2. El Araçlarda Taşıt Kredisi İşlemleri

03 Eylül 2021 Cuma, 23:15
2. El Arac Kredisi 642x320 - 2. El Araçlarda Taşıt Kredisi İşlemleri

2. El Araçlarda Taşıt Kredisi İşlemleri Nelerdir?

2. El Araçlarda Taşıt Kredisi İşlemleri Nelerdir? Konu başlıklı yazımızda, araç sahibi olmak için çabalayan okurlarımıza yardımcı olabilmeyi umut ederek hazırladık. 2. El araçları hızlı yükselmesi araç almayı düşülenleri korkutuyor. Her geçen gün araçların değişen fiyatları araç sahibi olmak isteyen kişileri ya araç almaktan vazgeçiriyor ya da taşıt kredisi kullanmaya zorluyor. Bankalar uygun faizli araç kredisi yardımı yapıyor. Ancak sıfır kilometre taşıtlara %100 taşıt kredisi verirken 2. El araç kredisinde ise sadece taşıt bedelinin %70 ile%90 oranında taşıt kredisi veriyor.

 

2.El araç kredisi kullanmak isteyen kişilerin yapacağı işlemler için gerekli olan belgeler arasında; Nüfus cüzdanı, maaş bordro ve noter sözleşmesi gibi belgeler bulunuyor. 2. El araç kredisi başvurusunun kabul edilmesi için taşıt kredisi kullanmak isteyen kişinin kredi notunun yüksek olması gerekiyor.

 

 

2. El Araç Kredisine Başvurmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

 

2. el araç kredisine başvurmadan önce dikkat edilmesi gerekenler arasında en önemlisi aracın yaşıdır. Çünkü taşıt kredisinde bankaların koyduğu kurallar içinde taşır kredisi yaş sınırı uygulaması bulunuyor. Bankalar taşıt kredisi verirken beş yaş altı 2. El taşıtlara daha kolay kredi veriyorlar. Taşıt yaş sınırı bazı bankalarda 5 yaş olurken bazı bankalarda ise 10 yaşa kadar çıkabiliyor. Taşıt kredisi almadan önce istediğiniz taşıtın yaşına göre, bankanın uygulayacağı faiz oranının değişeceğini bilmeleri ve iyi araştırmaları gerekiyor. 2. El taşıt kredisine başvurmadan önce dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

 

  • 2. El taşıt için uzman bir işletmeden hasar tespit raporunun alınmalıdır.
  • 2. El taşıtın vergi borcu veya trafik cezasının olup olmadığını araştırılmalıdır.
  • 2. Taşıtın üzerinde rehin olup olmadığı araştırılmalıdır.
  • 2. Taşıtlarda satıcı ile aracının noter onaylı sözleşme belgesi alınmalıdır. Bu belgeyi taşıt kredisi için bankalar istiyor.

 

2. El Araçlarda Taşıt Kredisi İşlemleri

 

 

2. el araçlarda taşıt kredisi işlemleri için öncelikle taşıt kredisi çekmek isteyen kişi, bankadan kendi kredi notunu öğrenmesi gerekir. Çünkü kredi notu düşük olan kişiler, taşıt kredisi alamama ihtimali olabilir. Bunun dışında 2. el taşıt kredisi işlemleri için hazırlanması gereken belgeler şunlardır:

 

  • Maaş bordrosu ya da gelir belgesi
  • Serbest çalışanlar için üye oldukları meslek odalarından alınan belge
  • Nüfus cüzdanı
  • Son 2 ayın ödeniş elektrik, su, telefon, doğal gaz faturalarından her hangi biri
  • Satın alınan taşıtın ruhsat fotokopisi
  • Satın alınan 2. El taşıtın alıcı ve satıcı sözleşmesi( noter onaylı belgesi) alınması.

 

Bu belge ile 15 gün içerisinde 2. El taşıt kredisi başvuru yapılması gerekiyor.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hisse Rapor sitesini ziyaret ederek Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları ile Çerez Politikası nı kabul etmektesiniz.

Bunu da Beğenebilirsin
Faiz Nedir? Neden Düşmüyor? Niye Bu Kadar Önemli?…
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz