı - 21 Maddede Ev Almak İçin İhtiyaç Kredisi ve Konut Kredisi Farkı

Bu bölümde ise ev almak için kullanabileceğiniz ihtiyaç kredisi ve konut kredisi farklarını ortaya koyacağız.

 

21 Maddede Konut Kredisi ile İhtiyaç Kredisi Farkı

 

  Konut Kredisi İhtiyaç Kredisi
Vade (Max) 120 Ay 60 Ay
Gelir Durumu Kredi almadan önce gelire bakılır. Gelir beyanı şarttır.
Masraf

Kredi kullanmadan önce;
*Ekspertiz
*Hayat sigortası
*Banka masrafı
*Konut-DASK sigortası
Kredi kullandıktan sonra;
*Her yıl DASK, konut sigortası ile hayat sigortası yaptırılır.

Sadece kredi kullanmadan önce binde 5 oranında kredi masrafı ve tercihe bağlı olarak hayat sigortası ücreti tahsil edilir. Her yıl ücret ödenmez.
Faiz Oranı Düşük Konut kredisine oranla daha yüksek
Teminat Kredi alınan ev ipoteklenir. Teminatsız olarak kullandırılır. İpotek yapılmaz.
Erkan Kapama Cezası Kredini kalan vadesi 36 aydan kısa ise kalan anapara üzerinden yüzde 1; 36 aydan uzun ise yüzde2 oranında erken kapatma cezası ödenir. Erken ödemede herhangi bir ceza ödenmez.
Erken Kapama Avantajı Kredi erken kapanırsa; ilerleyen aylardaki faizi ve sigorta masraflarını ödememiş olursunuz. Ayrıca ipoteği hemen çözdürebilir, hayat sigortasından iade alabilirsiniz. Kredinin erken ödenmesi halinde faizden kazancınız olur. Ayrıca hayat sigortası yaptırdıysanız, sigortadan iade alabilirsiniz.
İpotek Durumu Ev bankaya ipotekli olduğundan evi borç bitinceye kadar satamazsınız. Ev ipotekli olmadığından istediğiniz zaman satabilirsiniz.
Peşinat Evin değerinin tamamına kredi verilmediğinden sizden peşinat istenir. Peşinat zorunluluğu yoktur.
Aracılık Banka, konut kredisinin her aşamasında aracıdır. Her şey yasal bir çerçevede ilerletilir. Banka, burada taraf değildir. Alım satım gibi yasal prosedürler size aittir.
Faiz Oranı Düşerse Düşük faizden yapılandırılabilir. Fakat yüzde 1 komisyon alınabilir. Masrafsız olarak yapılandırılır.
Faiz Oranı Artarsa Faiz oranı daima sabittir. Ödeme planı sabittir.
Yapılandırma İmkanı Var Var
Bankalararası Transfer Banka onayı ile yapılabilir Talebiniz yeterlidir.
Aylık Taksit Ödemesi Taksit ödemesi daha avantajlıdır. Konut kredisine göre daha yüksek olabilir.
Tercih Zamanı
Uzun vadeli, yüksek tutarlı kredilerde. Daha kısa vadeli düşük tutarlı kredilerde.
Toplam Maliyet Yüksektir. Daha düşüktür.
Taksitler Ödenmezse Ev satışa çıkarılabilir. Maaşa el konulabilir. Maaşınıza el konulabilir, eve haciz gelir.
Ara Ödeme Yapılabilir. Yapılabilir.
Vergi Avantajı KKDF alınmaz. %15 KKDF kesintisi yapılır.
Sigorta Eve zorunlu sigortalar yapılır. Sigorta zorunlu değil.

 

Bankadan hem ihtiyaç hem de konut kredisi için fiyat alınmalıdır. Kendi bütçenize göre ödeme kolaylığı hangi bankadan ve hangi kredi türünden olacak ise o kredi türü tercih edilmelidir. Ev Almak İçin Konut Kredisi ve İhtiyaç Kredisi Farkı ile siz de en uygun maliyet ile kredi alabilirsiniz.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Borsada İş Yatırım Hisse Senedi Önerileri Yatırımını borsa…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz